Автор Тема: ОСК - текуща печалба/загуба  (Прочетена 3742 пъти)

новоизлюпен

• потребител
ОСК - текуща печалба/загуба
« -: 10 Април 2012, 16:22 »
Копирам тема от едно друго място след като ми суфлираха, че тук няма да е напразно.

С 10 дни закъснение влязох в спор на тема "Какво се записва в клетката на ред 'Салдо в началото на периода' колона 'текуща печалба/загуба' ?" в справката на НСИ това е 61610(10) от отчета за собствения капитал.

Теза А: Записва се 0 (нула), защото в началото на годината няма текуща печалба/загуба, а сумата от края на предишния период се добавя директно към финансов резултат от минали години.
+ в ГФО 2011 текущия период е 2011 г. и не е правилно печалбата за 2010 да се отразява в текущата печалба
+ спрямо 2011 печалбите/загубите за 2008, 2009 и 2010 са все финансов резултат за минали периоди

Теза Б: Записва се сумата, която отговаря на текущата печалба за предишната година.
+ чл.4.(1).7. независимост на отделните отчетни периоди и стойностна връзка между начален и краен баланс
+ В противен случай би имало разминаване на салдата между ОСК и Баланс

Счетоводните стандарти не помагат много в това отношение:
Цитат
22.1. Изменението в собствения капитал на предприятието между датите на два счетоводни баланса отразява увеличението или намалението в неговите нетни активи през периода. Освен промените в резултат на операции със собствениците (увеличение на капитала, разпределение на дивиденти и други), изменението в собствения капитал през периода представя общата сума на печалбите или загубите през този период, независимо от това дали те са признати в отчета за приходите и разходите или директно в собствения капитал.
22.2. Отчетът за собствения капитал, представен в приложение № 4, се съставя на базата на информация от счетоводните сметки за отчитане на собствения капитал.

Хвърлих око на няколко заверени отчети в БФБ. Въпреки, че са по МСС и те трябва да отразяват собствения капитал все пак. Срещат се три вида (все заверени) отчети. В някои текущата печалба в началото на периода е записана нула, в други е записан резултата от предходната година, а в трети има общо салдо за неразпределена печалба и не е откроено кое е от текущата и кое от минали години.

Моля, дайте мнения с аргументи.

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ОСК - текуща печалба/загуба
« Отговор #1 -: 10 Април 2012, 16:38 »
не съм правила засечки по тая таблица, но ако се запише печалбата от 2010 в 61610 /10/ тогава трябва в някой друг ред да отразиш прехвърлянето на печалбата от 2010 в неразпределената печалба от мин.година. в т.7 най-вероятно  с + на колона 8 и - на колона 10

в последния ред трябва да съотвества на показаното в  баланса

аз лично си я слагам в неразпределената още в т.1 
сигурно от мързел ;-)

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #2 -: 10 Април 2012, 16:43 »
при мен началното салдо винаги отговаря на крайното от предходната година, т.е. текущата печалба си е в колоната за текуща
местя я в неразпределена в реда "други промени в собствения капитал"

новоизлюпен

• потребител
« Отговор #3 -: 10 Април 2012, 16:49 »
Преди го слагах на ред 7 и при разпределяне на някаква част за дивиденти се получаваше абсурд от типа на:
(виж прикачено)

Вече мисля да го местя на ред 10, както пише Abby, в одита ме светнаха за това, не знам дали пак беше тя.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 10 Април 2012, 16:58 »
не съм била аз, аз и там си пиша като Аби :))

офтопик: можеш да качваш файлове направо под постингите си без да трябва да ги качваш другаде и да линкваш
под прозореца за писане кликваш една чавка и ти се отваря прозорец за качване

Флора

• Гост
« Отговор #5 -: 10 Април 2012, 16:58 »
И аз като Abby.

atletik

• потребител
« Отговор #6 -: 14 Март 2017, 14:23 »
А когато начално салдо в колона 10 е загуба т.е. знак минус как ще се отрази по нататък в  ОСК

Флора

• потребител
« Отговор #7 -: 14 Март 2017, 14:50 »
Нататък - като местиш загубата в непокрита - със знак +