Автор Тема: Единн сметка - 2013  (Прочетена 20843 пъти)

небесна

• потребител
Re: Единн сметка - 2013
« Отговор #20 -: 28 Декември 2012, 12:52 »
където са стотинки и дребни левчета ще ги нахакам в първото от новите платежни, за да се разкарат

обаче разни нереални ей такива на солове по егн и булстат, дето висят - няма как да ги изчистим ние и да ги плащаме повторно, дано не почнат веднага да ги закриват тях

HashFlare

небесна

• потребител
« Отговор #21 -: 28 Декември 2012, 13:15 »
а още по-гадно е, че разни грешки, неправилни преводи или некоректно отразяване от страна на НАП по данъчно-осигурителната сметка на СОЛ-овете ще могат да се хванат чак след годишната декларация 6 - т.е. около година по-късно
освен ако НАП не почнат и на тях да им водят месечни задължения по подадени декларации 1, но не ми се вижда вероятно

Прозто АЗ

• потребител
« Отговор #22 -: 28 Декември 2012, 13:26 »
тръгнах да си модифицирам новите платежни и направих откритие (неприятно)

най-кофти е положението със СОЛ-овете, с личен труд, в София
не стига че имат по три платежни, ами са и по три отделни сметки
 - ДЗПО по ЕГН - отделната централна сметка
 - Единно по ЕГН - сметка на НАП по постоянен адрес, конкретния офис (ДОО и ЗО)
 - Единно по ЕИК - сметка на НАП по седалише на фирмата (данък)

ако междувременно СОЛ-ът си смени адреса, без да ни каже - може да се окаже, че му засилваме осигуровките по грешна сметка

Значи  осигуровките на СОЛ за ДОО и ЗО по адреса му по лична карта , а ДОД по адреса на седалището на фирмата тъй ли ?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #23 -: 28 Декември 2012, 13:29 »
най-кофти е положението със СОЛ-овете, с личен труд, в София
не стига че имат по три платежни, ами са и по три отделни сметки
....
 - Единно по ЕИК - сметка на НАП по седалише на фирмата (данък)

това не го брой СОЛ-ско, това си е в общото фирмено платежно заедно с всички останали неща за периода

небесна

• потребител
« Отговор #24 -: 28 Декември 2012, 13:38 »
имах предвид най-опростения вариант, при който еоод-та нямат нает персонал освен сол-чето си, така че баш най-мъненките фирми са уредени само с 1 платежно по-малко, но за компенсация пък имат разнообразие от банкови сметки ;)

небесна

• потребител
« Отговор #25 -: 28 Декември 2012, 14:01 »
освен ако НАП не почнат и на тях да им водят месечни задължения по подадени декларации 1, но не ми се вижда вероятно
та-дам! ей сега един абсолютно достоверен източник ми прошепна, че точно така ще бъде - ще се генерират месечни задължения на сол-овете по подадени декларации 1

така че ще можем да ги бройкаме и тях :)

единствено ми остава неизяснен случая, при който до края на 2012 не са подадени примерно няколко декларации 1 поради невнасянето на осигуровките  - кога трябва да ги подадем тях?

небесна

• потребител
« Отговор #26 -: 28 Декември 2012, 17:24 »
като съм го зачекнала тоя чл. 7 КСО, какъв е смисълът на тази алинея
(8) (Нова - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 27.12.2005 г., предишна ал. 7, доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Осигурителите внасят осигурителните вноски за всеки месец поотделно.

при положение, че в платежните не се вписва период? и няма никакво значение дали са поотделно, след като НАП ще си погасява каквото е по-старо и докъдето стигне?

zaveqna

• потребител
« Отговор #27 -: 28 Декември 2012, 17:58 »
Да не се обърка някой и да не реши да ги внася годишно, може би ;)

небесна

• потребител
« Отговор #28 -: 28 Декември 2012, 18:10 »
ами ако пропусна един месец, другият какво - да преведа с две единни платежни без посочени периоди, за да си изпълня алинеята ли :))

Флора

• Гост
« Отговор #29 -: 03 Януари 2013, 16:53 »
Тъпо питане.

Сега внасяме данък върху представителните разходи.
На база общата сума в ГДД за 2012 след 31.03.13 г. ли ще ги обвържат някак си задължение с плащане? Дотогава ще виси надплатено?

