Автор Тема: осигурителни вноски болничен СОЛ  (Прочетена 12833 пъти)

Antoniya

• Гост
Здравейте, само-осигуряващо лице съм, не се осигурявам за болнични, имам издаден болничен лист за 5 дни през месец май 2012г. Въпросът ми е - какви осигурителни вноски дължа за тези 5 дни болнични. Това, че не се осигурявам за общо заболяване и майчинство означава ли, че трябва да внеса всички осигурителни вноски, а не само здравно, въпреки, че болничният лист не ми дава право да работя през това време? Благодаря предварително.

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
Re: осигурителни вноски болничен СОЛ
« Отговор #1 -: 13 Май 2012, 06:52 »
Добро утро
Това, че не се осигурявам за общо заболяване и майчинство означава ли, че трябва да внеса всички осигурителни вноски,...
Да, това означава.
Малко е безсмислено вземането на този болничен ( или имате и ТД?)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #2 -: 14 Май 2012, 05:30 »
Приемам, че работите по трудов договор, заради който сте взели болничния лист.

Ето малко текстове от КСО:

Цитат
Чл. 46. (1) Парично обезщетение за временна неработоспособност не се изплаща на осигурени лица, които:

2. нарушават режима, определен от здравните органи - само за дните на нарушението;

Цитат
(3) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи.

Та виждам два варианта, които са възможни:

1. За периода на болничния  прекъсвате самоосигуряването, за да не кажат някога хората от НОИ, че сте нарушили режима от болничния лист. Това означава подаване на две декларации окд 5 - за прекъсване и възстановяване на самоосигуряването за този период. От своя страна това може да се случи в един и същи ден - до 7 дни от началото на болничния лист. Разправия е, но е най-безопасно (и най-евтино, тъй като за тези 5 дни не се дължат осигуровки), стига пък все пак някой да не тръгне да търси и намери доказателства, че през тези 5 дни все пак сте извършвала дейност и сте нарушили режима, предписан от здравните органи.

2. Ако режимът в болничния е някакъв свободен режим, НОИ не следва да откаже да изплати обезщетение (или след време да си го поиска обратно), за това време, независимо, че е осъществявана дейност, защото самоосигуряването не обхваща общото заболяване и майчинство.

И двата варианта имат предимства и недостатъци. Конкретен съвет не може да се даде, тъй като не знаем какво пише в болничния, каква е дейността, заради която се самоосигурявате и какво ще щукне в главата на някой инспектор от НОИ при преценка дали да изплати болничния или някога в необозримо бъдеще в рамките на давностния срок.

НОИ-йски му работи :)

111

• Гост
« Отговор #3 -: 14 Май 2012, 09:30 »
Здравейте, само-осигуряващо лице съм, не се осигурявам за болнични, имам издаден болничен лист за 5 дни през месец май 2012г. Въпросът ми е - какви осигурителни вноски дължа за тези 5 дни болнични. Това, че не се осигурявам за общо заболяване и майчинство означава ли, че трябва да внеса всички осигурителни вноски, а не само здравно, въпреки, че болничният лист не ми дава право да работя през това време? Благодаря предварително.

Дължите осигурителни вноски за периодите на временна неработоспособност, независимо от това, че сте болни (чл.3, ал.4 от НООСЛБГРЧМЛ)

Реално след като не сте осигурени за общо заболяване и майчинство, нямате право на болничен лист за временна неработоспособност като самоосигуряващо се лице. Ако имате болничен лист издаден за това, че работите по трудови правоотношения, то се отнася за конкретния работодател за който е издаден болничния.

Както е написал "Барми" ако желаете подавате декларация за прекъсване на трудовата си дейност, след това възобновявате и в този случай няма да внасяте вноски. Ако не сте прекъснали си внасяте осигуровки.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #4 -: 14 Май 2012, 13:01 »
Цитат
За периода на болничния  прекъсвате самоосигуряването, за да не кажат някога хората от НОИ, че сте нарушили режима от болничния лист.

Барми, и какво като го кажат? Ще накарат някога да връща обезщетението с лихвите?
Общо взето не мисля, че е добър вариант - някои хора имат идеята, че ще се пенсионират.

Antoniya

• Гост
« Отговор #5 -: 14 Май 2012, 14:02 »
Много благодаря за отговорите, нямам друг трудов или др договор. Само самоосигуряващо се лице съм.
Идеята ми беше друга - това, че не им искам обезщетението за болнични, не означава, че нямам пълните права по закона за здравето - там съм осигурена без прекъсване. Имам право на "безплатно медицинско обслужване" и на болничен лист когато по здравословни причини нямам възможност да работя. Ами ако бях на болнично лечение - нямаше да имам физическа възможност да работя,
Без осигуряване за общо заболяване и майчинство не означава човек без право да се разболява, а лице без право на обезщетение при болест.
Няма ли някаква съдебна практика по тази тема?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #6 -: 14 Май 2012, 14:19 »
Бъркате два осигурителни фонда, този за здравно осигуряване и другия за общо заболяване и майчинство (ОЗМ).

Здравното осигуряване (вноска 8%), което е задължително за всички упражняващи трудова дейност ви дава право да ползвате услугите на НЗОК - личен лекар, здравна помощ и др. под. Вие имате право на тези услуги и ги ползвате.

