Автор Тема: Бърз въпрос за Д1  (Прочетена 11122 пъти)

бивШата

• потребител
Бърз въпрос за Д1
« -: 05 Юни 2012, 17:35 »
Освобождавам считано от 04.06
Последен работен ден 01.06
03 и 04.06 са събота и неделя

зациклих в Д1 - последна дата в осигуряване - коя е - 03.06 или 01.06...

HashFlare

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Бърз въпрос за Д1
« Отговор #1 -: 05 Юни 2012, 17:37 »
Не мисля, че има някакво значение. Така или иначе ще има един ден в осигуряване.

Но не съм съвсем сигурна

бивШата

• потребител
« Отговор #2 -: 05 Юни 2012, 17:39 »
Върти ми се нещо из главата, свързано с Бюрото по труда...че имало значение...чела съм го по-рано из форумите...но сега не намирам, изветрях :)))
Пък ще ходят на борса...

Барми

• потребител
« Отговор #3 -: 05 Юни 2012, 17:43 »
Чакай тогава по-компетентно мнение

Барми

• потребител
« Отговор #4 -: 05 Юни 2012, 17:48 »
Като напишеш в Гугъл "последен ден в осигуряване" е отварят разни теми. Втората (одитска) - зачети първия пост

Флора

• Гост
« Отговор #5 -: 05 Юни 2012, 18:19 »
Аз пиша 03.06.
Два дни са си два дни.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #6 -: 05 Юни 2012, 19:37 »
И аз като Флора
Най-малкото щото може да са СИРВ или нещо подобно шантаво и неделята да му е работна

гост

• Гост
« Отговор #7 -: 05 Юни 2012, 20:15 »
John17.12.2008 17:42

На 14, макар и неделя, лицето се намира в трудово правоотношение и е осигурено, с всички произтичащи от това права и задължения.
Никъде не е дефинирано, че в полето "Денят, в който осигуряването е прекратено" трябва да се посочва датата на последния работен ден преди действителната дата на прекратяването на трудовия договор. Следователно, трябва да се посочи датата на последния ден, в който лицето е в трудово правоотношение.

Частният случай, че Д1 за месец, в който няма посочен отработен ден и осигурителен доход за него, няма да бъде приета и трябва да се правят фалшификации в предходния месец (например, датата на изтичане на срока на предизвестие е 03.01.2009, трудовото правоотношение се прекратява, считано от 04.01.2009 - е, няма как да подадеш Д1 за януари 2009, трябва да прекратиш осигуряването в Д1 за декември), не трябва да се обобщава. Ако лицето от горния пример попадне в болница на 2 януари (когато още е в трудово правоотношение), временната неработоспособност ще се третира по реда на чл. 42, ал. 1 КСО, а не на ал. 2 (като настъпила СЛЕД прекратяване на ТД).

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 05 Юни 2012, 20:22 »
Кошмар! Ад не знам какво пиша. Каквото ми напише програмата, общо взето.

Пак си мисля, че не е от значение какво точно ще се пише.
Обаче ми се ще да знам как ще попълните Д1 за за м. май на лице, чието трудово правоотношение е прекратено, считано от 02 май. Последен работен ден - 30 април 2011. 1-ви май е почивен ден

Барми

• потребител
« Отговор #9 -: 05 Юни 2012, 20:25 »
Опа, публикуван е ценен отговор. Относно това:

На 14, макар и неделя, лицето се намира в трудово правоотношение и е осигурено, с всички произтичащи от това права и задължения.

Наистина, разковничето е тук. Ама какви осигурителни права и задължения има лице на нормален трудов договор през почивните дни?
Ако се сетите нещо, споделете, ще е полезно за такива упорити като мен и Жорката22, с който виждам, че мислим еднакво

Никъде не е дефинирано, че в полето "Денят, в който осигуряването е прекратено" трябва да се посочва датата на последния работен ден преди действителната дата на прекратяването на трудовия договор. Следователно, трябва да се посочи датата на последния ден, в който лицето е в трудово правоотношение.

