Автор Тема: Бартер - задължение за регистрация  (Прочетена 10632 пъти)

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #20 -: 24 Юли 2012, 12:18 »
може
ти ми плащаш ефективно наема всеки месец и аз ти плащам ефективно ремонта като го направиш

само че това е извън поставения казус

говорим за ремонт за над 50 000 лв, който при това няма да го ползва наемодателя по никакв начин. Да извади 45 000 при завършването на ремонта? НЕМА ТАКЪВ НАЕМОДАТЕЛ!

HashFlare

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #21 -: 24 Юли 2012, 12:18 »
може
ти ми плащаш ефективно наема всеки месец и аз ти плащам ефективно ремонта като го направиш

само че това е извън поставения казус

Така ще се окаже. Язък. Можехме да сътворим казуса по друг начин.
Мразя казуси, сътворени в полза на фиска.

Но пък и аз не съм съвсем наясно със ситуацията на наемателя. На него пък може да не му е зор това авансово фактуриране.
Само дето питащата като страна на ЛЗ няма никакво основание да се притеснява, ако шефовете и са преглътнали усвояването на данъчния кредит по това подобрение и поведението на наемателя относно фактурирането. Санкции за нея не би трябвало да има.

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #22 -: 24 Юли 2012, 12:20 »

Само дето питащата като страна на ЛЗ няма никакво основание да се притеснява, ако шефовете и са преглътнали усвояването на данъчния кредит по това подорение и поведението на наемателя относно фактурирането. Санкции за нея не би трябвало да има.

не мисля, че няма основания за притеснения

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #23 -: 24 Юли 2012, 12:21 »
не мисля, че няма основания за притеснения

Така ще докараме темата до 10 страници.
Но тук съм длъжна да попитам "Защо?"

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #24 -: 24 Юли 2012, 12:25 »
говорим за ремонт за над 50 000 лв, който при това няма да го ползва наемодателя по никакв начин. Да извади 45 000 при завършването на ремонта? НЕМА ТАКЪВ НАЕМОДАТЕЛ!

ами Барми иска да бяга от чл. 130, аз само написах теоретично как може да стане
дали на практика става и кое е по-изгодно е друг въпрос :))

а наемодателя тоя ремонт/подобрение го ползва косвено в размера на наема който може да иска за помещението

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #25 -: 24 Юли 2012, 12:27 »
Само дето питащата като страна на ЛЗ няма никакво основание да се притеснява, ако шефовете и са преглътнали усвояването на данъчния кредит по това подобрение и поведението на наемателя относно фактурирането. Санкции за нея не би трябвало да има.

Барми, питащата я стяга чепика другаде - да не попадне в оборота за задължителна регистрация, на която тя явно не е навита.

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #26 -: 24 Юли 2012, 12:47 »

а наемодателя тоя ремонт/подобрение го ползва косвено в размера на наема който може да иска за помещението

Така се предполага в законодателството ни, но на практика никак не е така. На сегашния наемател му трябват няколко стени,  на следващия - те са му излишни или пък не са на подходящто място и се почва наново.  Един иска кухнята да е в мазето, другия предпочита кота нула за тази цел и те така в едно "подопечно ми помещение" всяка година тече основен ремонт за сметка на наема и договороеният наем е все по-малък.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #27 -: 24 Юли 2012, 13:01 »
малко ще изместим казуса, ама нищо

Опасна, това което пишеш не се регламентира в никой закон - всяка страна по договора да може да си отстои интересите по най-добрия начин в даден договор
иначе казано, ако наемодателят няма интерес от тоя ремонт/подобрение, никой не може да го задължи да го плаща или да го приспада от наема; все пак имотът е негов и нещата в него се правят само с негово съгласие
щом се е навил да плаща (прихваща), значи счита че и той самият ще има някаква полза от ремонта

ако счете че няма полза, може да каже на наемателя "ами ок, прави го ама ти си го плащаш, щото аз нямам  интерес"

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #28 -: 24 Юли 2012, 13:09 »
да де, но никой не ме пита, когато сключва договор. в най-добрия случай ме запознават с него пост фактум. Както предполагам е станало в случая и на счетито му се е изправил косъма.

п.п. за мене казусът си е полезен от гледна точка на това какво предвижда закона за ДДС в единия и в другия случай - бартер или занижен наем.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #29 -: 24 Юли 2012, 13:43 »
ами за бартера, мисля стана ясно - ако ремонтът е 50 000 и хваща до 12 месеца от началото на прихващането прави оборот и се регва, щото за наемите с ненастъпил падеж трябва да издаде фактури за аванс до размера на ремонта

а това със занижения наем е въпрос на тълкуване и кой кво ще успее да докаже
освен да се счете за безвъзмездна доставка, за друго не се сещам

ДР на ЗДДС
Цитат
8. "Безвъзмездна" е доставката, при която няма възнаграждение или стойността на даденото многократно надхвърля полученото.


Флора

  • потребител
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #30 -: 28 Юни 2016, 19:43 »
Привет!
В кой момент и на каква ст/ст следва да се разменят фактури между две фирми при следното условие:
Първите шест месеца не се заплаща наем. Гратисният период се предоставя с цел извършване от Наемателя на
основен ремонт за целите на дейността му. 

Флора

  • потребител
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #31 -: 29 Юни 2016, 13:11 »
Мисля да си разменяме всеки месец фактури за стойността на наема ... Много ли ще е зле така?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #32 -: 29 Юни 2016, 17:37 »
Ако е определено да се плаща наема всеки месец, няма проблем  /чл.25 ал.4/
дори е редно

 

Флора

  • потребител
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #33 -: 29 Юни 2016, 19:49 »
Да, месечно за текущия месец.
Не знам колко ще излезе ремонтът като крайна сума, но опредлено не е проблем ако излезе по-малко или повече от шестмесечния наем ... Данъчно да не стане проблем ...