Автор Тема: Авансово плащане по граждански договор  (Прочетена 11496 пъти)

Миленка

  • Гост
ЧЕСТИТО ВЪЗКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО!

СОЛ е сключил граждански договор в края на миналата година , като изпълнението по договора започва сега. Възложителят превежда авансово част от сумата още в края на миналата година. При направена засечка за излатените суми от възложителя през цялата 2011 г., се оказа, че авансовото плащане по последния даговор не е включено в подадената справка по чл.73 от ЗДДФЛ, като обяснението беше, че това е аванс и не е доход за изпълнителя.
Според вас този аванс доход ли е за изпълнителя или нещо пропускам и наистина отсрещната страна е права и доходът ще се признае като такъв в 2012 г.  и тогава ще се обложи с данък? 
Плащането е направено по банков път и сумата е постъпила по сметката на изпълнителя в края на 2011 г.


bonou2

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #1 -: 17 Април 2012, 08:28 »
Много ми е интересен този казус- интересно ми е какво пише в ГД  ( за аванса и за започване на "работа" по договора също) и какъв документ е издал/ или не е издал СОЛ-а и в какво си качество....и какво пише в банковия превод също.

Миленка

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #2 -: 17 Април 2012, 08:48 »
СОЛ е издал документ по ЗС - при този специално се издават разписки за получените суми, които са си с поредната номерация. В нареждането за превод и в самия документ е записано "аванс по договор за .....". Нищо повече не е написано. Сумата наистина е предварително плащане без да е започнало изпълнението по договора.
В случая не е проблем изпълнителят да декларира дохода. Проблемът е, че възложителят не го е направил и не иска да го направи, а би трябвало да декларираме еднакво данни.
Срещали ли сте някакво тълкуване по този въпрос?

bonou2

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #3 -: 17 Април 2012, 09:02 »
сещам се и затова "любимо ми" има го в нет-а  та не хабя място за пост-ването....само , като пример за  "данъчна логика" , макар и по друг закон :


Относно: Данъчното третиране по ЗДДС „задатък” и други предварителни плащания по доставки

Изх. №  91-00-1, Дата:   05.01.2009 год.

Във връзка с постъпили запитвания за данъчното третиране по ЗДДС  на „задатъка” и на други предварителни плащания по доставки, на основание чл. 10, ал.1 т. 10 от Закона за Националната агенция за приходите, по поставените в запитванията въпроси изразявам следното становище: ....


иначе разбирам възложителя защо НЕ иска да го декларира ....вече
Много е важно  (предполагам) как е оформено в ГД ( и дали въобще е оформено)...

Миленка

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #4 -: 17 Април 2012, 09:23 »
Не съм виждала договора и се съмнявам да има такъв. Станало е така, че възложителят е получил аванс по договор със свой клиент и набързо е превел аванси и към своите подизпълнители - няколко СОЛ.
Дали е вариант това да оформим с протокол този аванс като някакво друго плащане - например авансов депозит, ако въобще има такова понятие? Нищо друго не ми идва на ум.

bonou2, много ме стряска данъчната логика и най-вече дали ще се прояви такава, но ще помисля сериозно върху това. 

Флора

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #5 -: 17 Април 2012, 11:59 »
Подотчетно лице.

Питай възложителя като какво виси платената сума към 31.12.


Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #6 -: 17 Април 2012, 12:42 »
според мен е доход на ФЛ за 2011 г. и следва да се декларира съответно

Флора

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #7 -: 17 Април 2012, 14:35 »
Abby, ако възстанови аванса... Как ще си намали данъчната основа в 2012.
Или по ДОПК ще си търси данъка?

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #8 -: 17 Април 2012, 15:52 »

При направена засечка за излатените суми от възложителя през цялата 2011 г., се оказа, че авансовото плащане по последния даговор не е включено в подадената справка по чл.73 от ЗДДФЛ, като обяснението беше, че това е аванс и не е доход за изпълнителя.
 


На платеца на дохода са дадени какви ли не права, но не му е дадено правото да определя що е доход и що не е за физическото лице, на което изплаща сума.

Не съм сигурна какво значи "засечка" в случая. Но предполагам, че физическото лице е декларирало този си доход в ГДД. И аз на негово място така щях да направя.
А на мястото на счетоводителя на "отсрещната страна" щях да подам коригираща справка по чл. 73, докато има време.

Миленка

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #9 -: 18 Април 2012, 08:39 »
Барми, СОЛ все още не е подал ГДД. От фирмата обаче са подали справката по чл.73 и категорично отказват да подадат корекция, тъй като имало и други такива аванси и нямало как този да го декларират, а останалите - не. Не знам какво да правя и не мога да се разбера със счетоводителя на отсрещната страна.
Ако декларирам дохода, то един ден може да санкционират възложителя за неподадените данни в справката по чл.73 от ЗДДФЛ, което също няма да е добре, тъй като този възложител е единственият източник на доходи за СОЛ.  Ако не декларирам сумата, ще ми остане едно огромно съмнение, че се подава невярна декларация от СОЛ.

