Автор Тема: демюрейдж  (Прочетена 4447 пъти)

neli_georgieva

• потребител
демюрейдж
« -: 13 Март 2013, 11:29 »
Здравейте колеги! Имам неяснота относно демюрейджа и ще се радвам ако ми помогнете. Фирмата в която работя внася стоки от трети страни на пристанище Солун, за съжаление поради забавяне на плащането от нас към доставчика на стоката от третата страна, контейнерът е задържан за по-дълго време, в резултат на това гръцкия ни акредитиран представител ни префактурира демюрейдж, ситуацията е следната:
1. Агента на шипинговата компания GLOBAL MARITIME с гръцки ват номер фактурира демюрейдж директно към нашата фирма с бг булстата ни;
2. Гръцкият ни акредитиран представител заплаща тази фактура и съответно ни префактурира демюрейджа, като ни изпраща и копие от фактурата на агента на GLOBAL MARITIME.
Никъде в гръцките фактури няма основание за 0 ставка.
Проблемът ми е какъв протокол да издам с 0% или с 20%.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: демюрейдж
« Отговор #1 -: 13 Март 2013, 11:31 »
излиза, че имате две фактури на ваше име  за едно и също нещо, така ли ?

neli_georgieva

• потребител
« Отговор #2 -: 13 Март 2013, 11:32 »
Да

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 13 Март 2013, 11:36 »
би трябвало да уточните с гръцкия акредитиран представител, че ще им заплатите платеното от тях без да издават фактура а само по договор за агентството

neli_georgieva

• потребител
« Отговор #4 -: 13 Март 2013, 11:39 »
За съжаление нямам време, фактурата е с дата 13.02.2013 и трябва да го включа в ддс за м.02, освен това гръцкият представител подава VIES, в който тази фактура е включена.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #5 -: 13 Март 2013, 11:51 »
включвайки го във Виес явно не го считат за неустойка, а за услуга /спедиторска/
и по тази логика трябва да издадете протокол

за нулева ставка в протокола се съобразете с  ППЗДДС

Чл. 38б. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) В случаите, когато за доставките, изброени в тази глава, данъкът е изискуем от получателя на основание чл. 82 от закона, получателят следва да разполага с относимите към него документи по тази глава, удостоверяващи обстоятелствата за облагане на доставката с нулева ставка.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #6 -: 13 Март 2013, 13:23 »
ТРЕТИРАНЕ НА ДЕМЮРЕЙДЖ УСЛУГИТЕ

доста добре са аргументирани и двете трактовки, избираш си тази, която най-добре можеш да защитиш пред данъчните и караш по нея

neli_georgieva

• потребител
« Отговор #7 -: 13 Март 2013, 14:16 »
Вече съм сигурна, че е нулева ставка. Прилагам копие от bill of lading for ocean transport, където фигурираме като получател. Благодаря на всички.

D.P

• потребител
« Отговор #8 -: 03 Август 2016, 16:24 »
Колеги, моля за съдействие.
Спедитори сме по транспортна услуга по международен транспорт от Б-я до Русия, клиента ние Бълг.фирма рег по ДДС, която изнася за Русия нещо си ние сме спедитори по транспорта.
Поради забавяне  на освобождаването на стоката в Русия начисляваме на нашия клиент бълг.фирма демурейдж със ставка 0 ДДС, съглсно глава трета от ЗДДС. Но имам изключително големи притеснения, че демурейджа е облагаем с 20 % ДДС,
Моля, изкажете мнения.