Автор Тема: Продажба на имот от ЧФЛ  (Прочетена 1563 пъти)

ataklena

  • потребител
Продажба на имот от ЧФЛ
« -: 06 Февруари 2013, 17:11 »
Здравейте, имам следният случай:
ЧФЛ продава собствен имот в България с малка печалба. Между датата на покупка и тази на продажба няма 3 изминали години. Чета ЗДДФЛ и според него лицето трябва да подаде ГДД и да си обложи дохода от продажба на недвижим имот. До тук ясно, обаче стигам до СИДДО с Полша и тук вече нищо не ми е ясно. Там пише че дохода "Може да се обложи" и в двете страни, което ме обърква.
1. По българския ЗДДФЛ ли трябва да обложа дохода?
2. Трябва ли ми удостоверение или разрешение за прилагане на СИДДО?
 И тъй като нямам никакъв опит с прилагането на СИДДО ще съм благодарна за всяка помощ, която получа.


Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Продажба на имот от ЧФЛ
« Отговор #1 -: 07 Февруари 2013, 12:10 »
Предполагам, че правилно съм разбрала, но все пак - под "ЧФЛ" имаш предвид чуждестранно физическо лице?

Доколкото знам, според Конституцията на РБ чуждестранни ФЛ не могат да придобиват недвижимост в България, така че тоя имот може би е собственост на българско ЮЛ със собственик въпросното ЧФЛ. Може и да греша, провери все пак.

Или човекът е с българско/двойно гражданство и е ЧФЛ само за целите на данъчното облагане?

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Продажба на имот от ЧФЛ
« Отговор #2 -: 08 Февруари 2013, 15:03 »
Не бе, от 2007 могат при определени условия. Хеле ако са граждани на ЕС.

ataklena

  • потребител
Re: Продажба на имот от ЧФЛ
« Отговор #3 -: 19 Февруари 2013, 08:36 »
Съжалявам за забавянето
допитах се по телефона до методолозите в НАП за прилагането на СИДДО в случай на облагане на чуждестранни физически лица. Отговора, който получих беше крайно мъглив и неясен. В общи линии ми казаха да не задълбавам в СИДДО, да подам ГДД по чл. 50 от ЗДДФЛ и до поискам удостоверение от НАП за платени в България данъци за да не им ги търсят в Полша.
Не знам дали изобщо има смисъл да изказвам възмущение от некомпетентността на приходната администрация....