Автор Тема: Майчинство  (Прочетена 2850 пъти)

Гери

  • Гост
Майчинство
« -: 05 Юни 2012, 08:37 »
Здравейте,
Има ли право на Майчивство , ако договорът е скл.на 22,02,2012, явява се на 23,02,2012 и първият болничен е издаден от 24,02,2012г. Нещо се притеснявам от този текст :
2. Лица, които имат право на парични обезщетения при бременност и раждане и за отглеждане на малко дете.

Това са лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство, с вноски за фонд “Общо заболяване и майчинство” на ДОО, а именно:

•работниците и служителите, наети на работа за повече от 5 работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, независимо от характера на работата, от начина на заплащането и от източника на финансиране, както и лицата, включени в програми за подкрепа на майчинството и насърчаване на заетостта;

Ще се радвам да споделите, какво мислите вие


bonou2

  • потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
Re: Майчинство
« Отговор #1 -: 05 Юни 2012, 08:50 »
Здравейте,
ако има осигуряване с ОЗМ и за един ден- не виждам проблем .
какъв е ТД ? От него следва и осигуряването....

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Майчинство
« Отговор #2 -: 05 Юни 2012, 08:56 »
Пропусна да кажеш дали преди този договор жената е натрупала 12 месеца осигурителен стаж за ОЗМ.

Гери

  • Гост
Re: Майчинство
« Отговор #3 -: 05 Юни 2012, 09:09 »
Договора е Трудов , осигурена за ОЗМ и да има 12 мес. осигурителен стаж за ОЗМ.
Благодаря ви и лека работа :):):)

Stefy Koleva

  • потребител
Re: Майчинство
« Отговор #4 -: 05 Юни 2012, 09:14 »
Ясно, че договорът е трудов. Мился обаче, че колегата bonou2 имаше нещо друго предвид - при някои трудови договори липсва възможността за осигуряване за ОЗМ.

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Майчинство
« Отговор #5 -: 05 Юни 2012, 09:50 »
Ясно, че договорът е трудов. Мился обаче, че колегата bonou2 имаше нещо друго предвид - при някои трудови договори липсва възможността за осигуряване за ОЗМ.

Мисля, че двете се разбраха.

Договора е Трудов , осигурена за ОЗМ и да има 12 мес. осигурителен стаж за ОЗМ.


По-скоро притеснението на Гери беше, че в месеца няма да има отработени 5 работни дни или 40 часа.
Буквалният прочит на чл. 4 ал. 2 наистина дава повод за подобно притеснение. Лицето е положило труд само осем часа :)

Слава богу, засега този прочит не е възприет официално

Гери

  • Гост
Re: Майчинство
« Отговор #6 -: 05 Юни 2012, 11:06 »
Да,това ми беше притеснението Барми:-)Благодаря още веднъж

гост

  • Гост
Re: Майчинство
« Отговор #7 -: 05 Юни 2012, 12:07 »
"Буквалният прочит на чл. 4 ал. 2 наистина дава повод за подобно притеснение."

Не бих казал, че дава повод за притеснение. Буквално се изисква лицето да е наето на работа за повече от 5 работни дни, или 40 часа, през един календарен месец, а не да ги е отработило.

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Майчинство
« Отговор #8 -: 05 Юни 2012, 12:20 »
Както виждаш, някои се притесняват.
С мотива, че лицето е отработило по-малко от 5 работни дни или 40 часа.
За основателността на тези притеснения вече говорихме. Не вждам защо да го раздуваме повече

Гери

  • Гост
Re: Майчинство
« Отговор #9 -: 05 Юни 2012, 13:19 »
Ами , лицето няма 5 раб.дни за един месец, нито 40 часа. - в смисъл освободено е през януари 2012 г.

Stefy Koleva

  • потребител
Re: Майчинство
« Отговор #10 -: 05 Юни 2012, 16:41 »
Не вждам защо да го раздуваме повече
Би било интересно да се "раздуе" заради това задължително

Цитат
(2) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Работниците и служителите, наети на работа при един работодател за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец или наети на работа при повече работодатели - при всеки от тях за не повече от 5 работни дни (40 часа) през календарния месец, се осигуряват задължително за инвалидност, старост и смърт и за трудова злополука и професионална болест.

Дали има възможност "по желание" да се осигуряват и за ОЗМ?