Автор Тема: За туроператорските вериги  (Прочетена 9953 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
За туроператорските вериги
« -: 20 Януари 2012, 12:55 »
Kimba, най-вече за тебе, но не само :)
Ето един пример, илюстриращ препродажбата на малък туристически пакет, включващ настаняване със закуска, получен от италиански туроперато от българския туроператор А и препродаден на българския туроператор Б

Досега А получаваше фактура за 100 пари и го препродаваше на Б за 120 пари. На датата на данъчното събитие по протокол за маржа начисляваше ДДС в размер на 3,33 пари или печалбата от тази сделка беше 20 - 3,33 = 16,67

Сега (2012 година ) туроператор А отново получава фактура за 100 пари. Италианският туроператор не е променил нищо от фактурирането си!!!! От туроператор Б не можем да вземем повече от 120 пари, така или иначе. Ето защо ще му издадем фактура за 120 пари, в т. ч. основа 110,09 и ДДС 9% 9,91. Печалбата ни падна на 10,09 пари.

Кво ще кажете?

Питам се защо италианецът не начислява ДДС. Сигурно гледа на туроператор А като на турагент.
Може би ваучерът трябва да бъде издаден от италианецът.
Тогава българските туроператори А и Б трябва да гледат на себе си като на турагенти?
Замислям следната схема:

А получава от Б дебит нота (не инвойс). При това не прави никакви счетоводни записи. Когато плати 100-те пари, прави записа: Дт Доверители / Кт банка - 100 пари.
Иска от Б 120 пари. Издава на Б фактура за 20 лв пари, в която има ДДС (още не ми е ясно 9% или 20 %). Не ми е ясно, защото туристът ще пътува в италия и там ще се настанява - та за настаняване в италия не съм сигурна, че важи ставка 9 %, а освен това надали в пакета има само настаняване. Но клоня към 20%, защото той е агент, а и защото току-що го чух по онлайн семинара на АПИС.
Та когато А получи парите от Б, издава фактура за 20 пари, в т.ч данъчна основа 16,67 и ДДС 3,33 лв

И прави записите:

Дт Банка / Кт Доверители 100 пари

Дт Банка / Кт Клиенти      20,00 пари
Дт Клиенти / Кт Приходи  16,67
Дт Клиенти / Кт ДДС          3,33

Какво е неудобството? Че Б разбира колко А плаща на италианеца. Сериозен недостатък, но ако го приемем, какво прави Б:

Когато плати 120 пари на А:
Дт Доверители / Кт Банка 100
Дт Доставчици / Кт Банка  20

Като си получи фактурата от А:

Дт 602 / Кт Доставцици 16,67
Дт ДДС / Кт Доставчици  3,33

Като си получи 140 те лева от пътуващото лице, тогава дано да ги получи по банка, че да не се налага да издава касови бонове с някакви департаменти и да шашка туриста с разни суми, но за 140-те лева ще състави статиите:

Дт Банка / Кт Доверители 100 лв

Дт Банка / Кт Клиенти  40 лв

Фактура не трябва да издава, егати, но това е подробност. Със или без фактура, ще състави записа:

Дт Клиенти / Кт Приходи 33,33
Дт Клиенти / КТ ДДС          6,67

Така печалбата на А е толкова, колкото би била и по досегашния ред на облагане - по маржа
А печалбата на Б е 33,33 - 16,67 - пак толкова

Ако Б също работеше по маржа, тогава щеше да прави протокол за 140 - 120, в нея ДДС-то щеше пак да е толкова.

Опааа. Семинарът. Отново започват да говорят за 9-те процента

gotin

• потребител
Re: За туроператорските вериги
« Отговор #1 -: 20 Януари 2012, 15:50 »
Защо мислиш, че А трябва да начисли ддс, настаняването явно е в Италия, пуска със ставка 0 и не прави марж, а италианците не те вълнуват. Виж, ако А продава настаняване в Дюни на Б, то тогава - да, 9%ддс.

Барми

• потребител
« Отговор #2 -: 20 Януари 2012, 15:55 »
Ами заради on-line семинара, който свърши току-що, мисля така. Отрекоха, че агентурската дейност, свързана с хотелско настаняване, е по чл. 21 не знам си коя алинея. Било си по "общия" ред. Не че разбрах със сигурност всичко чуто......  И не че член 21 е ред, различен от общия ред.....
Но все тая. Мразя туроператорските вериги.
В ролята на туроператор е този, който издава ваучера. А това е този, който е отговорен за плащането пред хотела. Значи първият туроператор. Всички други, ако и да имат туроператорски лиценз, дефакто си действат като турагенти. Но не съм съвсем сигурна, че съм права. И понеже не съм сигурна, затова пускам темата :)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #3 -: 20 Януари 2012, 16:00 »
Барми, ако действат като ТА какво фактурират тогава ?
това долу не ми се вижда да е комисионна

gotin

• потребител
« Отговор #4 -: 20 Януари 2012, 16:02 »
да, по общия ред е

Барми

• потребител
« Отговор #5 -: 20 Януари 2012, 16:19 »
От туроператор Б не можем да вземем повече от 120 пари, така или иначе. Ето защо ще му издадем фактура за 120 пари, в т. ч. основа 110,09 и ДДС 9% 9,91. Печалбата ни падна на 10,09 пари.