Счетоводителят на отсрещната страна каза, че въпросът бил спорен и имало тълкуване на НАП за авансите в полза на това, което тя е направила. Може и така да е, но поне за сега нищо не намерих.


Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #10 -: 18 Април 2012, 08:51 »
Какво ви дреме какво ще направи платецът на дохода със справката по чл. 73?
Вие си декларирайте това, което трябва да декларирате по закон, особено, ако имате документ, удостоверяващ, че сумата е придобита през 2011 година и че наистина става дума за аванс, а не за някаква сума, която би изпълнила ролята на неустойка, ако сделката се развали поради виновно поведение на възложителя (платеца на дохода).

Виж тук:http://gost.bg/index.php?topic=2819.msg27681;topicseen#msg27681

И виж в отговор № 11 какво становище на НАП е прикачила Ели.

bonou2

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #11 -: 18 Април 2012, 09:03 »
Какво ви дреме какво ще направи платецът на дохода със справката по чл. 73?

принципно съм съгласна, ама като имаш основен доход от този "бизнес пратньор" - е тъпа работа ...съгласи се ;(
Разбирам Миленка, защото съм била в подобна ситуация .....трудно се "угажда" и на двете страни..........

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #12 -: 18 Април 2012, 09:07 »
абе бих предпочела "доброто съвместно партниране". Все ще се намери някакво обяснение за "аванса", ако се наложи да се обяснява.

Миленка

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #13 -: 18 Април 2012, 09:23 »
Прочетох писмото, което е прикачила Ели и се оказа много полезно. Днес ще проведа още един разговор със счетоводителя на отсрещната страна и ако пак категорично откаже да направи корекция на справката по чл.73, то няма да имам избор за съжаление.
Ще изпратя на отсрещната страна писмото на  НАП, пък дано да светне някоя лампичка и да имам късмет нещата да се решат още тези дни.
В момента единственото ми успокоение е, че договорът ще приключи след 1 месец и ще се плати данъка поне като авансов за тази година, ако не успея да се преборя да го платим за 2011 г.

Много сте полезни в този форум. Благодаря!

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #14 -: 18 Април 2012, 09:36 »

принципно съм съгласна, ама като имаш основен доход от този "бизнес пратньор" - е тъпа работа ...съгласи се ;(


Съгласявам се. Само че колкото и да разчитам на този основен доход, не виждам с какво ще навредя на добрите бизнес отношения. Шансът при несъответствие да потърсят платеца в периода, в който договорът с него е в сила, е малък.

абе бих предпочела "доброто съвместно партниране". Все ще се намери някакво обяснение за "аванса", ако се наложи да се обяснява.

При подобни ситуации винаги се сещам за един спор с баща ми, когато бях дете. Той не ми даваше да си играя с някои деца, защото били "лоши" и аз можело да стана като тях. Аз контрирах, че има голям шанс като си играем заедно, те да станат "добри" като мен. В крайна сметка си играех с тях тайно :) А кой какъв стана, знам ли :)))

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #15 -: 18 Април 2012, 09:39 »
В крайна сметка си играех с тях тайно :)

Ти си се отказала от доказване на тезата си?!
Ти си се отказала  от спора?!
Искам да стисна ръката на баща ти И по този повод:)))))

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #16 -: 18 Април 2012, 09:53 »
ами ако работата не се свърши и аванса се върне, тогава кво правим с ГДД ?
мисля, че няма никакъв начин за корекция в посока минус

ПП. сега видях, че в прикачения линк пак сме коментирали това ...

Флора

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #17 -: 18 Април 2012, 09:58 »
Ели, по-горе и аз питах
"ако възстанови аванса... Как ще си намали данъчната основа в 2012.
Или по ДОПК ще си търси данъка?"
А и после прагове за авансови осигуровки, пък и банка заем ще даде;)))
Много последици има от това как ще се третира точно.

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #18 -: 18 Април 2012, 10:00 »
ами ако работата не се свърши и аванса се върне, тогава кво правим с ГДД ?
мисля, че няма никакъв начин за корекция в посока минус

Нормално това да се предвиди и договори предварително. Договор май няма.
Много е хипотетично това, за което говорим.
Всички ние в темата, начело с Миленка, сме от страната на СОЛа :) Няма как да си признаем без бой, че договорът е развален по наша вина и дължим връщане на аванса:))))

bonou2

  • Гост
Re: Авансово плащане по граждански договор
« Отговор #19 -: 18 Април 2012, 10:19 »
аз май клоня за 'анекс' някакъв ( ако има ГД - или направо "огъване " на ГД) ..."огънат в правилната позиция"....макар и със "задна" дата - поне с датата на превода......