Автор Тема: Туроператор или......  (Прочетена 3029 пъти)

66666

• Гост
Туроператор или......
« -: 09 Октомври 2012, 10:14 »
Моля за помощ, че нещо много се обърках. Ситуацията е следната:
чешка фирма посредничи между българи собственици на недвижими имоти (апартаменти, без категоризация) и чешки туристи. Фирмата не организира пътуването, а само настаняването + извършване на дребни услуги (плащане на местни данъци, издаване на ключове, плащане на ток, вода и др. под.). Освен това ще продават екскурзии до Истанбул. Искат да регистрират в България нова фирма или клон на тяхната. Та въпросите са:
1. Трябва ли да са туроператори?
2. Колко ДДС ще плащат - 9% или 20% дейността им посредническа ли ще е или туроператорска?

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Туроператор или......
« Отговор #1 -: 09 Октомври 2012, 10:49 »
апартаментите без категоризация не попадат в графата - средства за подслон и места за настаняване, а могат да се третират като апартаменти под наем

продаването на екскурзии до Истанбул обаче, ще ги задължи да се регистрират като ТО

9% се прилага при настаняване в хотели и други подобни! т.е за да се приложи такава, трябва категоризация на обектите 

66666

• Гост
« Отговор #2 -: 09 Октомври 2012, 11:02 »
Значи те могат да регистрират в България нова фирма и да намират туристи в Чехия и да им предлагат тук апартаменти под наем и това е посредническа услуга?
Може ли да закупуват от ТО екскурзии, или пък да посредничат между ТО и чехите, и да получават комисионна за да се избегне процедурата по регистрация като ТО, че е много тромава и бавна.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 09 Октомври 2012, 11:07 »
Значи те могат да регистрират в България нова фирма и да намират туристи в Чехия и да им предлагат тук апартаменти под наем и това е посредническа услуга?

управление на имоти му казваха май

Цитат
Може ли да закупуват от ТО екскурзии, или пък да посредничат между ТО и чехите, и да получават комисионна за да се избегне процедурата по регистрация като ТО, че е много тромава и бавна.

ей за това посредничество се изисква лиценз за ТА

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #4 -: 09 Октомври 2012, 11:13 »
чешката фирма има ли лиценз за ТО в друга държава членка за тази дейност ? ако има, процедурата мисля е уведомителна тук

66666

• Гост
« Отговор #5 -: 09 Октомври 2012, 11:21 »
не и чешката фирма не е ТО...
а изискванията за ТА същите ли са като за туроператор?
това управление на имоти - има ли нещо по-специфично при него от към ДДС?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 09 Октомври 2012, 12:57 »
за лицензите мисля, че еднакви документи изискват
имаше някаква разлика в таксите 

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #7 -: 09 Октомври 2012, 14:17 »
На мен не ми е много ясно какво точно значи да продават екскурзии до Истанбул? От свое име ли? Те ли организират пътуването или продават чужда екскурзия?

66666

• Гост
« Отговор #8 -: 09 Октомври 2012, 18:28 »
Няма те да организират пътуването, по-скоро ще продават чужда услуга, но май си е точно турагент това.
Чудя се как да заобиколя лицензирането като ТО или ТА, защото те не отговарят на изискванията за образование. Фирмата ще има един собственик (в Чехия) и 1 човек персонал тук. Колкото повече мисля обаче толкова повече ми се струва, че дейността ще е туроператорска ...