Автор Тема: НПР артист  (Прочетена 3063 пъти)

Дамян

  • Гост
НПР артист
« -: 28 Октомври 2012, 14:15 »
Добър ден!Имам следния казус - артист(изпълнител) се регистрира като свободна професия и НПР са 25 %,а ако е без регистрация и му се издава служебна бележка и НПР 40% ли са?При лице регистрирано като свободна професия,се внасят осигуровки като при всеки СОЛ (на голям или малък процент в/у 420 лв в моя случай) и накрая на база фактурите(квитанциите и др.),които е издал (има право да издава фактури,мисля) се изравнява дохода в осиг. таблица в годишната декларация по член 50 зддфл?На прав път ли съм?


Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: НПР артист
« Отговор #1 -: 28 Октомври 2012, 15:30 »
има право да издава фактури, ако не е регнат по ДДС може и да не издава (чл. 113 ЗДДС)
ако реши да издава, трябва да съдържат реквизитете по ЗДДС и ППЗДДС, иначе са си обикновени разписки, независимо как са наименовани

за осигуровките - нищо по-различно от нормален СОЛ

за НПР - 40% за възнагражденията като артист, в ГДД си има специален код за тях
приспадате и осигуровките при определяне на данъчната основа

Дамян

  • Гост
Re: НПР артист
« Отговор #2 -: 28 Октомври 2012, 16:09 »
Благодаря ви за мнението - значи,ако съм ви разбрал правилно независимо от регистрацията като свободна професия в АВ,остават 40% НПР?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: НПР артист
« Отговор #3 -: 28 Октомври 2012, 16:51 »
според един отговор на НАП

Цитат
С разпоредбата на чл. 29, ал. 1, т. 2, буква "б" от ЗДДФЛ е определено, че  придобитият доход се намалява с 40% разходи за дейността за авторски и лицензионни възнаграждения, включително за доходи от продажба на изобретения, произведения на науката, културата и изкуството от техните автори, както и за възнаграждения за изпълнения на артисти-изпълнители. Тази норма се прилага както при извънтрудови правоотношения, така и при правоотношения с лица, упражняващи свободна професия.

Цвети

  • Гост
Re: НПР артист
« Отговор #4 -: 30 Октомври 2012, 16:33 »
Ако лице, упражняващо свободна професия, издаде фактура и му платят в брой за нея  и е отбелязано,че плащането е в брой,според чл. 9,ал 2 от ЗДДФЛ, лицето не длъжно да издава фискална касова бележка от фискално устройство. Значи не е проблем, лицето да издаде фактура в брой без касова бележка - права ли съм? Освен фактура, какъв първичен счетоводен документ е удачно лицето, упражняващо свободна професия, да издава?

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: НПР артист
« Отговор #5 -: 30 Октомври 2012, 17:15 »
ако не е длъжен да издава фактура съгласно ЗДДС може да издаде друг документ с реквизитите по чл. 7 от ЗСч, както и декларация към възложителя че е СОЛ