Автор Тема: Изработка на уеб сайт  (Прочетена 4967 пъти)

dita

• потребител
Изработка на уеб сайт
« -: 27 Декември 2011, 13:42 »
При изработване на уеб сайт са издадени две последователни фактури. В първата са фактурирани като обща сума изработката, фирмено лого, банер, контактна форма, внедряване на продуктов каталог. Тук ми възниква първият въпрос: следва ли цялото основание да се заведе като НДМА след като няма онлайн магазин/като средство за продажба/?
Във втората фактура са вкл: СЕО оптимизация, гугъл позициониране, онлайн рекламна стратегия, доработка сайт.
Оптимизацията и позиционирането ги приемаме за текущи разходи, но третирането на рекламната стратегия и доработката?

daykiri

• потребител
  • Нищо в този свят не може да замени постоянството
Re: Изработка на уеб сайт
« Отговор #1 -: 27 Декември 2011, 14:24 »
По първата фактура са Ви фактурирали изработка на лого, банер и пр., а не изработка на фирмен сайт, така ли?
По втората фактура доработката сигурно е свързана с текстовете, с цел по- добрата СЕО оптимизация на сайта :)

dita

• потребител
« Отговор #2 -: 27 Декември 2011, 14:28 »
В първата фактури си има изчично първо изписано изработка на уеб сайт

daykiri

• потребител
« Отговор #3 -: 27 Декември 2011, 14:43 »
И скъп ли е? Какъв е прагът на същественост според сч. политика?
И друго- откъде сте сигурни, че ще ползвате "актива" повече от 12 месеца/имам предвид чл.51/, ами ако догодина няма пари за хостинг и домейн :)

dita

• потребител
« Отговор #4 -: 27 Декември 2011, 14:51 »
ами самият сайт си е доста скъпичък / в пъти над прага за същественост/ така че по презумпция хостинга е 70лв годишно на фона на скъпата разработка ... би трябвало все да могат да си го позволят
И още искам да попитам от каквосе определя счет. третиране според което НДМА се включва само в ДАП, а в САП не. Това Разяснение  32 по скоро ме обърка отколкото да ми дада еотговор ...

daykiri

• потребител
« Отговор #5 -: 27 Декември 2011, 15:18 »
"8. ...Едно предприятие не е способно да демонстрира как дадена интернет страница, която е създадена единствено или предимно за промоция и реклама на неговите собствени продукти и услуги, ще генерира вероятни бъдещи икономически ползи и поради това всички разходи по създаването на такава интернет страница трябва да се признават като разход в момента на тяхното възникване...18...В допълнение, както изисква МСС 38.92, много нематериални активи са податливи на технологична остарялост и имайки предвид историята на бързите промени в технологията, полезният живот на интернет страниците би следвало да бъде кратък."
Ето. това в Разяснение 32 ми направи впечатление, а иначе нямам конкретен отговор на въпроса ти за САП и ДАП.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 27 Декември 2011, 15:57 »
Щом не е интернет магазин за счетоводни цели е разход независимо от стойността. За данъчни цели обаче е ДНМА, аз бих го сложила в групата на програмите с 2 годишен срок на годност.

Хостингът е текущ разход на принципа на абонаментите.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 27 Декември 2011, 16:02 »
И още искам да попитам от каквосе определя счет. третиране според което НДМА се включва само в ДАП, а в САП не.

Ако си чела внимателно ПКР 32 вероятно ти е направило впечатление, че единствения критерий на който не отговаря сайтът е "икономическа изгода". За това за счетоводни цели е разход, а не ДНМА.

Като погледнеш обаче чл. 51 от ЗКПО в него критерий "икономическа изгода" липсва. Което значи, че за данъчни цели си длъжна да го признаеш като дълготраен актив, а за счетоводни цели нямаш право.

Тази врътка съответно ти формира временна разлика по СС 12.

небесна

• потребител
« Отговор #9 -: 10 Септември 2013, 16:03 »
стара темичка вдигам, но съм пред такава дилема и аз... в коя група да амортизирам фирмен уеб-сайт; на 15% ми се вижда нелепо, така че трактовката за софтуера ми харесва :) е, най- щях да бъда щастлива ако минаваше директно за данъчен разход, ама...
някой да е срещнал нещо ново и различно в практиката през последните две години (след темата)?