Автор Тема: ДЗЗД  (Прочетена 4351 пъти)

dita

• потребител
ДЗЗД
« -: 16 Февруари 2012, 13:50 »
1/Едно ДЗЗД не е извършвало дейност през 2011, но има само една разходна фактура за публикуване на годишния отчет. Сега въпросът ми е този разход къде да го отнеса / в смисъл че не е реализирало приходи и да не се наруши принципа на съпоставимост м/у приходи и разходи/, и изобщо действащо или недействащо е ДЗЗДто според вас?
2/ На това ДЗЗД никога не е пускана ОКД 5 нито при започване, нито при спиране. Не е имало и  самоосигуряващи се / не ме питайте защо/. Сега като бракуват кас. апарат да не излезе, че работи, а реално няма нито кас. апарат, нито банкова сметка :) 

bonou2

• Гост
Re: ДЗЗД
« Отговор #1 -: 16 Февруари 2012, 13:53 »
но има само една разходна фактура за публикуване на годишния отчет.

е това за мен не е дейност...а задължение по закон.

bonou2

• Гост
« Отговор #2 -: 16 Февруари 2012, 13:54 »
хи хи хи ...странно дали щеше да е дейност...ако не беше публикувало и имаше глба от НАП - примерно 2000 лв ;)

dita

• потребител
« Отговор #3 -: 16 Февруари 2012, 14:05 »
А с фактурата за разхода ?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 16 Февруари 2012, 14:55 »
Отчиташ си разхода за периода в който е извършен и за който се отнася. Абсолютно никакво основание нямаш да го разсрочваш.

И моля не обръщайте принципа за съпоставимостта с главата надолу. За счетоводни цели водещ е разходът и приходът се съпоставя с него, а не обратно. Разсрочвайки и/или неотчитайки разход защото нямало насреща приход води до представяне на предприятието в по-добро икономическо състояние от колкото е всъщност, което нарушава 2 принципа - за вярното и честното представяне и за предпазливостта.

А дали тоя счетоводен разход ще бъде данъчно признат е съвсем друга песен. За данъчни цели принципът е точно обратен, като по тая причина съществуват временните и постоянните разлики.

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #5 -: 16 Февруари 2012, 15:00 »
Сега като бракуват кас. апарат да не излезе, че работи, а реално няма нито кас. апарат, нито банкова сметка :)

Ммммм...Бавно загрявам, ама реално няма КА, обаче той ще се бракува???
Не, че това ще е дейност на фирмата, ама ...

bonou2

• Гост
« Отговор #6 -: 16 Февруари 2012, 15:02 »
Абби ...а този разход - показателен ли е за дейност ?
Ако имаше подадено ОК5 за спиране на дейността?
Опитвам се да "мисля"...Нямаш дейност , но имаш задължение  за публикуване за изминала година...
Може и да не съм те разбрала обаче.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 16 Февруари 2012, 15:16 »
Абби ...а този разход - показателен ли е за дейност ?
Ако имаше подадено ОК5 за спиране на дейността?
Опитвам се да "мисля"...Нямаш дейност , но имаш задължение  за публикуване за изминала година...
Може и да не съм те разбрала обаче.

Нищо общо няма това.
Съвсем възможно е дори (и тая година ще имам баш такъв случай) неработещо предприятие от 5 години да плаща данък печалба. И няма никакво основание за осигуряване на когото и да било в това дружество.

dita

• потребител
« Отговор #8 -: 16 Февруари 2012, 15:21 »
Сигурно съм се изразила неточно - първо дружеството има ЕКФП, а няма банкова сметка и второ за осигуряването имах в предвид, че никой никога не се е самоосигурявал дори когато е работело дружеството.
Значи си отчитам разхода и пускам ГДД за недействащо предприятие, тенкс :)

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #9 -: 16 Февруари 2012, 15:26 »
ГДД или НСИ?
в ГДД също си имаш разход, но за НСИ няма да имаш щото ще ти е далеч от хилядарка :))
а преди 2004 или 2005 г. ДЗЗД-тата май нещо минаваха метър с осигуряването, но не помня подробности

dita

• потребител
« Отговор #10 -: 16 Февруари 2012, 15:32 »
Значи ГДД за действащо предприятие, за НСИ трябва нулеви за годината, а не приложение 12