Автор Тема: аванс при тристранна операция  (Прочетена 9274 пъти)

neli

• Гост
аванс при тристранна операция
« -: 11 Октомври 2012, 15:04 »
Здравейте,тук винаги съм получавала компететна консултация и сега пак се обръщам към вас тъй като получих 3 различни мнения по моя проблем ,а ми е спешно и не мога да чакам писмен отговор от НАП.Ние сме посредник в тристранна операция.Става въпрос за мебели ,които ще се изработват.т.е процеса ще е поне 2-3 месеца.Ние получаваме аванс от придобиващия/франция/ и съответно превеждаме на прехвърлителя/италия/.и по този начин ще има 3 плащания преди да е готова стоката и да тръгне италия-франция.Проблема е какво правим с тези аванси,кога ги отразяваме и подаваме Виес.французина ще си иска инвойс за аванса,италианеца ще ни пусне също като му преведем аванса.Ако можете отново да ми помогнете ще съм исзключително благодарна.:)

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: аванс при тристранна операция
« Отговор #1 -: 11 Октомври 2012, 18:28 »
понеже отговорих на този въпрос в друг сайт, сега просто няма какво да добавя,
но можем да изкоментираме казуса

ако не знаете, че ще правите тристранна, щяхте да имате веднъж аванс за  ВОП  за придобиването на стоката и втори път аванс за доставка с място на изпълнение в страната на придобиващия

и в двата случая няма да възникне изискуемост  - при ВОП настъпва при дан.събите,  а за получения аванс мястото е извън страната.

абсолютно същата е постановката и с тристранната операция
единственият проблем тук е дали да отразите тази фактура за получения аванс през данъчния период на издаване

neli

• Гост
« Отговор #2 -: 12 Октомври 2012, 09:16 »
Благодаря ,Ели,наистина проблема е с отразяването на аванса.Според одиторите-да пуснем само инвойс без фактура за аванса/но там проблема е с номера на инвойса-а него ще отговаря др.номер на друг контрагент,а идеята им е вариант 2-да пуснем и бългрска фактура,която да анулираме после/.Вариант на НАП-отговор по телефона-за всеки аванс си пускате фактура и си я включвате във виес-като не можаха да кажат какво става с доказване на тристранната операция-след като няма да имам нито протокол,нито трансп.документи,нито фактура от доставчика,поне за 2-то месеца докато тръгне стоката.....и   3-ти вариант-пускаме си фактури за аванасите,но ги отразяваме след 2 или3 месеца когато тръгне стоката,аналогично и с получените от доставчика фактури за аванс.Общо взето се видях в чудо-а първата част от парите ще влезе в пон.и съответно ние ще преведем на доставчика аванс.....

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 12 Октомври 2012, 09:33 »
1. фактура трябва да издадеш - нямаш основание да не го правиш

2. никой нищо не може да ти каже, ако си включиш фактурата за аванс в периода на издаване и съотв. ВИЕС - нямаш текст, който да ти дава право да не я включваш, колкото и нелогично да е

3. сега се зачетох отново в чл.9 ал.3 от правилника

(3) В случай че посредникът в тристранната операция не се снабди с документите по ал. 2 до изтичането на данъчния период, следващ данъчния период, през който данъкът за вътреобщностното придобиване по чл. 62, ал. 2 от закона би станал изискуем, се счита, че вътреобщностно придобиване е с място на изпълнение на територията на страната, данъкът за което става изискуем от посредника.

Нямаш притеснения и по този член - няма какво да коригираш, защото данъка би станал изискуем чак след доставката 

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 12 Октомври 2012, 10:09 »
2. никой нищо не може да ти каже, ако си включиш фактурата за аванс в периода на издаване и съотв. ВИЕС - нямаш текст, който да ти дава право да не я включваш, колкото и нелогично да е

Напротив Ели, за ВИЕС има текст. Чл. 125 (2) обвързва периода на включване с извършване на доставки като посредник в тристранна операция. Което е логично, за да се засече с периода на самоначисляване на придобиващия и декларирания ВОД от прехвърлителя.

Проблемът е, че няма такъв текст относно дневника за продажби и излиза, че в продажби трябва да се включи в периода на издаване, а във ВИЕС в периода на извършване на доставката, което не знам как ще стане на практика.

Недомислица на закона е това, ми се струва.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #5 -: 12 Октомври 2012, 10:13 »
именно , Аби
това е проблема ! 

