Автор Тема: преотстъпване на данък на земеделски производител  (Прочетена 4873 пъти)

petiavar

• потребител
Колеги имам нужда от компетентното Ви мнение. Нали физическите лица земеделски производители регистрирани по ДДС ги приравниха на ЕТ. Да ама не! Оказва се, че за тях не важи преотстъпването на данъка до 60%. Или не важи според декларацията с баркода. Аз си мислех, че като ги облагат с 15%, поне ще могат да ползват преотстъпването. Вие как мислите дали няма грешка в декларацията.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
уви - така е

Цитат
Съгласно чл.48, ал.6 от ЗДДФЛ, данъкът върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се преотстъпва в размер до 60 на сто на лица, регистрирани като земеделски производители, за годишната данъчна основа от дейност по производство на непреработена растителна и животинска продукция, при условията за преотстъпване на корпоративния данък по чл.189 б от ЗКПО. Видно е, че физическите лица по чл. 29а от ЗДДФЛ, които не са еднолични търговци, не са посочени в текста на цитираната разпоредба, поради което независимо от факта, че се облагат с данък върху годишната данъчна основа и са регистрирани като земеделски производители, не могат да ползват преотстъпване на дължимия годишен данък.

didah

• потребител
Ели, чудесно е това, че си го открила.Затова преди време каза, че има много нови-новички:)
А най-важното е, че този път е написано в "прав текст".

Venko

• Гост
Ще използвам темата, за да попитам относно преостъпването.

Според Вас може ли да ползвам чл.189б за печалбата от 2012 година (ако са изпълнени всички условия разбира се), като изпомзвам закупена нова техника през същата календарна 2012 година.

Малко шантаво ми звучи, но има изискване за края на срока - края на 2013 година, а за начало няма.

Според моето скромно мнение би трябвало да мога.

didah

• потребител
Цитат
1. преотстъпеният данък се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника, необходими за извършване на посочената в ал. 1 дейност, в срок до края на годината, следваща годината, за която се ползва преотстъпването;

Няма как да стане както ти се иска.Тук все пак е написано точно

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
И на мен ми се струва че не можеш. Текстът казва че трябва да инвестираш преотстъпения данък, а ти преди да формираш данъчен резултат за 2012 г. нямаш определен корпоративен данък и съответно няма как да имаш и преотстъпване.

Цитат
Понятие за преотстъпване
Чл. 166. Преотстъпване на корпоративен данък е правото на данъчно задължено лице да не внася в републиканския бюджет определените по реда на този закон суми за корпоративен данък, които остават в патримониума на данъчно задълженото лице и се разходват за цели, определени със закон.

Venko

• Гост
Благодаря Ви за отговорите.

Мари

• Гост
Колеги, в закона е записано, че преотстъпеният данък трябва да се инвестира до края на 2013 г. Актива може да си го закупиш и през 2012 г. Лично съм ходила до ТД на НАП - Пловдив от където получих този отговор. Още повече, че закона ти дава право да преотстъпваш и дължимите месечни или тримесечни авансови вноски.