Автор Тема: Хонорар за чужденец  (Прочетена 5603 пъти)

Vania St.

  • Гост
Хонорар за чужденец
« -: 11 Февруари 2012, 10:43 »
Здравейте!
Имам грък регистрирана фирма в България по бълг. законодателство. Изплаща на жена си хонорар от 10000евро м. окт. 2011г. срещу издадена от нея фактура за изплатен хонорар, но това не отговаря на нашето законодателство. Фактурата е опростена естествено. Дори в нея е записан текста: Сумата е необлагаема за Гърция, тъй като услугата е извършена в България. Но нищо подобно. Гъркът няма офис в България, живее в Гърция и там си строи склад за материали. Моля за напъствия!!!
Благодаря предварително!!!


небесна

  • потребител
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #1 -: 11 Февруари 2012, 11:56 »
виж чл.21 ал.4 т.1 ЗДДС - ако услугата е свързана със склад в Гърция, мястото на изпълнение е там - тоест тук няма да се самооблага фирмата с ДДС

също - чл.12 ал.6 ЗКПО (ако под жена му се разбира някаква нейна фирма) - пак тези доходи не са от източник България

съответно чл.8 ал.7 ЗДДФЛ - ако жена му е в качеството си на физическо лице

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #2 -: 11 Февруари 2012, 12:51 »
Сърдечно благодаря за точните отговори!!! Допълнително пояснявам - жена му е в качество си на физическо лице. В този случай директно на разход ли осчетоводявам фактурата и как ще мине през дневниците по ДДС, като е издадена от физическо лице?

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #3 -: 11 Февруари 2012, 14:00 »
Още уточнение. За основание на услугата е посочено: "извършени административни офис услуги в България". В този случай нещата не се ли променят? Благодаря педварително!!!

небесна

  • потребител
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #4 -: 11 Февруари 2012, 14:10 »
коренно се променят при такова основание - точно наопаки става третирането, и ддс-самооблагане има, и вероятно данък при източника

пък гъркинята как ще си ги декларира там, си е нейна работа

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #5 -: 11 Февруари 2012, 14:25 »
А какво правя след като, фактурата е с дата 20.10.2011г., а аз я получавам вчера по ел. поща?

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #6 -: 11 Февруари 2012, 14:33 »
В този случай след като физ. лице НЕ рег. по ДДС издава фактура за услуга аз трябва да начисля 20% ДДС, който е трябвало да внесем още октомври месец, нали така?

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #7 -: 13 Февруари 2012, 10:13 »
Да помоля зя коментар ако е удобно!
Благодаря предварително!

bistra7

  • потребител
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #8 -: 13 Февруари 2012, 16:53 »
Мисля,че много важен е въпроса ако става въпрос за услуга,както предполагам, е къде е мястото на изпълнение. Тъй като сгъласно директивата всички членки трябва да са приравенине по отношение на нашия чл.97 а - т.е,ако жената не е регистрирана по ДДС там и извършва услуга с място на изпълнение в БГ - не става. Тя трябва в 7 дн срок преди да извърши услугата да се рег по ДДС там. А тук БГ фирма си облага по чл.82 - малко гадая все пак

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #9 -: 13 Февруари 2012, 18:19 »
небесна е дала отговора
щом мястото на услугата не е свързано с недвижим имот в Гърция и тези услуги определят лицето като ДЗЛ, следва да обложите услугата. Ако не го направите, ще трябва да доказвате, че лицето е ДНЗЛ, което в случая не виждам как ще стане.

това, че не сте начислили навреме данъка и го начислите по-късно, няма да е толкова голям проблем, ако изобщо не го начислите.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #10 -: 13 Февруари 2012, 18:47 »
а основание на услугата е посочено: "извършени административни офис услуги в България".

Ей тоя текст леко ми намирисва на допълнителни въпроси по осигуряването - ЕС-регламента, определяне на приложимо осигурително законодателство и т.н.
А дали изобщо дейността е НИД е пак отделен въпрос, след като една българска секретарка не знам как ще е на ГД и т.н. размисли...

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #11 -: 13 Февруари 2012, 19:22 »
ми зависи от секретарството :)) може да е ходила да плаща сметки, да купува кламери и ... нищо друго

за това няма работно време и място

ПП. то цялата работа намирисва на чл.16 от ЗКПО ... или по-страшното - скрито разпределение ...

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #12 -: 14 Февруари 2012, 08:30 »
Сърдечно благодаря на всички за коментарите! Хубав и успешен ден желая!!!

Vania St.

  • Гост
Re: Хонорар за чужденец
« Отговор #13 -: 23 Февруари 2012, 10:17 »
Има и друго плащане, което прави собственикът кръг чрез българската фирма на женя си гъркинята за наем на нейната кола срещу договор за отдаване под наем. Има направено плащане чрез банката. Аз от своя страна само договорът ли трябва да осчетоводя и плащането по него или трябва да изискам да ми даде гъркинята някъкв документ, или за руго не се сещам в момента? Благодаря предварително!!!