Автор Тема: фактура при освободена услуга в ес  (Прочетена 2867 пъти)

galina

  • Гост
фактура при освободена услуга в ес
« -: 13 Февруари 2012, 17:53 »
Дружеството ни извършва продажба на дялове на юридическо лице от Европейския съюз. Придобиващият е регистриран по ДДС. Трябва ли да издам фактура за продажба на дяловете? Ако се издава фактура, тя ще се включи ли във VIES декларация?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: фактура при освободена услуга в ес
« Отговор #1 -: 13 Февруари 2012, 18:14 »
готин въпрос :)

не сте длъжни да издавате фактура

ако обаче издадете такава, става интересно
не знам защо сделката с дружествени дялове е сложена във финансовите услуги, което пък ни праща в чл.21 ал.2 да определяме мястото на доставка, а от там и подаването на Виес

има един член 117 в ППЗДДС, който оправя нещата, но как точно се доказва, че въпросната доставка е освободена и в другата държава членка, не е ясно

Цитат
(8) (Нова - ДВ, бр. 16 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г.) Доставка на услуга по чл. 21, ал. 2 от закона може да не се включва във VIES декларацията, когато доставката на тези услуги е освободена в държавата членка, където е мястото на изпълнение на доставката.

та в крайна сметка - проверявате /подковавате се/  и решавате

 

galina

  • Гост
Re: фактура при освободена услуга в ес
« Отговор #2 -: 14 Февруари 2012, 09:39 »
Много готин!
Чета закон, правилник, директиви и регламенти от десетина дни. Точно понеже най-накрая стигнах до подаване на VIES се разколебах дали да издам фактура. Намерих указание на НАП, касаещо застрахователни брокери т.е пак освободена доставка и становището е, че трябва да се издаде фактура с основание за неначисляване на ДДС чл.21 ал.2, а не чл.47 от ЗДДС. И така реших, че ще издам фактура, а ще опитам да разбера дали доставката е освободена и при получателя на фактурата и съответно да не подавам VIES. Благодаря за отзивчивостта!

Флора

  • потребител
Re: фактура при освободена услуга в ес
« Отговор #3 -: 11 Март 2016, 22:31 »
Същия казус...
НАП програмата при проверка извежда съобщение:
VIES - ДЕКЛАРАЦИЯ

ВНИМАНИЕ! В дневник Продажби има условие за подаване на VIES декларация, но не е намерена такава.

При зареждане на файловете за подаване онлайн- декларацията излиза като коректна.
Дали ще мине без ВИЕС ...

В клетка 19 е сделката, за която от този месец има описание в забележките към Декларацията:
"*** В клетка 19 не се декларират доставките на финансови услуги и на застрахователни услуги, когато получателят е установен извън Европейския съюз или когато са пряко свързани със стоки, за които са изпълнени условията на чл. 28 ЗДДС, които са приравнени на облагаеми по смисъла на чл. 69, ал. 2 от ЗДДС и се декларират в клетка 18."

Дори и да не се издаде фактура, би трябвало да се посочи сделката в декларацията...

Към днешна дата имате ли някаква практика?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: фактура при освободена услуга в ес
« Отговор #4 -: 12 Март 2016, 08:55 »
Би трябвало СД да мине и без VIES
Ако не се издава фактура, в дневника няма да има чужд VAT и няма да търси засечка с VIES

Флора

  • потребител
Re: фактура при освободена услуга в ес
« Отговор #5 -: 12 Март 2016, 09:11 »
Ели, благодаря. Да, снощи не съобразих, че няма да се вижда VAT. Доколкото се ориентирах и в другата страна е освободена сделка.