Автор Тема: Прекратяване на основния трудов договор - кво правим с втория  (Прочетена 8627 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Принципното становище на МТСП ми е ясно.

Цитат
В Кодекса на труда /КТ/ липсва изрична разпоредба, която, в случай на прекратяване на основния трудов договор, да регламентира превръщането на допълнителния трудов договор по чл. 111 КТ в основен. КТ съдържа само разпоредба, която определя, че по смисъла на КТ “Основно трудово правоотношение” е всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд (т. 12 от Допълнителните разпоредби на КТ). Предвид на това, при прекратяване на основния трудов договор следва и договорът по чл. 111 КТ да бъде прекратен, след което да се сключи като основен трудов договор. При сключването на новия основен трудов договор следва да се извършат съответните вписвания в трудовата книжка на работника. Следва да имате предвид още, че трябва да се спазят и задълженията за уведомяване на НАП по чл. 62, ал. 3 КТ

В момента цитирам отговор на някого, представил се като  Системен  потребител - експерт "МТСП". Същите горе-долу фрази използват и други отговарящи на същия въпрос в сайта на МТСП - Наталия  Скотарова - главен специалист "ТПООУТ" и любимият ми г-н Мирославов.

Винаги се кефя на отговорите по въпроса на Жорката 22, който обругава всякакви такива идеи, свързани с прекратяване на един валиден договор и сключване на нов :))) Общо взето съм съгласна с него. Но на теория. Приемането на подобна теза на практика означава единствено, че докато човекът работи при нас, не трябва да вписвам нищо в трудовата му книжка и да му издам УП-2 и 3 някога евентуално. Но в същото време все трябва да почна да му подавам Д1 с код за вид осигурен 01 вместо 04.

Та се чудя има ли някаква хватка, при която хем да подам уведомления и да променя с тях основанието на договора, хем да сме в срок.

Примерно може ли на 03 януари 2013 година да се прекрати единия договор и да се сключи втория, но и двата да са в сила от 16 декември? Само в уведомленията ще стои дата 03.01.2012 в т. 17 на първото У-62, съответно т. 10-та - на второто)?
Инспекцията по труда ......  как ли би реагирала на подобна идея?

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
"Примерно може ли на 03 януари 2013 година да се прекрати единия договор и да се сключи втория, но и двата да са в сила от 16 декември? "

бе може да го сключиш на 16.12.12 и да е в сила от 03.01.13
не ти разбрах това изречение обаче

bonou2

• потребител
а защо не може да се впише в ТК, датата на ДС за преминаване към основен- примерно?

небесна

• потребител
как пък няма да им пускам уведомления по такъв повод и да треперя за изпуснатите дати, щото човекът не е казал навреме...
що да не може верно с анекс, в който се променя основанието на договора - от чл.111 на примерно чл.67?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Аз не бих пипала нищо по уведомленията и не само заради мнението на Жоро22 (напълно подкрепям), че е малоумно да прекратиш валиден ТД заради куца наредба.

Мисля, че не са много прави капите от МТСП, на всичкото отгоре са и цитирали разпоредбата:

Цитат
...всяко трудово правоотношение, което независимо от основанието, на което е възникнало, е съществувало преди сключването на трудовия договор за допълнителен труд

Ако договорът е само един няма какво да търсим основен и допълнителен, независимо на какво основание е сключен. Ако след него бъде сключен следващ, действащият ще си стане автоматично основен (първи по време), пак независимо на какво основание е сключен.

Крайно време е маймуните да вземат да си оправят бъгавата наредба.

Барми

• потребител
Добре, откъм уведомления не правя нищо. Д1 обаче какво правя? Кофти е да продължавам да я подавам с код 04. Добра идея ли е за декември да и пусна два броя записи с двата кода?
И има ли значение, че от утре мацката излиза в едномесечен болничен? Вие пък откъде ще знаете със сигурност :))))) Ще видим какво ще стане и какви проверки ще прави НОИ при вземане на решение за това доколко е осигурено лице :)
Сега се сещам, че ми сподели, че смята да си намери нова работа. То не че при нас не работи, но наистина работи по 4 часа и е в доста неформални отношения с работодателя си. Нещо като майка и дъщеря са. И ако си намери нова съвсем формална работа, с какви очи да я съветвам да споделя, че работи по основен трудов договор при нас и да сключва новия по чл. 111 (дано не ме прочете жорката с това основание, хихи)

Скоро не съм призовавала към бутане. Голям пропуск!

bonou2

• потребител
д1 трябва да е коректна обаче
от датата която "ставаш първи" с -01
(щото и в пр.15 какво да пишем?)

