Автор Тема: Покупка на камион и лек автомобил от нерегистрирано по ддс лице  (Прочетена 11161 пъти)

кокона

• потребител
Привет, Колеги, когато фирма, регистрирана по ддс закупи автомобил от нерегистрирана по ддс фирма или частно лице /чуждестранно/ , как трябва да оформи тази покупка, покаже в отчетните регистри по ддс и дължи ли данък и кога и как се внася и отчита?
А когато се купува от регистрирано по ддс лице, какъв е реда за отчитане и плащане на ддс?
Камиона и колата ще се купят за дейността на фирмата, а не с цел продажба/търговия/.
Благодаря на всички, които се включат.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
от нерегистрирана фирма или частно лице няма ВОП само ако МПС  е старо
осчетоводявате си фактурата или договора с плащането без да влизат в дневника

от регистрирано лице по ДДС ще зависи от режима, който прилага това лице - ВОД или марж за него
според това зависи как ще се процедира в бг-фирмата - с протокол или не

за ново МПС има по-специален режим и се начислява ДДС задължително с протокол

кокона

• потребител
Благодаря много. Да разбирам от нерег. лице частно физ. или фирма, нерег. по ддс, не дължим данък?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
да - за старо МПС

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
погледни т. 17 от ДР на ЗДДС, ако МПС-то попада там начисляваш

кокона

• потребител
Много Ви благодаря,

Прозто АЗ

• потребител
Привет, идния месец ще закупуваме камион втора употреба от германска фирма регистрирана по ддс там, покупката на камиона е  за целите на икономическата дейност на фирмата ни ,камиона е с товатоносимост 3.5тона. За нас това ще е ВОП, ще имаме ли право на включим сумата на камиона в дневник на покупките и да ползваме кредит за него ? Благодаря Ви .

Ели

• Global Moderator
  • потребител
щом ще е ВОП, ползвате правото по общите правила

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
огледайте документите за да сте сигурни че не е облагане на марж

Прозто АЗ

• потребител
Здравейте , благодаря за отговорите , ако е марж на цената няма да може да ползваме данъчния кредит така да разбирам и трябва да настояваме за отсрещната страна сделката да е ВОД ?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
ако е приложен маржа няма да начислявате и няма да има какво да ползвате  като ДК

Прозто АЗ

• потребител
ако е приложен маржа няма да начислявате и няма да има какво да ползвате  като ДК

но ще платим ддс върху продажната сумата на камиона

Ели

• Global Moderator
  • потребител
да, така е
но вижте дали ще има разлика в цената при ВОП ..

и само като една отметка - заглавието на темата е доста неподходящо за казуса :)

alfa

• потребител

Я каква хубава тема , много готин форум , много неща научих и продължавам да научавам . Супер сте :)

небесна

• потребител
айде пък ние като вземем някое кафене за клиент, ти ще помагаш :)

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
айде пък ние като вземем някое кафене за клиент, ти ще помагаш :)

небесна, имам един хоремаг (за сега без "хо"-то, слава богу!) та от личен опит - не ти трябва на баир лозе :))

Прозто АЗ

• потребител

Права е АБИ че не стават , от един собственик на кафе вече 3-ти месец си чакам парите, но пък нямам избор да отказвам защото съм новаче/ то си и личи/

небесна

• потребител
абе взех аз едно съвсем дребно магазинче за безалкохолни, вафли и пр., в което харча малко повече, отколкото те ще ми плащат :D ама гледам и него да си го наглася бутиково, поне доколкото може всичко да му е ок - та сега с ровене за 5 минути открих упътване за касов апарат да пускат и отчети по количества (а те ми казваха, че не можело), та строгост си трябва май-май :)