Тук нещо съм се насмела. Няма да издадем на Б фактура за 120 лева, а за 20 лв. Това става ясно по-долу записите де.
Не съм сигурна, че е редно агент да издава фактура за комисионна вместо на истинския доставчик (италианския туроператор) на следващия агент по веригата (туроператор Б).
А от своя страна туроператор Б, който действа като агент, да не издава ф-ра за комисионна на по-горния по веригата, а да получава от него комисионна фактура, а да прибира своята печалба от туриста.....

Тъпичко е. Но противният случай означава всички по веригата да продават на туриста за 100 пари, а всеки от по-горен етаж да плаща комисионна и съответно да получава ф-ра от тези от по-долните етажи. Но това зависи от първия от веригата - италианеца - а той няма да допусне такова нещо, струва ми се.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 20 Януари 2012, 16:24 »
не четох надолу, сори

стигнах до ставката 9%

в тази тема копнах от проекта на правилника
http://gost.bg/index.php?topic=2508.0
копвам и тук
Цитат
ал. (2) за доказване на доставката по чл. 66, ал. 2 от закона, когато услугата по
настаняване в туристически обект се предоставя от туроператор, който не прилага Глава
шестнадесета от закона, същият следва да разполага:
1. фактура и договор с лица, извършващи настаняване в категоризирани
туристически обекти;

2. фактура за доставката.”

няма как ТО на ТО да фактурира с 9%, освен ако има договор с хотела, но пък тогава защо му е другия ТО ?

Барми

• потребител
« Отговор #7 -: 20 Януари 2012, 16:31 »
но пък тогава защо му е другия ТО ?

Ами доколкото разбирам, без да съм напълно сигурна, туроператорите се специализират: едни за работа с хотелите и те умеят да изкрънкат страхотни цени, но не се занимават да търсят туристи. Други пък умея да работят с туристи и не се занимават с хотелите. Тия, вторите, по дефолт дефакто си работят като турагенти, но понеже имат и лиценз за туроператор, а може би и поради други причини, се изживяват като туроператори.

А най-интересни са тези, които са като въпросният туроператор А - те обикновено са едва ли не клонове на чуждите туроператори, но юридически изглеждат самостоятелни.

Флора

• Гост
« Отговор #8 -: 20 Януари 2012, 16:36 »
От семинара :
ТО на ТО - не е по марж.
Марж има, когато се продава на пътуващо лице (нов термин) - "лице, което купува пакет за лични цели, а не с цел печалба".
Когато е "настаняване" (нощувка, и смотолевиха за закуската дето не се вижда) - 9%.
Както и че вече се гледа не статуса - дали е хотел, а услугата - настаняване - в хотел, къмпинг, пансион и т.н.
Това аз чух :-)))

Барми

• потребител
« Отговор #9 -: 20 Януари 2012, 16:46 »
От семинара :
ТО на ТО - не е по марж.
Марж има, когато се продава на пътуващо лице (нов термин) - "лице, което купува пакет за лични цели, а не с цел печалба".
Когато е "настаняване" (нощувка, и смотолевиха за закуската дето не се вижда) - 9%.
Както и че вече се гледа не статуса - дали е хотел, а услугата - настаняване - в хотел, къмпинг, пансион и т.н.
Това аз чух :-)))

И аз това чух.

Добре, де, по общия ред. Но виж как падат печалбите на туроператор от средата на веригата, пред който има чужд туроператор. Българският туроперотр А дефакто загива икономически. За да бъде продаваема услугата му, той не може да вдигне цената (която най-вероятно вече отдавна е договорена). С облагане по общия ред той не получава никаква печалба. А ако вдигне цената, няма кой да му купи услугата.

Барми

• потребител
« Отговор #10 -: 23 Януари 2012, 06:43 »
Навремето, когато бях на бястото на туроператор А, си прасках протоколи по маржа и бях в унисон с правилата на ММ. Тогава ме смущаваше един факт: Италианецът (е, тогава беше грък, но няма значение) от веригата не издаваше към нас фактури, а дебит ноти. Аз, може би съвсем неоправдано, приемах тези документи за фактури и ги прасках в дневника за продажбите, макар че съгласно правилника не вписвах суми, а само данни за доставчика. Сега си мисля, че още тогава е трябвало да работя по начина, по който се изисква от 2012 година - т.е да не гледам на себе си като на туроператор, а на турагент.
Нека имаме веригата:

Италианец - А - Б - пътуващо лице. Независимо от това кой какви лицензи има, приемаме, че само италианецът от тази верига действа като туроператор. Другите сме турагенти. Точка. Италианецът издава на А дебит нота за 100 пари. А продава на Б пакета за 115 пари. При получаване на парите прави запис: Дт 503 / Кт 491 115 лв. След това издава фактура на италианецът за 15 лв: Дт 491 / Кт 703 15 и превежда разликата от 100 лв. Италианецът си прави маржа.

