Автор Тема: за 8 месеца ТС..  (Прочетена 7697 пъти)

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
за 8 месеца ТС..
« -: 12 Юни 2012, 16:40 »
и правото на ползване на платен отпуск ...
Е ми пък служителите са хлапета и им се почива "лятоска"- де да имат 8 месеца..шефа разреши да ползват- на СИРВ са ..та няма как ( е може и да има, ама  не се сещам и много бумащина ми идва) да ги изписвам чаааак след 8 месеца..( и се натрупват яко - голяма кошия е със СИРВ)
Много ли съм за бой по манерката ? ( за ИТ говоря :)

HashFlare

небесна

• потребител
Re: за 8 месеца ТС..
« Отговор #1 -: 12 Юни 2012, 17:06 »
абе щом е за сметка на работодателя, кво ги бърка ИТ :) според мен при 8м стаж имат законово право на отпуск, което не значи, че ако някой им даде нещо без законът да го забранява, е за бой :)

bonou2

• потребител
« Отговор #2 -: 12 Юни 2012, 17:11 »
ами да си призная , не знам каква е била идеята на времето за тези 8 месеца - сега в светлината на "новите " промени за платения отпуск ми се вижа тъпотия :(
( Бе нарушение си е , ама не ощетява служителя , а шефът е казал Ок.)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 12 Юни 2012, 17:31 »
като е казал "ОК" шефа, ти кво се нервиш? Ще си понесе санкциите - впрочем ти виждаш ли ги какви са?

bonou2

• потребител
« Отговор #4 -: 12 Юни 2012, 17:41 »
"шефа казал"...живо съм си аз :)
ами ако "искам" да видя - ще видя глоби.
Но всъщност "вреда" няма тук...по -скоро да речем "облагодетелстване" на част от персонала.

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #5 -: 12 Юни 2012, 17:54 »
Шефът е длъжен да ги пусне в отпуск след 8 месеца ТС. Но никой не му забранявада ги пусне по-рано.
Егати, все едно да му забранят да плаща повече от МРЗ!!

bonou2

• потребител
« Отговор #6 -: 12 Юни 2012, 17:57 »
"(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж."

бе малко ми е "императивно"...

Барми

• потребител
« Отговор #7 -: 12 Юни 2012, 18:21 »
Дефинирай "може"

и "не може"

За да няма право, текстът би трябвало да бъде такъв:

При постъпване на работа за първи път работникът или служителят не може да ползва платения си годишен отпуск, докато не придобие най-малко 8 месеца трудов стаж."

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 12 Юни 2012, 19:13 »
"(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж."

бе малко ми е "императивно"...

императивно е... ама за служителя
аз го разбирам така, че работодателят трябва да следи и да не го пуска (демек забраната е в полза на работодателя)

пък и ако работодателят е решил да затвори фирмата за 2 седмици през август щото му излиза по-евтино, вместо да се влачат отпуска всеки когато реши, кво тогава?!

добре де, колко пък толкова не им стигат до 8 месеца?

bonou2

• потребител
« Отговор #9 -: 13 Юни 2012, 06:24 »
Добро утро
Благодаря са отговорите,
тя темата не е нова , просто пак ми е на дневен ред и по скоро само споделям какво си правя :)
Абби , ми на 19 години ( с  12 класа) какъв стаж да имат "хайванчетата " ;)
Работодателт иска всички да се  чустват комфортно , имат/ нямат стаж - не му е проблем да си плати отпуска , дори и после да духнат "децата" и да са взели повече- за това имаМ на 120% зелена светлина за действие.
Тъпото е , че са на СИРВ с 12 часови смени - и аз си ги изписвам реално и видимо отпуските.
Хубав ден :)

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #10 -: 13 Юни 2012, 17:07 »
Бону, този член е недоразумение. И не би трябвало да важи за частни предприятия.
Защото Работодателят  може  да уговаря по-голям размер пл. отпуск, обаче не може представи си да разреши на младока пл. отпуск щом е без набран минималния стаж.

Би трябвало членът да претърпи промяна, която да дава правото на Работодателят да  откаже отпуск в случай че новобранецът е без стаж. Но ако няма нищо против -  да го пуска.

Да не говорим, че хипотетично може да възникне и следния парадокс. Работодателят може едностранно да разпореди ползване на пл. отпуски на всички служители /така нареченото ваканционно летуване/. Обаче и да иска не може да заключи  фирмата, щото младокът ще требва да ходи на работа.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #11 -: 13 Юни 2012, 17:22 »
Да не говорим, че хипотетично може да възникне и следния парадокс. Работодателят може едностранно да разпореди ползване на пл. отпуски на всички служители /така нареченото ваканционно летуване/. Обаче и да иска не може да заключи  фирмата, щото младокът ще требва да ходи на работа.

Именно за това говорих горе - конкретен пример са шивашките фирми, а и всички други, които работят "на поток". Ако ти липсват 1/3 от хората в потока производителността ти отива на кино. И е много по-разумно да затвориш и всички да ходят отпуск заедно. Тогава тия новите неплатен ли да ги пускаш и от къв зор като си имат право на платен, ама били нямали право да го ползват!