Осигуряването за фонд ОЗМ (вноска 3,5%) ви дава право на обезщетение като заместващ доход за периодите, в които не упражнявате дейност поради заболяване и др. и по тази причина не получавате доход от редовната си дейност. За този риск вие не сте осигурена и съответно нямате право на този заместващ доход.
Иначе казано имате "право" да се разболеете, но нямате право на обезщетение за този период, независимо че сте си взели болничен лист.

bonou2

• потребител
  • I Still Haven't Found What I'm Looking For
« Отговор #7 -: 14 Май 2012, 14:21 »
"не означава, че нямам пълните права по закона за здравето - там съм осигурена без прекъсване. Имам право на "безплатно медицинско обслужване" "

това е факт - но какъв е смисълът от БЛ за СОЛ без ОЗМ - и съответно без обещетение?
при хората на ТД - все пак се оправдава отсъствие примерно ...ако съм ви разбрала.

111

• Гост
« Отговор #8 -: 14 Май 2012, 14:22 »
"Имам право на "безплатно медицинско обслужване" и на болничен лист когато по здравословни причини нямам възможност да работя."

Кой е казал, че нямате право на здравни услуги (колко са безплатни е друг въпрос). Нямате право на болничен лист.

Инструкция № 1 от 20 май 2011 г. за работата и отчетността с болничните листове за временна неработоспособност

Чл. 3.
.
.
(3) Бланката "Болничен лист за временна неработоспособност" се издава само на осигурени лица за общо заболяване, майчинство и/или за трудова злополука и професионална болест, които не могат или са възпрепятствани да работят поради: общо заболяване; злополука; професионална болест; лечение в чужбина; санаторно-курортно лечение; належащ медицински преглед или изследване; карантина; отстраняване от работа по предписание на здравните органи; гледане на болен или на карантиниран член от семейството; належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед; изследване или лечение в същото или в друго населено място, в страната или в чужбина; бременност и раждане; гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението.

(4) Болничен лист за временна неработоспособност се издава на неосигурени по Кодекса за социално осигуряване (КСО) лица само за случаите по чл. 42, ал. 2 и 3 КСО.

Здравно осигурени са и безработните които си плащат сами осигуровките, пенсионерите и т.н, но и те нямат право на болничен лист

"Без осигуряване за общо заболяване и майчинство не означава човек без право да се разболява, а лице без право на обезщетение при болест."

Тъй де, само дето правото е субективно, а в случая в разболяването няма нищо субективно. Разбира се, че всеки човек се разболява, но здравните ви права са гарантирани чрез друг закон и не са свързани с КСО.

В случая плащанията на осигуровки са свързани с осигурителния стаж и доход, а не със здравните права. Дали е справедливо или не е друг въпрос, на е законно.

mmmimkata

• Гост
« Отговор #9 -: 28 Май 2012, 13:03 »
Имам и аз един въпрос по темата т.к. ми се случва за първи път СОЛ без осиг. вноски за ОЗМ да си вземе болничен - трябва ли да бъде представян в НОИ, след като лицето няма право на обезщетение и след като за този период ше си внесе всички осигуровки ( т.к. е изпуснат срока за прекъсване и възобновяване на дейността в НАП)?

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #10 -: 28 Май 2012, 13:30 »
mmmimkata, не бих се занимавала с безсмислени действия.
На мене ми се е случвало пенЦия, която дори не е чувала за самоосигуряване, да мъкне болнични, като за работодател беше посочила някакъв неин наследствен имот. Ама решила, че щом данъци плаща за този имот и наемите от него, има право да ползва и болничен.

mmmimkata

• Гост
« Отговор #11 -: 28 Май 2012, 13:35 »
Това вече бие всички рекорди :):):) какво ли не е способен да измисли човек?!? Единственото за което се притеснявам е имам ли задължение да го занеса в НОИ, независимо от това, че ще бъде отказан?

небесна

• потребител
« Отговор #12 -: 28 Май 2012, 13:48 »
mmmimkata, не бих се занимавала с безсмислени действия.
На мене ми се е случвало пенЦия, която дори не е чувала за самоосигуряване, да мъкне болнични, като за работодател беше посочила някакъв неин наследствен имот. Ама решила, че щом данъци плаща за този имот и наемите от него, има право да ползва и болничен.

хахахха направо си изплюх кафето като го прочетох това :D виц да беше нямаше да е по-смешно :))))))

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #13 -: 28 Май 2012, 14:01 »
имам ли задължение да го занеса в НОИ, независимо от това, че ще бъде отказан?

абе имаше някакво засукано изискване да се носят
ама за глоба и глобени при неспазването му не се е чуло,
та пак си оставам на мойто - няма да го нося

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #14 -: 28 Май 2012, 14:05 »
аз имам някакъв спомен, че болничен на лице без осигуровки за ОЗМ не се издава - демек този е неправомерно издаден
и аз не бих го носила

гост

• Гост
« Отговор #15 -: 28 Май 2012, 14:25 »
Чл. 49. (1) Органите на експертизата, издали неправомерно болнични листове, имат право сами да ги анулират до изплащане на обезщетения по тях, при условие че осигуреният не възразява.

mmmimkata

• Гост
« Отговор #16 -: 28 Май 2012, 15:50 »
Много Ви благодаря ! Мисля да кажа на лицето да иде в болницата и да го върне, за да си го анулират и толкова.