Щом John го е казал, коя съм аз, че да споря. Но винаги съм си позволявала да споря с него. Да, не е дефинирано, че в полето "Денят, в който осигуряването е прекратено" трябва да се посочва датата на последния работен ден преди действителната дата на прекратяването на трудовия договор. Но не е дефиниран и другия вариант.

Обаче това е истината:

Ако лицето от горния пример попадне в болница на 2 януари (когато още е в трудово правоотношение), временната неработоспособност ще се третира по реда на чл. 42, ал. 1 КСО, а не на ал. 2 (като настъпила СЛЕД прекратяване на ТД).

Това е, което би ме убеждило в тезата му при реален казус.
Но хватката да се пише прекратяване, считано от ден, следващ почивен ден, датира от едно прастаро време, когато се говореше за някакво "прекъсване" на стажа, на което се гледаше като на проказа.

А това, изобщо не ме кефи:

Частният случай, че Д1 за месец, в който няма посочен отработен ден и осигурителен доход за него, няма да бъде приета и трябва да се правят фалшификации в предходния месец (например, датата на изтичане на срока на предизвестие е 03.01.2009, трудовото правоотношение се прекратява, считано от 04.01.2009 - е, няма как да подадеш Д1 за януари 2009, трябва да прекратиш осигуряването в Д1 за декември), не трябва да се обобщава.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #10 -: 05 Юни 2012, 20:47 »
Барми, дефинирай "нормален трудов договор"
Или "ненормален", ако ти е по-лесно

Барми

• потребител
« Отговор #11 -: 05 Юни 2012, 20:55 »
Ненормален за мен е всеки, който е по график, който предполага СИРВ и други такива, които съм ги бутнала

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #12 -: 05 Юни 2012, 21:01 »
Ненормален за мен е всеки, който е по график, който предполага СИРВ и други такива, които съм ги бутнала

Йес! Йес! Йес! Както се пее в една тема:

Цитат
Работната седмица в България е петдневна. няма такава на 4 дни. Това означава, че такъв ТД не може да се сключи. Справка КТ.

Барми

• потребител
« Отговор #13 -: 05 Юни 2012, 21:05 »
Не говоря за България, говоря за мен :)

Не разполагам с такива работодатели, които имат бизнес, предполагащ такива неща.

И хич не се глуми с мен - не се поддавам :)))

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
« Отговор #14 -: 05 Юни 2012, 21:09 »
програмата при мен мисля има опция за избор, към коя дата да се изготви д1.
Аз съм задала към 03.06 - във връзка с въпроса.
Ако го правя ръчно , бих избрала деня предхождащ ..."считано от" независимо дали е работен или не, поради цитата от John и логиката за ТД .

А иначе, друг колега , беше изтъкнал и др. логика - в края на краищата ОС се пресмята в работни дни...

Барми

• потребител
« Отговор #15 -: 05 Юни 2012, 21:15 »
Така си е. Смятам, че ако в събота и неделя (02 и 03 юни) не настъпи някое събитие като това, за което говори   John и за което най-вероятно ще знаем към датата, на която трябва да правим Д1, няма никакво значение какво ще пишем.
Пък ако узнаем, че се е случило нещо, задължително ще пишем 03.06.

Ама много съм принципна, нали? Винаги съм такава, като става дума за КСО :))
Особено пък като става дума за КТ - там съм въплъщение на принципността .... за бутане

небесна

• потребител
« Отговор #16 -: 05 Юни 2012, 22:46 »
аз имах скоро такъв случай - прекратяване, считано от 2 април - понеделник
и си подадох съвсем нормално декл 1 за април - без никакви дни в осигуряване, и с последен ден в осигуряване 1 април, мина си без проблем

Барми

• потребител
« Отговор #17 -: 05 Юни 2012, 22:51 »
Може би са поусъвършенствали РОС междувременно и това е станало възможно технически.
Убедихте ме.

бивШата

• потребител
« Отговор #18 -: 06 Юни 2012, 09:15 »
Благодаря на всички
Хубав и усмихнат ден ви желая :)))))))