Сега се замислям колко малко е тъпичко - първо им плащаш, после им казваш какво плащаш ....

небесна

• потребител
« Отговор #30 -: 03 Януари 2013, 17:35 »
в годишната декларация са направили специална колона, в която да впишеш внесения алтернативен данък след 31.12.2012, така че по тази колона явно ще обвързват

аз даже мисля, че за този данък сега срокът му е до 31 март (по новите правила)

Флора

• Гост
« Отговор #31 -: 03 Януари 2013, 17:43 »
Небесна!   Много благодаря:)

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #32 -: 04 Януари 2013, 14:14 »
Аз малко се опитвам да наваксам, но все нещо ми убягва...
Та сега и с тази "единна" сметка - добре де,  ако си надвнесъл нещо/данък, осигуровка - квото и да е/, то сега следващия месец внасяш по-малко с разликата и нещата заспиват?
Чак не ми се вярва да е станало толкова просто, при условие, че изрично го усложниха точно това преди няколко години.

Флора

• Гост
« Отговор #33 -: 04 Януари 2013, 14:20 »
gera_r, и аз съм така с надвнесен корпоративен .... Може ли цяла година нищо да не внасям?
Не ми звучи бюджетно кешово и това да е искал да каже поета ... а и нямаме инфо какво има "надвнесено".

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #34 -: 04 Януари 2013, 14:22 »
Може ли цяла година нищо да не внасям?

Може! Разрешавам! :))

Но от това по-бистро не ми става...

ЦД

• потребител
« Отговор #35 -: 04 Януари 2013, 15:46 »
И аз си гледам надвнесеният корпоративен данък и отменения чл. 94 от ЗКПО.
В годишната декларация по ЗКПО са запазени полетата за надвнесен данък, внесени авансови вноски, приспаднат данък по чл.217 и има опция за възстановяване по ДОПК, която трябва да се чекне.

Ако следваме демонстрираната логика на общата сметка от 1.1.2012 всичко декларирано, пък не платено следва да се приспада от надвнесеното, но ако следваме логиката на декларацията това приспадане не се връзва.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #36 -: 04 Януари 2013, 15:55 »
... а и нямаме инфо какво има "надвнесено".

а трябва да имаме, поне според ДОПК в новата му редакция

Цитат
Чл. 87
(2) В данъчно-осигурителната сметка се отразяват:
....
4. постъпилите плащания от регистрираното лице, от трето задължено лице или от всяко трето лице в полза на субекта;
5. сумите, постъпили в резултат от действия по принудително изпълнение;
6. извършените прихващания и възстановявания на суми и основанието за това;
7. други обстоятелства, свързани с възникване, промяна и погасяване на задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски, включително задължения и плащания за чужд дълг;
8. данните от подадените декларации, свързани с данъчно облагане и задължителни осигурителни вноски, издадените ревизионни актове, актовете за прихващане и възстановяване, наказателните постановления и съдебните решения по тях.
....
(9) (Нова - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) Регистрираното лице има право на електронен достъп до данъчно-осигурителната си сметка по ред и начин, определени със заповед на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите.

и май НАП от началото на годината нарушават закона

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #37 -: 04 Януари 2013, 15:57 »

и май НАП от началото на годината нарушават закона

Но пък как мило ни се извиняват в сайта си :)
Дано приемат и нашите извинения при закъснения и маловажност :)

Флора

• Гост
« Отговор #38 -: 04 Януари 2013, 16:11 »
Abby, имат си оправдание - Парламентът късно им казал какъв софтуер трябва да имат готов.
За нас оправдание - трънки.

А и връщат хората с декл. по 55, луди ни направиха.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #39 -: 04 Януари 2013, 16:12 »
Но пък как мило ни се извиняват в сайта си :)
Дано приемат и нашите извинения при закъснения и маловажност :)

а аз как мило искам да ги понеса, ако знаеш!!!
висят ми едни задължения дето не са задължения, писах им да си ги оправят и до 11.01. (петък) явно няма да имам инфо дали са ги оправили, а до 14.01. (понеделник) трябва да съм им внесла ДДС
... като куцо пиле домат и т.н., само че "мило"