Автор Тема: Бартер - задължение за регистрация  (Прочетена 10633 пъти)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
граЦкия ще му види сметка на този въпрос, та за това си го прибирам тук:

Цитат
Става дума за лечебно заведение АД-нерегистрирано по ДДС /медицинските услуги са необлагаеми сделки/. Фирма, ползваща под наем помещения на АД-то ще наеме трета фирма за извършване на ремонтни дейности в цитираните помещения. Ремонтите са за сметка на наемателя, но ще се прихващат ежемесечно отдължимия наем на наемателя. Ако хипотетично ремонта възлезе на 50000 лв. следва ли задължителна регистрация на наемодателя по ДДС?

Моят превод на въпроса - лечебно заведение отдава под наем свой недвижим имот. Наемателят прави ремонт на помещението за сметка на наема. Ремонтът излиза на стойносто по-голяма от 50 000 лв. и за срок, по-малък от 12 месеца.  Разбира се договорът е дългосрочен, защото никой не би се навил да прави ремонт в противен случай.  Подлежи ли на регистрация по ЗДДС лечебното заведение при завършване на ремонта.
Според мене - да. Само се чудя сли не е по-добре да избрза с регистрацията заради данъчния кредит по ремонтните дейности.

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Бартер - задължение за регистрация
« Отговор #1 -: 24 Юли 2012, 10:26 »
"Ремонтите са за сметка на наемателя, но ще се прихващат ежемесечно отдължимия наем на наемателя."
на това има ли обяснение ?

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #2 -: 24 Юли 2012, 10:28 »
наемателят ще ги плаща, но след това ще ги префактурира на наемодателя.
п.п. Елич, предлагам да си изчистим казуса от граматически, стилистични и фактически грешки, че иначе няма да стигнем до никъде.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 24 Юли 2012, 10:33 »
Разбира се, ако наемодателят категорично не желае регистрация по ЗДДС, може да определи параметрите на ремонта, които са за негова сметка - 49 900 лв, примерно.
Принципно е тъпо в подобна ситуация да кажеш - бе правете си там ремонта, пък колкото излезе, толкова си удържате от наема.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 24 Юли 2012, 10:35 »
"Ремонтите са за сметка на наемателя, но ще се прихващат ежемесечно отдължимия наем на наемателя."
на това има ли обяснение ?

не, въпреки че няколко пъти обърнаха внимание на питащата
приемаме варианта както Опасна го е написала - ремонтът е за сметка на наема

според мен лечебното заведение пуска фактури за наема на датите по договора, което му е облагаема доставка и ще му формира оборота, наемателят пуска фактури за ремонта на части или както са се разбрали и прихващат

ако сумата на ремонта надвишава сумата за наема, лечебното заведение ще има дефакто "неплатени" фактури, за които обаче ще е получило услуга (едва ли фактурират ремонт авансово)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #5 -: 24 Юли 2012, 10:41 »
наемателят пуска фактури за ремонта на части или както са се разбрали и прихващат

а дали може "както са се разбрали"? В смисъл не са ли длъжни при завършването на ремонта да пуснат фактура за каквото е изработено?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #6 -: 24 Юли 2012, 10:47 »
ами откъде да знам, според мен не пречи да се фактурира на етапи като всяко СМР
но както и да се фактурира ЛЗ е получател по доставката за ремонта и според мен са важни данъчните събития по доставките, за които той е доставчик - демек наема

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #7 -: 24 Юли 2012, 10:48 »
От мен акъл по тематика ДДС трудно може да се очаква.
Хихи, но винаги може да се очаква да се включа :)))

Според мен здравното заведение ежемесечно си издава фактурите за наема - както писа Ели. И не получава плащане.
Стои си му едно вземане от наемателя.
Наемателят при приключване на ремонта фактурира на здравното заведение, каквото ще фактурира - като писа Опасна. 
Тогава се прихваща задължението с вземането и се дооправят разчетите.

Друг е въпросът в този момент добре ли е здравното заведение да е регнато по ЗДДС. По ф-рата на наемателя за подобрението ще има данъчен кредит. Който ще подлежи на "усвояване". Въпрос на сметки е дали ползата от това усвояване ще е достатъчно добра и дали ще си струва регистрацията и как евентуална регистрация би се отразила на сумата на наема, ако помещението ще продължава да бъде отдавано под наем. И въобще нещо такова

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 24 Юли 2012, 10:54 »
уф, не е баш така при ЛЗ, ето закона

чл. 130

Цитат
(3) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Доставката по ал. 1 с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка.

май ЛЗ ще трябва да издаде фактури за аванс при получаване на ремонта, който не е покрит с наем

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #9 -: 24 Юли 2012, 10:55 »
чл. 130  (2) (Изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Данъчното събитие за доставките по ал. 1 възниква по общите правила на закона.

(3) (Нова - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) Доставката по ал. 1 с по-ранна дата на възникване на данъчно събитие се смята за авансово плащане (цялостно или частично) по втората доставка.

може да се наложи и фактуриране преди извършване на СМР за всеки наем
а после може да се наложи издаване на аванс за наема

ПП.пишем заедно с Аби :)

Барми

• потребител
« Отговор #10 -: 24 Юли 2012, 11:07 »
Не ви разбирам. Вие сте счетита на ЛЗ. Аз - на наемателя. Какво ще искате вие от мен?
И какво трябва да искам аз от вас?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #11 -: 24 Юли 2012, 11:17 »
Не ви разбирам. Вие сте счетита на ЛЗ. Аз - на наемателя. Какво ще искате вие от мен?