тониЛ

• потребител
« Отговор #12 -: 14 Юни 2012, 17:03 »
Дефинирай "може"

и "не може"

За да няма право, текстът би трябвало да бъде такъв:

При постъпване на работа за първи път работникът или служителят не може да ползва платения си годишен отпуск, докато не придобие най-малко 8 месеца трудов стаж."

Барми, погледни чл. 22 ал. 1  от Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Там се дообяснява това безумие.

Барми

• потребител
« Отговор #13 -: 14 Юни 2012, 17:27 »
Слушам!

Я да видим:

Цитат
Чл. 22. (1) (Изм. - ДВ, бр. 54 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г., предишен текст на чл. 22, доп. - ДВ, бр. 21 от 2011 г., в сила от 15.03.2011 г.) Всеки работник и служител, който има най-малко 8 месеца трудов стаж, придобива право да ползува платен годишен отпуск по чл. 155 и 156 КТ. Когато 8-месечният трудов стаж е придобит през първата година на работа на работника и служителя, той има право на платен годишен отпуск за същата година в пълен размер. Когато част от 8-месечния трудов стаж е придобита през една календарна година и друга част през следващата календарна година, той има право на платен годишен отпуск за първата календарна година пропорционално на трудовия му стаж през тази година, а за втората година придобива право на платен годишен отпуск в пълен размер. За ползуване на платения годишен отпуск за втората и следващите календарни години не се изисква нов 8-месечен трудов стаж, като в тези случаи размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие.

Аз и моята логика!!! Не виждам нещо различно от КТ.
Придобива право.

Може ли работодателят да не признае това право? Не може. Но къде пък е записано, че работодателят не може да даде повече права от законоустановените?
За мен притесненията са излишни, докато не се запише, че работник без 8 месеца стаж има забрана да ползва отпуск.

Може би има някъде текст, който разрешава да се ползват по-изгодни за работника права от регламентираните в КТ с разрешението на работодателя. Но, естествено, не съм сигурна, че има такъв текст, нито съм сигурна къде да го търся

Барми

• потребител
« Отговор #14 -: 14 Юни 2012, 17:33 »
Може би това в чл. 66 на КТ

Цитат
(2) С трудовия договор могат да се уговарят и други условия, свързани с предоставянето на работната сила, които не са уредени с повелителни разпоредби на закона, както и условия, които са по-благоприятни за работника или служителя от установените с колективния трудов договор.

Та повелителен ли е текстът на чл. 155 ал. 2

Цитат
(2) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) При постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.

Според мен не е.

Хихи, Тонка! Все се сещам за първия път, когато с теб бистрехме КТ - за ЕТ и трудовия договор със съпругата му :)))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #15 -: 14 Юни 2012, 17:44 »
КТ защитава права
не отнема такива, затова няма как да е повелителен текст 

ако работодателят иска да ги пусне в отпуска от 160 дни и да им плаща за това, да го прави

bonou2

• потребител
« Отговор #16 -: 14 Юни 2012, 19:34 »
Въпросът е принципен.
Защо закон( кодекс), ще ме кара да правя шменди-капели, като в края на краищта няма ощетени?
Даже и днес стана дума , за втори трудов във основен - ама не можело с ДС - защо?
трябвало прекратяване ? защо за бога ? Да е ощетен служителя- не, даже няма прекъсване на "стажа"
Технически е по безболезнено - осигурително ще е отразено в д1.
Тогава зщо да не може ?

тониЛ

• потребител
« Отговор #17 -: 14 Юни 2012, 19:59 »
1. Смисълът на члена си е ясен. Колкото и необяснимо да ни звучи. Просто си се влачи от соц. време.
2. Не му е мястото в днешни времена. Идеята за изискване на такъв ТС  е била продиктувана от интересите на бюджета. А именно: Целта да се ползва платен отпуск е била  работникът да се възстанови от продължителна работа и с укрепени сили да продължи . Младокът не е капнал от работа и Бюджетът съвсем правилно не е бил склонен  да го праща да почива.
3. Наистина /може би/  няма пречка Работодателят да го пусне детето и от третия му ден на постъпване на работа. Обаче се опасявам, че разходът му ще се наложи да се даде в увеличение на ФР .
4. Категорично смятам че изискването за 8 м. трябва да претърпи промяната, както по-горе е спрягана. т.е. Ако желае Работодателят може да откаже.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #18 -: 14 Юни 2012, 20:23 »
Обаче се опасявам, че разходът му ще се наложи да се даде в увеличение на ФР .

Защо мислиш така Тони? Аз не се сещам за текст в ЗКПО, още повече този отпуск му се полага, т.е. има правото на отпуск, временно няма правото на ползване.

Тъпнята по ЗКПО би била ако 8-те месеца изтичат в следващата календарна година, а ползва отпуска в настоящата - може би някой би се формализирал, че този разход не се признава за годината на ползване, а за годината на придобиване на правото, ама това ми се струва прекалено а и мисля че няма на какво да се опре в закона.

bonou2

• потребител
« Отговор #19 -: 14 Юни 2012, 20:27 »
полага се , но "падежът" не е настъпил, а е ползван , даже може и в повече от "полагащото се".
( ако примерно напусне по никое време)