Автор Тема: Туристическият бранш е в неведение за кои услуги да начислява по-нисък ДДС  (Прочетена 16625 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
между другото, за тая декларация - искай я и ти !
правилника може да излезе през ноември
не чакай до тогава

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
за съжаление няма да е в утрешния ДВ - поне не го видях
иначе декларацията е залегнала в проекта на ППЗДДС

За сметка на това можем да прочетем Постановление № 23 от 10 февруари 2012 г. за изменение на Постановление № 67 на Министерския съвет от 2010 г. за заплатите в бюджетните организации и дейности
Ценно!

kimba

• потребител
И на какво основание да я искам, а? На основанието на някакъв си проект ли? Знам, че ще ми върже гащите, обаче нямам никакво намерение да искам каквото и да било, заради нещо, което би могло да се случи някога. И какво като излезе ноември? Ще го върнат да влезе в сила от 01.01.2012 г. ли? Е няма да правя нещо само заради това, че би могло да се изисква някога! Законите се прилагат в момента и към момента, а там където се връща със задна дата ... ами има преходни разпоредби, нали така :)))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
законите - да
правилника само пояснява закона, който е в сила от 01.01
няма да е нещо ново
както няма да е ново правилника да променя закона, но това е друга тема

kimba

• потребител
Ели, ами че то по тази логика дай да хвърляме боб бе! Знаеш ли колко по-лесно ще ни е :))) От къде накъде съм длъжна да предвиждам какво ще му хрумне на някой олигофрен след 5 месеца? Ами няма да я искам преди да го видя черно на бяло. Пък нека някой ме попита защо :)))

kimba

• потребител
Барми, това с бюджетните заплати силно ме впечатли :))) Друго си е да знае човек, че на фона на цялата тъпотия все пак има и бюджет :)))

Барми

• потребител
Според мен се драматизира малко излишно цялата тая работа.
Като чета закона ми е много по-ясно положението, отколкото като чета казаното по семинари и всевъзможните разяснения.
Може би защото си представям не казусите, които си представя Кимба.
Дайте да ги изброим различните схеми, по които работят различните туроператори и да видим кое как се променя.
1. Най-нормалната схема: Бг хотел - ТО - пътуващо лице (истински турист или командировано от фирма лице за сметка на фирмата)
2. Чужд хотел - Чужд туроператор - Бг ТО1 - Бг ТО2 - турист
3. Бг хотел - немски ТО - бг ТО - български турист (много готина схема)
4. хотел - ТО - някаква друга фирма, която организира семинари или ..... нещо, различно от ОТУ по смисъла на ЗТ

Дайте вие вашите схеми

Най-неясна продължава да ми бъде т.2 заради факта, че чуждият туроператор не ми начислява ДДС. И заради неяснотата на чуждите закони, според които не е ясно трябва или не трябва да се регвам във въпросната страна по ДДС в качеството си на среден туроператор във веригата. Но доколкото нямам ангажимент към българската приходна администрация и задължение да начислявам ДДС, вече спира да ми пука. Свещена простота, а? :))))

kimba

• потребител
Барми, а според теб как трябва да фактурирам комисионна ако съм посредник между двама ТО? Ако се примиря с факта, че съм лице, предоставящо, а не продаващо настаняване, би трябвало да е с 9 %, защото е свързана сделка с въпросната услуга. Ама дали е така? И как ще докажа, че съм била посредник точно между такива данъчни субекти, за да не дължа на фиска 20 %? Мисля, мисля тези дни е не мога да реша :)))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
какъв посредник ? ТА ли ?
ТА не прави доставка настаняване, а само посредничество и се прилагат общите правила за мястото на доставка и посреднически услуги.

няма да е нужно да доказваш, че си посредник след като ще имаш фактура САМО за комисионната и нищо друго.

kimba

• потребител
Брей! И защо Ели? Нали сделката ми е свързана със сделка, при която се начислява 9 %? Нали правното основание на посредническата сделка зависи от вида на сделката, при която си посредник? Ами не съм съгласна с теб :)))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
само мястото Кимба ! не и ставката

kimba

• потребител
Напротив Ели! Вида на сделката също!

Ели

• Global Moderator
  • потребител
иииииии вече има променен ППЗДДС  - ДВ 15
нещата за туризма са както сме коментирали по проекта 

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!

нещата за туризма са както сме коментирали по проекта

ай ай ай;)
да очаквам Кимба?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Моля някой ако може да ми преведе това

В ДВ от днес:

Цитат
Преходни и заключителни разпоредби
§ 20. Правилникът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник“, с изключение на § 16, т. 1, който влиза в сила от  1 март 2012 г., и § 14, § 16, т. 2 и 3 и § 17, които влизат в сила от 1 юни 2012 г.

§16 изобщо няма точки!!!

В проекта:

Цитат
§ 21. Правилникът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”, с изключение на § 17, т. 1, който влиза в сила от 1 февруари 2012 г. и § 15, § 17, т. 2 и 3 и §18, които влизат в сила от 01 май 2012 г.

да чакаме корекция на правописни грешки?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
хихихихи :))))
 Аби, не им стигнаха 2 месеца за да публикуват 1 страница текст
или пък толко са бързали, че ....

Барми

• потребител

Барми

• потребител
Това не пречи в лекса всички промени, които са в сила от дата, различна от 21.02.2012, да са посочени като влизащи в сила от 01.06.2012.
Та кое влиза в сила от 01.03.2012?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
в Лекса е като  ДВ , както и трябва да е

докато не го променят - нищо не влиза в сила от 01.03.2012

би трябвало да има промени в Приложение 12 и най-вероятно ще има, въпреки ДВ

Барми

• потребител
В тази връзка се чудя дали ще се наложи да се актуализират счетоводните софтуери? Все ми се струва, че не е жизнено необходимо.