да си пускаш фактурите за ремонта на датите, на които сме се договорили - или една за целия ремонт при приключването или за всеки договорен и завършен етап

И какво трябва да искам аз от вас?

фактури за наем на датите по договора, а ако сумата на фактурирания ремонт е по-голяма от фактурите за наем с настъпило данъчно събитие ще искаш и фактури за авансово плащане на наем за разликата до сумата на фактурирания ремонт

Барми

• потребител
« Отговор #12 -: 24 Юли 2012, 11:24 »
Хубаво де. Нека приемем, че няма етапи, щото не го разбирам строителството. Как още първия месец ще ви фактурирам нещо, което не е налично? Ще ви фактурирам наведнъж - когато приема цялата работа  - така както писах и в предния си пост. За него ли писахте, че не е баш така?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #13 -: 24 Юли 2012, 11:29 »
Разбираме се примерно, че ремонтът ще се прихваща от наема считано от м. юли нататък. Ти започваш ремонта, аз ти фактурирам наема за юли на датата по договора за наем. Ако до този момент ти нямаш основание да ми издадеш фактура за ремонт си длъжна по чл. 130 (3) да ми издадеш фактура за аванс по ремонт до сумата на наема за юли.

и т.н. за следващите наеми докато не настъпи данъчното събитие на ремонта

Ако фактурите за ремонта изпреварват фактурите за наема, съответно аз ти издавам авансови фактури за наем до сумата на фактурирания от теб ремонт.

Барми

• потребител
« Отговор #14 -: 24 Юли 2012, 11:41 »
Ако до този момент ти нямаш основание да ми издадеш фактура за ремонт си длъжна по чл. 130 (3) да ми издадеш фактура за аванс по ремонт до сумата на наема за юли.

Което би устроило всички, ако всички бяха регистрирани по ДДС. Но вие (ЛЗ) - не сте регистрирани. нямате интерес да искате от мен авансови фактури.
В такъв случай се чудя защо изобщо сделката трябва да се оформя като бартер.

Не е ли по-добре просто да си чакате плащането и към датата на завършеност на ремонта да решите какво да правите с ддс-статуса си?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #15 -: 24 Юли 2012, 11:50 »
Което би устроило всички, ако всички бяха регистрирани по ДДС. Но вие (ЛЗ) - не сте регистрирани. нямате интерес да искате от мен авансови фактури.

Не е баш така. Аз (ЛЗ) относно моя си ДДС-статус съм си взела решението на базата не само на тоя ремонт, а на цялостната ми дейност и съм решила че нерегнат ми е по-изгодно, като съм преглътнала липсата на ДК по ремонта.

От тая гледна точка по- имам интерес от твоите авансови фактури, отколкото аз да издавам авансови. Защото моите авансови могат да ме вкарат в задължителния оборот за регистрация, което не би се случило ако си издавам само редовни фактури за наем всеки месец.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #16 -: 24 Юли 2012, 11:52 »

Не е ли по-добре просто да си чакате плащането и към датата на завършеност на ремонта да решите какво да правите с ддс-статуса си?

това не го разбрах много добре, но ако означава да чакам пред свършен факт - когато вече нямам избор дали да се регна или не - не ме кефи.

Барми

• потребител
« Отговор #17 -: 24 Юли 2012, 12:04 »
Не е баш така. Аз (ЛЗ) относно моя си ДДС-статус съм си взела решението на базата не само на тоя ремонт, а на цялостната ми дейност и съм решила че нерегнат ми е по-изгодно, като съм преглътнала липсата на ДК по ремонта.

От тая гледна точка по- имам интерес от твоите авансови фактури, отколкото аз да издавам авансови. Защото моите авансови могат да ме вкарат в задължителния оборот за регистрация, което не би се случило ако си издавам само редовни фактури за наем всеки месец.

Ти може да си преглътнала ДК, но тогава може мен да не ме кефи да го играем бартер ежемесечно. Ако аз по някаква причина не съм направила разходи в даден месец, ще трябва да пускам авансова фактура, без да имам за приспадане нищо. И да внасям ДДС без да имам входящ паричен поток. От което печели само фиска, аз губя, вие сте в неутрална позиция, след като сте преглътнали и плащането на наема.

Вие, ако сте преглътнали всички приходи, които бихте имали от наема, до момента на влизане във владение на подобрението, каква файда ще имате да държите на бартера? Не може ли да не третираме сделката по чл. 130? С намиране на съответната формулировка в договора?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #18 -: 24 Юли 2012, 12:10 »
Не може ли да не третираме сделката по чл. 130? С намиране на съответната формулировка в договора?

може
ти ми плащаш ефективно наема всеки месец и аз ти плащам ефективно ремонта като го направиш

само че това е извън поставения казус

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #19 -: 24 Юли 2012, 12:13 »
Цитат
Не може ли да не третираме сделката по чл. 130? С намиране на съответната формулировка в договора?

може разбира се - наем 50 лв на месец за следващите 5 години. Стига да не ни напляскат с пазарни цени. Но това вече май го поограничиха.