Автор Тема: ОТУ 2011  (Прочетена 10765 пъти)

plankov

• потребител
  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: ОТУ 2011
« Отговор #20 -: 01 Декември 2010, 20:55 »
Така, поради което аз ДК не упражнявах
щото на мойта фактура ДДС нямаше, пък ако хотела ми издаде директно фактура, то тогава той фактурираше с 20% и си посочваше на отделен ред - и аз ползвах
Та те и туроператорите със 7% пак не ползваха ДК от хотела ми директно бичеха на маржа
сега хотелиерите издаваха ли фактури със 7% ДДС посочен във фактурата - не знам, ама знам, че 7% ги нямаше при мен :)

HashFlare

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #21 -: 01 Декември 2010, 21:02 »
Ми така де. Някой да те е бил да правиш резервации чрез туроператор? Това никога не е било задължително. И определено разликата не ти се е вързвало с 20 % по-скъпо. Губейки право на данъчен кредит по ДДС, моментният изходящ паричен поток ти е бил по-малък, отколокто ако беше платил по фактура с ДДС на туроператора. За туроператорът би било все тая. Взел от теб, дал го на държавата.
Не съвсем, ама по отношение на твоята фактура си е баш така.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #22 -: 01 Декември 2010, 21:11 »
за да ти се изясни картинката , до сега хотела издаваше 7% и си беше на отделен ред само на ТО с които има договор и за ОТУ
вече ТО издава на туриста по маржа

спорът ми  /задочно с ММ/ беше за тъпото указание, че когато ТО фактурира на ТО, а не  на турист, пак се считало за ОТУ щото едва ли не не можели да ползват ДК на тия 7% хотелските
но пък конгресния туризъм дори и през ТО не минавал за ОТУ
та логиката издишаше  дори като го навържеш със ЗТ  и издаването на ваучери, договори, но кво от тва ... квото каже НАП - това

plankov

• потребител
  • За един свят с мнооого варени моркови :P
« Отговор #23 -: 01 Декември 2010, 21:31 »
Ели, мноу добре обясняваш, ама аз до ден днешен има два бизнеса, дето от ЗДДС гл точка не са ми ясни
старите коли
туристите
и хич не ми е ясна схемата с привилегиите по ЗАДС
не говоря за регистрирането по реда на ЗАДС