то по принцип  може да генерираш дневниците и да изтриеш файла на ВИЕС-а, но недоумицата в закона си остава и в периода, в който трябва да включиш фактурата във ВИЕС или трябва втори път да я включиш в дневника или пак да лъжеш системата, което не знам дали е възможно

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 12 Октомври 2012, 10:14 »
има и друг момент

за придобиващия в тристранната операция по нашия закон мисля, че  трябва да се начисли ДДС и за аванса

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 12 Октомври 2012, 10:39 »
Това, според мен, също е тъпо, но сега не ми се рови дали и в директивата е така или отново при нас има свободен прочит на материала. Още повече, че чл. 62 (5) говори за ВОП при тристранна, въпреки че по чл. 13 (4) не е ВОП.

И как ще го засекат това самоначисляване по аванса, като ВОД-а и посредника декларират в периода на извършване на доставката.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #8 -: 12 Октомври 2012, 10:43 »
абе за посредника е особен ВОП, но не в страната, а в държавата на придобиване и е освободен ВОП за посредника ...

много шантава история

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #9 -: 12 Октомври 2012, 13:29 »
вярно че това е ВОП-а на посредника заради 62 (2), не на придобиващия
все пак тъпнята при изискуемостта по аванса на придобиващия си остава

neli

• Гост
« Отговор #10 -: 12 Октомври 2012, 15:00 »
Днес ми е малко трудно с нет-а.Изчетах ви внимал=телно и да видим колко съм разбрала и моите идеи :)
ПРи ВОД при получен аванс издавам фактура,но я описвам в дневници и виес  чак когато издам оконч.и стоката тръгне.Не може ли да се процедира и тук така,защотото дан.събитие ще е м.12 примерно или 01.13.Защото според 125(2)нямям нито ВОД нито реано извършена тристр.операция към момента на пол.на парите-днес.Като нарушение да си остане,че не са посочени 2 или 3 ф-ри за аванс в дневниците за м.10 и 11,а чак в м.12 с окончателната,и без това бюджета не е ощетен-няма ддс :)
Това от едната страна
За другата страна-ВОП до сега не съм имала и ми е неясно.Дали съм разбрала правилно:ако преведа аванс на италианеца примерно на 15.10 и те ми издадат ф-ра ако е воп следва да я опиша до 15.11.Обаче според чл.113(12) фактурата от дост.се отразява в дневника на пок.в периода в който се описва фактурата към придобиващия,като е освободено ВОП и не участва при определяне на резултата.
В този ред на мисли не би ли трябвало ако отразявам авансите и оконч.ф-ра към клиента през м.12 или 01-тогава да опиша и тези за авансите и окончателната от доставчика -пак през м.12 тогава вече ще получа и всякакви документи във връзка с тристранната.
Не знам доколко е издържано обаче и къде бъркам :) моля за корекции
И последен вариант-опитвам се да измоля доставчика в италия да си му превеждам пари по оферта-а той да не ми издава никакви фактури-чак окончателната накрая/не знам дали ще стане,но мога да пробвам/,а с авансите на клиента процедирам като при ВОД.То и там не е зад.да се издава ф-ра но той си иска....
Благодарна ще съм да ми изчетете писанието и да изкажете мнение :)

neli

• Гост
« Отговор #11 -: 12 Октомври 2012, 16:05 »
и друго което ме обърква-чета си на нап писмо 91 00 25/02.01.09 за ВОП.Ако все пак като преведа парите дост.ми издаде фактура и от там следва:ф-ра и плащане на аванс пр.15.10.12.собств.на стоката се прехвърля м.04.01.13/дан.събитие/.Изизскуемост на данъка до 15.02.13,следва протокол до 28.02.13. т.е. чак тогава ще си самоначислявам ддс,ако не мога да докажа към 15.02-тристранна.Бъркам ли?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #12 -: 13 Октомври 2012, 09:08 »
Днес ми е малко трудно с нет-а.Изчетах ви внимал=телно и да видим колко съм разбрала и моите идеи :)
ПРи ВОД при получен аванс издавам фактура,но я описвам в дневници и виес  чак когато издам оконч.и стоката тръгне.Не може ли да се процедира и тук така,защотото дан.събитие ще е м.12 примерно или 01.13.Защото според 125(2)нямям нито ВОД нито реано извършена тристр.операция към момента на пол.на парите-днес.Като нарушение да си остане,че не са посочени 2 или 3 ф-ри за аванс в дневниците за м.10 и 11,а чак в м.12 с окончателната,и без това бюджета не е ощетен-няма ддс :)
Това от едната страна

това е така с тази разлика, че няма да имаш ВОД при липсата на тристранна

Цитат
ако преведа аванс на италианеца примерно на 15.10 и те ми издадат ф-ра ако е воп следва да я опиша до 15.11.Обаче според чл.113(12) фактурата от дост.се отразява в дневника на пок.в периода в който се описва фактурата към придобиващия,като е освободено ВОП и не участва при определяне на резултата.
В този ред на мисли не би ли трябвало ако отразявам авансите и оконч.ф-ра към клиента през м.12 или 01-тогава да опиша и тези за авансите и окончателната от доставчика -пак през м.12 тогава вече ще получа и всякакви документи във връзка с тристранната.
Не знам доколко е издържано обаче и къде бъркам :) моля за корекции

