Автор Тема: Самоосигуряващи се - проблеми  (Прочетена 7621 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Не ми е кеф да знам майчиното мляко на хората, но понякога просто се налага.
Нов клиент, обичайните първоначални разговори. Засягаме материята с вида осигуряване - реши да се самоосигурява. Имам достъп до данните му в НОИ и в ТР и виждам, че се води като съдружник само в току що регистрираната фирма, която уж ще обслужваме счетоводно и има някакво осигуряване по ТД през годините.

Росна-росна се занасям да подавам ОКД5 за започване на дейност в законовия срок.

Девойката в НАП ми дава някаква разпечатка, от която се вижда, че лицето има декларирано начало на самоосигуряване през 2002. През някакво ООД, чийто БУЛСТАТ го няма в ТР. Гордо ми съобщава, че лицето дължи осигуровки от 2002 досега, защото не е внесло никакви, но пък и Д1 и Д6 не са подавани. В справката има колона "Забелжки", в която пише: "Подлежи на уточняване". И ми връща ОКД-то. И аз се вбесявам, защото досега не съм подадала на клиент, който крие информация, което ме вкарва до глупава ситуация. Освен това знам, че нямат право да не ми приемат декларацията и са длъжни да ми я приемат, а да се оправят със ситуацията. Още повече, че няма такава фирма.

Милото дете от НАП се поизплаши от мачтата, която и покзвах, и се оправда, че нямало достъп до ТР и всъщност това били указанията от НОИ и аз съм трябвало да направя..... не чух какво, защото от адреналина загубих и остатъчния си слух, но като я питах по кой член на ДОПК е тази процедура, тя прибледня, каза ми, че това е вътрешна тяхна процедура и едва ли не хич не и пука, че я няма разписана в ДОПК и ме прати при една по-опитна колежка да се занимава с мен :))))

И понеже колежката беше позаета, а аз имах нужда да изляза навън, успях да се свържа с хубостинка по телефона.

Явно 2002 година и много далечна за него и в началото той нищо не си спомняше, но по едно време се присети за някакъв футболист, с който имали планове, направили фирма, ама така и не почнали да работят.  И много се учуди, че НОИ разполага с каквито и да било документи, подписани от него, касаещи самоосигуряването му.
Може след 10 години да се учуди, че НАП разполага с негово ОКД5, въпреки автентичния подпис на него. Но поне сега той знае, че тази му фирма има дейност - онзи ден пусна първата ф-ра за получен аванс (що борба беше да го убедя да пуснем самоосигуряване от същия ден, щото според него след като услугата ще бъде извършена през юли, дейността му започва от юли). Обясних си ситуацията с чевръста счетоводителка (рече, че футболистът имал такава), която използвала ходенето в НОИ за регистрация и получаване на осигурителен номер (или каквото беше там процедурата) и подала и декларация за начало на дейност на СОЛ.

Та съветът на опитната напърка беше да подам молба в свободен текст, с която да бъде заличена декларацията от 2002.

Все пак се отбих в НОИ (само щото ми беше по път) да видя как стоят там нещата. Разказах моята версия на историята и казах, че не съм сигурна във всичките и детайли. Та г-жата от НОИ ме посъветва в не знам си коя стая да помоля да ми извадят копие на досието на лицето и каза, че най-вероятно ще се окаже, че има такава декларация и че ако е подадена, без да е било необходимо прсто трябва да подам окд 5 за прекратяване от същата дата Каза ми (с което съм напълно съгласна), че процедура със заличаване на декларации няма.

Та сега ще подготвя ОКД5 за прекратяване плюс извадка от ДОПК и ще ходя пак в НАП и ако пак не ми ги приемат, ще постъпвам процедурно (пусто, не го знам наизуст ДОПК-то). Хихи, като успокоение ще приема, че докато чаках да ми дойде реда, бях свидетел на "оправянето" на една СОЛка - адвокатка, която имаше доста по-сериозни проблеми, породени от чевръсти служители на осигурителната и каса.