Въпросът с ДДС-то за А? А е посредник и действа от името и за сметка на италианеца. Това е видно от чл. 25 ал. 2 от Закона за туризма:
Цитат
(2) (Изм. - ДВ, бр. 39 от 2004 г., в сила от 14.11.2004 г.) Туристическият ваучер може да се предоставя на туриста и от туристически агент само от името и за сметка на регистриран туроператор.

Щом е така, според мен А трябва да приложи чл. 24 от ЗДДС:

Цитат
Чл. 24. (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г., изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, оказвана от посредник, действащ от името и за сметка на друго лице, предоставена на данъчно незадължено лице, е мястото, където е основната доставка, във връзка с която е оказано посредничеството.

И тук е големият въпрос: Къде е мястото на изпълнение на основната доставка - общата туристическа услуга.
Дали това място се определя съгласно чл. 137 от ЗДДС:
Цитат
Чл. 137. (Изм. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Място на изпълнение на доставка на обща туристическа услуга е мястото, където туроператорът е установил своята икономическа дейност или има постоянен обект, от който извършва изпълнението.
- т.е в Италия? Ако туристът ще пътува до Италия, със сигурност е в Италия. И тогава какво следва? VIES-декларация с данни за италианеца?

А ако пътуването е в "третия свят" - да речем Египет? Според чл. 137 мястото на изпълнение отново е в Италия. Ама съм склонна да приема, че чл. 140 променя нещата и тогава не само че италианецът следва да начислява 0% ДДС, ами и А не следва да подава ВИЕС.
Но ако все пак става дума за ОТУ в Италия, подозирам, че италианецът яко ще подскочи.

Ако сме на негово място и организираме ОТУ в България и продаваме пакета на испански турагент, пратим му дебит нота за 100 лева, испанецът продаде пакета за 120 лева и ни върне 100 лв и фактура за комисионна за 20 лв, ние какво трябва да направим? Да си самоначислим с протокол ДДС върху тези 20 лв или да включим фактурата от испанеца в маржа? Първото ще е самоубийство. Ако сме платили на хотела 70 лв, а ще отчетем приход 120 лв, ако не включим ф-рата от испанеца в маржа, значи да начислим веднъж ДДС по чл. 136 върху един марж от 50 лв и втори път да си самоначислим ДДС върху комисион от 20 лв. Ако включим фактурата от испанеца ва маржа, ще имаме марж 120 - 90 = 30 и ще начислим ДДС върху 30 лв.

Как обаче да докажем, че испанецът е продал на туриста пакета за 120 лв? Дали сумата от фактурата е достоверно доказателство?

За да има смисъл в тази схема, туроператорът трябва задължително да знае какви пари плаща туристът - независимо през колко турагенти ще мине доставката на ОТУ. А май това е слабото място на теорията ми - защото участващите във веригата не искат да се предходните уастници да научават тяхната надценка.

Стана дълго, дано не е напълно безсмислено.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #11 -: 23 Януари 2012, 06:55 »
Ама много сложно го наравиха това с туризма. Барми, никак няма да ти помогна с моите писаници - знаеш, че туризма ти го изпращам с ваучер!
И моето мнение е, че туроператор е само онзи първия, който събира на куп спане, ядене, транспорт и развлечения. Другите са турагенти. И мястото на изпълнение да е там, където се папка и нанака.
Но няма да ми се получи ми се струва. Само дето туроператорите имат повече отговорности (уж поне) и петия турагент по веригата няма начин да ги покрие.
Това си е долен спам и моля да не се взима предвид от никой, който се занимава с туризъм.

Барми

• потребител
« Отговор #12 -: 23 Януари 2012, 07:44 »
Обаче ако италианецът продава само хотелско настаняване в италиански хотел, а А дооформя туристическия пакет с трансфери и не знам си какво още, което май също е практика, тогава брррррррр

Това си е долен спам и моля да не се взима предвид от никой, който се занимава с туризъм.

Хихи, добре, че ме подсети и аз да го кажа от мое име. Но аз се насявам, че ще се вземе предвид от тези, които се занимават с туризъм, и ще стане разговор, в който току виж излезе истинската истина.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #13 -: 23 Януари 2012, 08:40 »
не се занимавам с туризъм, но схемата ТО на ТО не е невъзможна
Ваучерът се издава от първия ТО, но в него има място да се впише и втори - поне такива са ми попадали

та е хубаво когато говорим за схемите да уточняваме ТО-ТА или ТО-ТО

Барми

• потребител
« Отговор #14 -: 23 Януари 2012, 09:29 »
но схемата ТО на ТО не е невъзможна

И аз така си мислех досега. Но започвам да се разколебавам.

Цитат
7. (изм. - ДВ, бр. 39 от 2004 г., в сила от 14.11.2004 г.) "Туроператорска дейност" е организирането на групови или индивидуални туристически пътувания с обща цена и продажба на пътувания пряко и/или чрез туристически агент по договор и ваучер на краен потребител.

За да има двама и повече туроперотори по веригата, следва всеки следващ да добавя някакви услуги към пакета.
Но ако последният туроператор купи нощувките от предходен и е добавил за туриста други услуги, дали може да се каже, че предходният е продал ОТУ?