Автор Тема: Облагаема сделка ли е получената комисионна от хотелско настаняване в ЕС?  (Прочетена 6350 пъти)

kimba

  • потребител
Скоро доста спорих с уважавани от мен колеги, и два броя одитори. Подадох запитване на Аксаков, но те ми излязоха с номера, че нямам право да питам като счетоводител в общ план, а трябва да подам запитване конкретно за случая и да спомена за коя фирма става дума. Не го направих, и си останах без отговор черно на бяло. Но както и да е ...
Та моето мнение е, че е сделка по чл. 21, ал. 4, т. 1, б. в от ЗДДС:
(4) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е:
1. мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:
...........................................
в) настаняване в хотели, къмпинги, караванни паркове, ваканционни лагери и други подобни;
А мисля така, защото това е услуга, свързана с недвижим имот и т.н., както пише в конкретната буква.
Единият от одиторите категорично каза, че не съм права, другият беше на същото мнение, но след дълъг спор, и след продължителен прочит от негова страна на цитирания текст, се съгласи с мен. А според колегите, щом услугата е извършена на територията на ЕС - край ... непременно е облагаема с ДДС.   
Фактурите, които съм издавала до момента са без ДДС на горецитираното основание, и ще продължа да правя същото, защото това е моето мнение и ще нося отговорност за решението си.
А вие как мислите колеги?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
издаваш фактура само за комисионна нали ?

kimba

  • потребител
Да Ели, фактурата е само за комисионната.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Цитат
1. мястото, където се намира недвижимият имот, когато услугата е свързана с недвижим имот, включително при:

а) предоставянето на права за ползване, на експертни услуги или услуги на посредници, свързани с недвижимия имот;

не знам що все се насочваш към оная точка, като си в а)
но все тая де


kimba

  • потребител
Защото Ели е услуга, свързана с хотелско НАСТАНЯВАНЕ. Уффффффф ... как пък веднъж не написаха нещо ясно за смотания туризъм  ;D

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
ама не е настаняване бе
а посредническа услуга  8)

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Така и не разбрах какво ти казаха одиторите?
И на какво основание колегите ти те карат "непременно" да начисляваш ДДС, щом доставката е на територията на общността

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Защото Ели е услуга, свързана с хотелско НАСТАНЯВАНЕ. Уффффффф ... как пък веднъж не написаха нещо ясно за смотания туризъм  ;D

Айде сега ясно, точно и кратко - кой, кого, къде е настанил и кой е прибрал парата. Че нищо не разбрах от казуса и не знам за кого да викам

kimba

  • потребител
Ели ... не е настаняване, а услуга, свързана с недвижим имот, което включва И хотелско настаняване.
Тиквич, на мен ми плащат комисионна от един хотел, да кажем в Германия, затова, че съм те пратила теб там, за две нощувки без храна.
Барми, прочети внимателно пак за одиторите и ще разбереш. А според колегите ... ами де да знам какво им е основанието бе човек, иначе щях ли да питам. Рекоха и отсякоха, но според мен и те не знаят защо са толкова категорични.

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Тиквич, на мен ми плащат комисионна от един хотел, да кажем в Германия, затова, че съм те пратила теб там, за две нощувки без храна.

Ей циции с цициите:( Можеха поне две вафли за закуска да предложат и да ти спестят нервите

kimba

  • потребител
И две дъвки Орбит за разкош  ;D А пък ако ти бяха дали и скутер щяхме да имаме пълна програма пестене на нерви ;D Да му таковам таковата и на смотания туризъм  :o

kimba

  • потребител
Всъщност Барми, сори, наистина не съм била ясна относно одиторите. И двамата първоначално бяха на мнение, че сделката е облагаема, изхождайки от логиката на облагането на пакетите за ОТУ в ЕС. Т.е. щом маржа е в ЕС, значи е облагаем, следователно и комисионната е облагаема сделка, което според мен си е чиста тъпня. Какво общо има облагането на пакетите ОТУ с комисионните за хотелското настаняване, което не е ОТУ, направо не знам! Впоследствие единият от тях, след дълъг спор и размисъл се съгласи с мен.

kimba

  • потребител
И какво сега ... никой ли не може да каже как стоят нещата, кой е прав?