Автор Тема: Рента  (Прочетена 3631 пъти)

Lina

  • Гост
Рента
« -: 19 Септември 2012, 20:07 »
ФЛ има собствена земеделска земя,която се обработва от ЕООД.
Може ли да си начисли разход за рента или наем за тази земя?

В същото време това ФЛ има и ЕТ, което обработва наета земя под наем.
Няма ли да се отрази този приход от рента /ако има такъв/ в ЕТ-то?

И какво става като получи доход от рента като ФЛ повече от 50000 лв.
Следва ли да се регистрира по ДДС?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Рента
« Отговор #1 -: 19 Септември 2012, 20:47 »
относно ДДС

Цитат
Чл. 45. (1) Освободена доставка е прехвърлянето на правото на собственост върху земя, учредяването или прехвърлянето на ограничени вещни права върху земя, както и отдаването й под наем или аренда.
в чл.96 не присъства този член за следене на оборот, така че не следва да се регистрира по ДДС на това основание

по първия въпрос - какво значи "Може ли да си начисли разход за рента или наем за тази земя?" За ЕООД ли ?
Защото за него е точно това

колкото до прихода в ЕТ - зависи от това дали земята е включена в активите му, дали ЕТ има дейност по отдаване под наем на земя ...

zombaio

  • потребител
Re: Рента
« Отговор #2 -: 18 Октомври 2012, 08:38 »
1. Един нотариално заверен договор за рента между ФЛ-то и ЕООД-то достатъчен разходо-оправдателен документ ли е в тази ситуация за ЮЛ-то?

2. Необлагаеми според ЗДДФЛ са "24. доходите, получени от рента, аренда или от друго възмездно предоставяне за ползване на земеделска земя;" - това значи ли, че фирмата ползва разхода за данъчни цели, а физическото лице е недокоснато от фиска?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Рента
« Отговор #3 -: 18 Октомври 2012, 09:02 »
по първия въпрос - договора не може да е разходен документ
трябва и нещо да се плати, за което да се издаде документ

по втория - да, така е

zombaio

  • потребител
Re: Рента
« Отговор #4 -: 18 Октомври 2012, 09:18 »
Сметка за изплатени суми?
Не съм сигурен, че имам други идеи...

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Рента
« Отговор #5 -: 18 Октомври 2012, 10:13 »
по-скоро протокол с реквизитите по чл. 7 ЗСч
СИС се издава за облагаем доход, в ЗДДФЛ е описано кога и за кои точно доходи