в другия сайт отговорих точно на този въпрос. Този странен ВОП няма да е в страната,а в другата държава членка и там той е освободен,  затова не гледай правилата за ВОП тук. Ще имаш ВОП тук, ако не докажеш тристранната. И като корекция на горния текст - при аванс за ВОП също не настъпва изискуемост /чл.63 ал.5/

Цитат
И последен вариант-опитвам се да измоля доставчика в италия да си му превеждам пари по оферта-а той да не ми издава никакви фактури-чак окончателната накрая/не знам дали ще стане,но мога да пробвам/,а с авансите на клиента процедирам като при ВОД.То и там не е зад.да се издава ф-ра но той си иска....
Благодарна ще съм да ми изчетете писанието и да изкажете мнение :)

не процедирай като ВОД с аванса за клиента, защото няма такъв. Ако я отделим от тристранната ще имаш доставка извън страната.

neli

• Гост
« Отговор #13 -: 19 Октомври 2012, 11:34 »
Здравейте отново,понеже бяхте изключително отзивчиви и отделихте ного внимание на моя казус искам да ви напиша и крайния резултат.След консултация и в НАП на място-една служителка взе присърце казуса :)тъй като на първо четене не можа ми отоговори на въпросите които зададах и на вас и каза че ще запита по вътрешен ред и ще ми се обади с резултат.Днес звънна и каза че за получените пари се процедира като при вод да си намеря и разпечатам писмо на НАП 24-0027/24.04.2007 и макар че е за ВОД,там конкретно са упоменати и тристранните аванси/да мога за доказвам ако имам проблем в бъдеще/.Цитат"1.8. Деклариране

1.8.1. Регистрираното лице следва да отрази данъчните документи за извършените от него вътреобщностни доставки в дневника за продажби за данъчния период, през който са издадени и в справката-декларация по ЗДДС.

За данъчните периоди, през които лицето е извършило вътреобщностни доставки (както и тристранни операции и услуги с място на изпълнение територията на друга държава членка), издадените данъчни документи във връзка със същите, включително за получено плащане, се отразяват в дневника за продажбите за данъчния период, през който данъкът за доставката е станал изискуем, съгласно чл. 51 от закона. Следва да се има предвид изложеното в т. 1.4. във връзка с изискуемостта на данъка при ВОД. Следва да се подчертае, че когато е издадена фактура във връзка с получено плащане по доставката преди датата на възникване на данъчното събитие, данъкът не става изискуем към датата на издаването й, поради което не се отразява в дневника за продажбите, през данъчния период, през който е издадена, а през данъчния период, през който настъпва изискуемостта. "
Искренно благоаря и на вас за помоща и дано тази тема е полезна и за някой друг :)))))
Хубав ден ви пожелавам.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #14 -: 19 Октомври 2012, 12:13 »
това е чудесно !

явно методолози, НАП и МФ  знаят за проблема от 2007г, но нямат никакво желание да оправят закона в тази част ! а това вече е трагично

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #15 -: 19 Октомври 2012, 13:01 »
хм, хубав е тоя отговор на НАП, ама нещо не ми е на място в цялата работа
ето го писмото, за да не говорим наизуст

вътре се говори само за ВОД, като още в началото в т. 2 се казва, че посредник в тристранна операция не извършва ВОД - нормално, така си е и в закона чл. 7 (5) т. 6

а това в писмото ме озадачава:

За данъчните периоди, през които лицето е извършило вътреобщностни доставки (както и тристранни операции и услуги с място на изпълнение територията на друга държава членка)

какво значи "извършване на тристранна операция"? кого точно визират - прехвърлителя или посредника?
само прехвърлителят извършва ВОД, не и посредникът, т.е. за прехвърлителя е вярно, ама нас ни интересува посредникът

освен това, за услугите с МИ извън България това с изискуемостта при аванс не е така, поне при настоящата редакция на закона, но може би към 2007 е било, не помня и не ми се рови в стария текст

neli

• Гост
« Отговор #16 -: 22 Октомври 2012, 09:11 »
Abby ,и ти си права.На тази данъчна обаче и обясних много подробно и тя беше наясно че ние сме посредник и аз питам от тази гледна точка.Най -вероятно нямат абсолютно нищо друго по въпроса и естествено им зее една голяма дупка.Но на този етап други варианти няма,и след като каза да изпринтя цялото писмо за доказателство-да се надявам че няма да имам проблеми в бъдеще..Поне докато измислят какво да правят с този проблем в някой бъдещ момент :)