Автор Тема: корекция на дк  (Прочетена 1931 пъти)

eellii

• потребител
корекция на дк
« -: 07 Декември 2012, 18:49 »
Здравейте,
предстои да се продаде сграда, която е стара, но при нейното закупуване, което е след 2007 г. е била нова и съответно сделката е била облагаема и е ползван данъчен кредит. Сега при продажбата собственика иска тя да е освободена доставка, като не желае да преизчислява ползвания данъчен кредит, казва че имало решение на европейския съд в подкрепа на неговото твърдение, че не следва да се прави корекция. Не може да ми каже номера на решението, затова моля ако знаете за такова решение да ми кажете номера. Благодаря, приятна вечер.

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: корекция на дк
« Отговор #1 -: 07 Декември 2012, 19:09 »
решението не е на СЕС, а на ВАС

http://www.sac.government.bg/court22.nsf/d6397429a99ee2afc225661e00383a86/be258613a6bb4cc5c2257688005fd4a2?OpenDocument

и се отнася за покупка на имота преди 2007 когато доставките бяха облагаеми, а от 2007 се промени данъчния режим

eellii

• потребител
« Отговор #2 -: 08 Декември 2012, 09:15 »
Ели, благодаря за отговора!
Да разбирам, че няма такова решение на СЕС?
Сградата е купена 2007- след влизането в сила на новия ЗДДС и затова смятам, че в случая не е приложим чл. 80, ал. 1, т. 2 от ЗДДС, както и решение № 15412/2009 на ВАС и сега при продажбата би трябвало да се направи корекция на ползвания ДК при положение, че се избере доставката да е освободена. Разсъжденията ми правилни са или има и друго решение на казуса? Благодаря!

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #3 -: 08 Декември 2012, 09:35 »
Според мен е така, щом избира доставката да е освободена и е ползван ДК при покупката трябва да направи корекция по формулата.

Има едно решение СЕС, но то касае разрушаване и изграждане на ново на сграда със същото предназначение. Мисля че не е приложимо.
http://gost.bg/index.php?topic=3686.0

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #4 -: 08 Декември 2012, 09:50 »
не си спомням да съм срещала решение на СЕС в смисъла на решението на ВАС
дори мисля, че ще е прекалено да има такова ршение

смятам, че логиката на данъка и  закона не е да създава данъчно предимство и ако има такова нещо в закона, СЕС по-скоро ще го промени отколкото да го потвърди

eellii

• потребител
« Отговор #5 -: 08 Декември 2012, 09:54 »
Благодаря Ели и Аби, хубав ден и честит празник!