Автор Тема: Актив по стопански начин и стари фактури  (Прочетена 3491 пъти)

новоизлюпен

• потребител
Здравейте,
сюрпризираха ме с фактура от 2011г. баш на време - след като всичко е подадено. Не са минали 12 месеца от датата на издаване, така че, без притеснения, мисля да си ползвам данъчния кредит по нея.
Признавам, че ми е мътна темата за счетоводни грешки и колкото повече се замислям толкова повече се заплитам.
Ако беше обикновен разход, то би следвало да отразя фактурата по Дебита на сметката за печалби от минали години срещу задължението към доставчика, като не вдявам какво преобразуване на данъчния финансов резултат следва да направя, освен може би в "корекции в намаление" на ред 17.2 от ГДД.
Ако беше текущ разход по придобиване на актив щях да си го мина през група 60 и после да си го прехвърля в сметката за натрупването на стойността на актива.

Стигам до умозаключението, че ако си отразя фактурата директно в сметката за разходи за придобиване на активи по стопански начин ще удовлетворявам изискванията на СС8 да не влияя на текущия финансов резултат, финансовият резултат за минали години си е реален, а щом няма промени в тях, то няма нужда от данъчни преобразувания.

Някой може ли да потвърди или отхвърли твърдението ми?
Благодаря предварително.

HashFlare

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно

Ако беше текущ разход по придобиване на актив щях да си го мина през група 60 и после да си го прехвърля в сметката за натрупването на стойността на актива.

Стигам до умозаключението, че ако си отразя фактурата директно в сметката за разходи за придобиване на активи по стопански начин ще удовлетворявам изискванията на СС8 да не влияя на текущия финансов резултат, финансовият резултат за минали години си е реален, а щом няма промени в тях, то няма нужда от данъчни преобразувания.

Някой може ли да потвърди или отхвърли твърдението ми?

Ще потвърдя.
Стига въпросният актив още да е в процес на изграждане.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Първо приемам че грешката е фундаментална и засяга достоверността на отчета за 2011 г. Защото ако не е, няма какво да се умува по СС8.

Ако четем и спазваме стандарта би следвало да коригираш ОПР за да я покажеш тая дейност - съответно в редовете за разходите и в този за "Придобиване на активи по стопански начин". Ще ти се промени и балансът, за друго не се сещам.

А ако си говорим реално ти грешка може и да нямаш, ако отчетът не е приет до сега. Никъде не пише че трябва да е приет до 31.03. Може да си го представил на компетентния орган, а той да не го е приел баш заради липсата на тая "съществена дейност" :)) До 30.06. има време ;)

Данъчни корекции мисля че нямаш. Дори и да беше отчел тая фактура преди подаване на ГДД за 2011 г. нямаше да има отражение, тъй като посочваш сумата и в двете страни на ОПР и тя не влияе на крайния резултат.

новоизлюпен

• потребител
Да, активът все още е в процес на изграждане.
Сумата не е съществена, по-малко от 100 лева. Искам да си изясня въпроса докато не ми се е случила съществена сума. Да се отракам докато е време, както се казва.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Ако не е съществена коригираш текущо, за 100 лв. не бърникай по неразпределените.

новоизлюпен

• потребител
А това "коригиране текущо" означава да си го мина през гр. 60 и да се правя на разсеян ли?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Що да се правиш на разсеян? Взимаш си в тая година операциите такива, каквито е трябвало да бъдат миналата година. И така си е редно, вместо да бърникаш по стар резултат заради мижави суми.

Ако не беше актив по стопански начин, догодина в ГДД трябваше да правиш преобразуване с тоя разход и корекция на резултата за 2011 г. - ЗКПО не прави разлика между съществени и несъществени суми. В тоя случай може да решиш да се правиш на разсеян с идеята "ако потрябва да има нещо да ми намерят". Ама понеже ти няма да имаш промяна в резултата няма да правиш данъчни корекции.