А след това ще мисля как ще извадя дубликат на осигурителната книжка, като за целта е необходимо да попълня в документа БУЛСТАТА на несъществуваща фирма и каква е историята с това несъществуване - заличена ли е фирмата или просто не е пререгистрирана. (да е просто, просто, колко да е просто)

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
Re: Самоосигуряващи се - проблеми
« Отговор #1 -: 14 Юни 2012, 13:27 »
Барми, състемата е "бъгава" , а не ни пречи космосът.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #2 -: 14 Юни 2012, 13:34 »
Цитат
че има такава декларация и че ако е подадена, без да е било необходимо прсто трябва да подам окд 5 за прекратяване от същата дата

В майнатаун служителите в НАП са по-напред с материала относно Окд5, защото те бяха дали този съвет на мойта СОЛ-ка с чевръста счетка:)))))

Барми

• потребител
« Отговор #3 -: 14 Юни 2012, 13:38 »
И във Варна ме кефят повече служителите на НОИ.
УчаствАх вчера в една тема в одита.

В майнатаун служителите в НАП са по-напред с материала относно Окд5, защото те бяха дали този съвет на мойта СОЛ-ка с чевръста счета:)))))

Видиш ли, има нещо положително и в майнатаун :))))

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #4 -: 14 Юни 2012, 13:42 »

Видиш ли, има нещо положително и в майнатаун :))))

Най-положителното му е, че не ми се налага да го посещавам

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 14 Юни 2012, 14:18 »
Предлагам за отпочнем една хроника "Челните сблъсъци на НАП с декларация ОкД-5", за отрицателно време ще я докараме до роман.

Чудно ми е как за толкова време не можаха да спуснат на каките на тия гишета някакви нормални указания за да се спре самодейността по места. За електронно подаване вече хич и не питам.

небесна

• потребител
« Отговор #6 -: 14 Юни 2012, 15:27 »
вече мина повече от месец откакто отправих официално запитване и до НАП и до НОИ по моя въпрос - дето просто искам да се осигурявам от друг булстат - елементарна работа, ама от нея зависи дали някой ден няма да ме отрежат я за болнични я за нещо друго, че не била подадена както трябва пустата му окд

ни вопъл, ни стон - и на тях им е сложно явно

шмат

• потребител
  • НаглостинчО:)
« Отговор #7 -: 14 Юни 2012, 15:37 »
Луда работа,уж събраха всичко с НАП /за това което преди подавахме в НОИ/ и вместо да заработи единна система от НАП си правят отделно трансфери на Д1 и често се губи нещо в космическото пространство.Същото недоразумение е и Окд5 ,визирам случая на Барми щото въпросното от 2002 год.Допускам тогава да е било подадено и после пак със спиране на осигуряването ,после при трансфера на данни от НОИ към НАП да се е изпарило.

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 14 Юни 2012, 15:56 »
Не бе Шмат. Приемам, че наистина е подадена, без да е трябвало. Дали има автентичен подпис на човека или не (счетката го е подписала) - не  е моя работа. Проблемът е, че не могат да дадат разумни указания как да се оправи работата. Защо взеха да ми говорят за заличаване на подадена в НОИ декларация, вместо такава за спиране на самоосигуряването от някаква дата.

И то в офис на нап, който само на това гише приемат само ОКД5 и се предполага, че служителите на това гише трябва да знаят поне колкото нас, а дори и повече

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #9 -: 14 Юни 2012, 16:20 »
Много ми е любопитно ако лицето от 2002 г. до днес няма ОС никакъв и реши да си внесе осигуровките накуп, дали ще му признаят стаж почти 10 години на основание единствено белЯжката подадена някога си?

Барми

• потребител
« Отговор #10 -: 14 Юни 2012, 16:31 »
Не би трябвало. Поне не за периода, от който фирмата е заличена.

Ама и не би трябвало, защото нито фирмата е осъществявала дейност, нито пък лицето в качеството на неин съдружник.

Няма декларации, няма нищо.

Не, НОИ не би заверил книжката. Което не означава, че НАП не може да си търси осигуровките :))))

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #11 -: 14 Юни 2012, 16:41 »
А тъй Барми! И стигаме до никъде! Хем държат осигуровки да се внесат за този период, хем после - няма стаж и подлежат на възстановяване обратно.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #12 -: 14 Юни 2012, 18:47 »

Не, НОИ не би заверил книжката. Което не означава, че НАП не може да си търси осигуровките :))))

ще търси чушки без д6