Барми

• потребител
Така де, ама съвсем случайно научих, че сми станали "първи". Шото и звъннах да и кажа да дойде да си вземе служебната бележка по чл. 45, за да я носи на основния си рабтодател. Ами ако беше напуснала през юли и пак чак сега по същия повод научех историята? Що корекции на Д1 щях да имам да правя?!?
Всъщност при условие, че осигуровките са еднакви по код 01 и по код 04, защо трябва да ги има и двата кода в Д1?

Доп. Какво за приложение № 15? Не мога да го визуализирам по памет.

bonou2

• потребител
И има ли значение, че от утре мацката излиза в едномесечен болничен?
та пр.15 (настръхвам само като го пиша ;(

щом си първи ТД си пишеш - 01
кошия е ако трябва да се правят кореции- но мисля е добре да се направят като се разбере ситуацията

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
и аз се чудя за корекциите, може би бих направила, а може би не - според зависи
ама ако реша да не правя, със сигурност бих си направила едно протоколче кога точно мацката ми е донесла трудовата си книжка, от която е видно че предишният и договор е прекратен

и тъпоглавите, вместо да утрепват толкова сили и средства да ни вкарват в приключение с това единно платежно да ги бяха употребили за оправяне на тая и подобни други кашички

Флора

• потребител
Два трудови договора.
Основен на 8 часа; втори на 4 часа.
Искат основния да стане 4 часа. Вторият - на 8 часа.
Трябва ли нещо да се променя по това кой е основен, кой втори ...
Или може да си продължат както са досега  - който си е основен - основен на 4 часа вече (с допъл.споразумение), втори - остава си втори - но на 8 часа.
Има ли нещо нередно?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
може, нищо нередно
основният е основен по време, не по продължителност на РВ

bonou2

• потребител
Или може да си продължат както са досега  - който си е основен - основен на 4 часа вече (с допъл.споразумение), втори - остава си втори - но на 8 часа.
Има ли нещо нередно?

Нищо, но предвид "новата" наредба Н 5- всякак съм ги прекратила и регистрирала наново :)
не ме убивайте :)))

Флора

• потребител
bonou2, кое от Новата наредба?
Иначе за "чисто" и аз бих постъпила така - с прекратяване и размяна на местата.

bonou2

• потребител
За ЕКАТЕ говоря и пререгистрацията на ТД.

Флора

• потребител
Какво би се усложнило по повод пререгистрацията?
Не те разбирам ... от едно изречение;)

bonou2

• потребител
Просто не би трябвало да има проблем да се премине от един на друг ТД само с ДС и тогава в твоя случай, не би  било повод за подаване на ув.62.
Но т.к тъй или иначе заради ЕКАТЕ ще се пререгистрират, бих ги прекратила и пуснала нови ТД :)
Освен ако не е спешно и ти трябват преди 01.04.2017.
извинявай ама не всичко, което си мисля го пиша :)

Флора

• потребител
Мисля, че няма как без Ув. 62 - нали трябва единия да стане с код 01, другия с 04 ...
А с допъл.спор. да се сменя поредността на договорите ...?

bonou2

• потребител
Проблемът си е чисто технически и недоизпипана работа.
Ув.62 се подава при смяна на длъжност или срок на договора- а такива няма.
Даже гледам в темата вече е говорено.
В същия момент, няма нарушение да се използва ДС по чл.119 за това- честно казано какво виси в нап като код на ТД, не ме притеснява, ако Д1 е Ок- поне не се сещам нещо за притеснение.
Виж записите в ТК- леко ме смущават :)
Та въпреки желанието ми за ДС- ще направя прекратяване и нов ТД:(

Флора

• потребител
А както казва Аbby?
"може, нищо нередно
основният е основен по време, не по продължителност на РВ "
И само с ДС се променят часовете по двата договора, и нищо друго.