Автор Тема: Транспорт  (Прочетена 5157 пъти)

Бран

• потребител
Транспорт
« -: 27 Февруари 2012, 16:45 »
Здравейте!
Един бърз въпрос имам. Ще се радвам на бърз отговор. :-)

Фирмата ни е производствена, имаме собствен бус до 3.5 тона, товарен. Имаме ли право да извършим транспортна услуга с въпросния бус? Няма движение на стока - чист транспорт до страна-членка на ЕС.

HashFlare

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Транспорт
« Отговор #1 -: 27 Февруари 2012, 16:50 »
Бран, не мога да ти помогна, все ще се намери кой, но мога да те поядосам с въпроса си какво ще да рече транспортна услуга без движение на стока?
Има движение на стока на друго ДЗЛ, на което вие оказвате услуга?
Тук нямаше ли някакво лицензиране на превозвачи?
Днес ми е"откривателско" :(((((

Бран

• потребител
« Отговор #2 -: 27 Февруари 2012, 18:07 »
Барми, товара си е на фирмата, която иска да й го превозим. Лиценз е нужен (доколкото знам) за коли над 3.5 тона. Притеснява ме само това, че дейността на фирмата няма нищо общо с транспорт. Ще си издадем фактура, ще си внесем ДДС-то, ще си платим данък печалба и за нас ще остане нещо. Като можем, що да не го направим, питам аз. Пречи ли ни нещо?

Барми

• потребител
« Отговор #3 -: 27 Февруари 2012, 18:21 »
Бях сигурна, че ще се появи някой, който се занимава с транспорт :)
Абе ще се появи бе.
Ама докато дойде, аз да питам няма ли някоя наредба, която поставя условия, при които може да се извършва тази дейност.
Само тонажът ли е фактор?

Барми

• потребител
« Отговор #4 -: 27 Февруари 2012, 18:23 »
Имало. Даже я намерих. Ще дам линк не за теб, бран, защото сигурно я знаеш, а за някой случайно попаднал в темата като мен :)))

http://www.rta.government.bg/n_uredba/n11.html

Цитат
(2) (Изм. - ДВ, бр. 83 от 2005 г., в сила от 18.10.2005 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 95 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 92 от 2011 г., в сила от 22.11.2011 г.) Лиценз на Общността не се изисква за извършване на международни превози на товари с моторни превозни средства с допустима максимална маса до 3,5 т с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително.

Каквото и да значи това почерненото

Бран

• потребител
« Отговор #5 -: 27 Февруари 2012, 18:48 »
Пращам колата на път, пък ако ще да се разчуе. :-)))

ПС Благодаря за включването, Барми.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #6 -: 27 Февруари 2012, 18:58 »
тотално обърках линковете и се  изтрих

http://www.lex.bg/laws/ldoc/2134681088

Цитат
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 92 от 2005 г., в сила от 18.11.2005 г.) Лиценз и удостоверение за регистрация не се изискват за:

1. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., в сила до 04.12.2011 г.) превоз на товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3,5 тона или максимално допустима маса до 6 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;

2. (нова - ДВ, бр. 17 от 2011 г., в сила от 04.12.2011 г.) превоз на товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с максимално допустима маса до 3,5 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;
http://www.lex.bg/laws/ldoc/2134681088

в изтритото исках да уточня, че макс.допустима маса е различно от товароносимост

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #7 -: 27 Февруари 2012, 19:26 »
и сега съвсем лаишки да обясня

бусовете с по една ос /гума/отзад  тежат 1.5 тона и товарят 1-2 тона - те се включват до тези 3.5тона макс.допустима маса и могат да карат в чужбина без лиценз

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 27 Февруари 2012, 19:37 »
А какви са тези превози, "за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително."?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #9 -: 27 Февруари 2012, 20:08 »
не знам, Барми

влизаш тук и сравняваш http://www.rta.government.bg/rejimi.html
виж Турция, а после и другите