Автор Тема: Международен транспорт  (Прочетена 4627 пъти)

zombaio

• потребител
Международен транспорт
« -: 06 Октомври 2012, 11:23 »
Здравейте!
Вече този въпрос е извън моите отговорности и задължения, но все пак чисто професионално ми е интересно какво ще кажете.
Българска търговска фирма изнася за трети страни. Фирма регистрирана в ЕС ни фактурира транспорт от Русия до Беларус. Опитваме се да докажем международен транспорт. Оказва се обаче, че оригинал на митническа декларация не можем да получим в едномесечен срок, заради самото митническо учреждение. Как да си издам протокола - с 0% или с 20% ДДС. Ако го издам с 0 съм уязвим от данъчна гледна точка, защото не съм се самообложил. Ако начисля с 20 - все си мисля, че си компроментирам износа и пак могат да ми кажат, че не мога да ползват данъчния кредит.
С удоволствие ще чуя мнения по въпроса!

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Международен транспорт
« Отговор #1 -: 06 Октомври 2012, 12:50 »
не разбрах какво се опитвате да докажете - износ на стока или международен транспорт ?

иначе ППЗДДС не върши ли работа ?

Цитат
Чл. 39. (1) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) В случай, че доставчикът не се снабди с документите по чл. 21 - 38 до изтичането на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем, се счита, че доставката е облагаема със ставка 20 на сто.

(2) В случаите по ал. 1 данъкът се начислява от доставчика чрез издаване на протокол по чл. 117, ал. 2 от закона.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) Протоколът по ал. 2 се издава в 15-дневен срок, считано от последния ден на календарния месец, следващ календарния месец, през който данъкът за доставката е станал изискуем.

(4) Когато впоследствие доставчикът се снабди с необходимите документи, той коригира резултата от прилагането на ал. 1 и 2 чрез анулиране на протокола по ал. 2. За анулирането не се издава нов протокол.

(5) Анулирането по ал. 4 се извършва в 5-дневен срок, считано от датата, на която лицето се е снабдило с необходимите документи.

а кой ДК би бил компрометиран ?

zombaio

• потребител
« Отговор #2 -: 06 Октомври 2012, 13:05 »
Основния въпрос е каква да е ставката ДДС в протокола за транспортната услуга. До голяма степен ППЗДДС решава казуса. Но е факт, че транспортът реално е международен, само дето не можем да се снабдим с оригинал на МД в посочения срок. Този срок за нас обикновено е 1 година.
От тук, няма ли да възникнат рискове да не признаят начисления ДДС в дневника на покупките с протокола?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 06 Октомври 2012, 13:11 »
оооо, когато протокола е от доставчик, а не от получател на стока или услуга, той се отразява само в дневника за продажби

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #4 -: 06 Октомври 2012, 13:15 »
уффф- сори

за транспортната услуга като получател
ако не може да се докаже нулевата ставка, се счита, че не е нулева и се начислява 20%

правото на ДК е по всички останали правила , вкл. чл.73а

zombaio

• потребител
« Отговор #5 -: 06 Октомври 2012, 13:22 »
Blagodarq!

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #6 -: 06 Октомври 2012, 13:25 »
а аз не схванах каква е цялата схема - как стига тая стока до Русия и от къде чакате МД за износ

zombaio

• потребител
« Отговор #7 -: 06 Октомври 2012, 13:46 »
Стоката е вече там. Имаме склад в Русия.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 06 Октомври 2012, 14:16 »
с нулева ставка ще ти е транспортът България - Русия, вторият Русия - Беларус ще е по общия ред
а нулевата ставка за стоката ще ти се върже с първия транспорт, предполагам че износът от наша митница е за Русия, а не директно за Беларус

дори не съм сигурна дали за стоката е приложима нулева ставка или доставка с МИ в Русия по чл. 17 (2)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #9 -: 06 Октомври 2012, 14:23 »
абе могат да се опитат и да докажат нулева за транспорта Русия-Беларус , ама дали си струва ...

ППЗДДС
Чл. 38б. (Нов - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) В случаите, когато за доставките, изброени в тази глава, данъкът е изискуем от получателя на основание чл. 82 от закона, получателят следва да разполага с относимите към него документи по тази глава, удостоверяващи обстоятелствата за облагане на доставката с нулева ставка.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #10 -: 06 Октомври 2012, 14:41 »
уффф, знаех си че имаше някаква врътка в правилника, така става като пиша наизуст :))

чл. 23

Цитат
(3) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) Нулева данъчна ставка се прилага и за доставки на транспортни, спедиторски, куриерски или пощенски услуги (различни от услугите по чл. 49 от закона), когато получателят е данъчно задължено лице, установено на територията на страната, и услугите са оказвани във връзка с международен транспорт между:
1. трета страна/територия и трета страна/територия;