Автор Тема: Годишното изравняване на данъка  (Прочетена 55396 пъти)

небесна

  • потребител
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #40 -: 30 Декември 2011, 11:34 »
е как да ги попълваме сега тия бележки?


Флора

  • Гост
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #41 -: 30 Декември 2011, 11:37 »
Аз ще попълвам както съм им дала/ взела по 1 стинка.

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #42 -: 30 Декември 2011, 11:40 »
Е това, което тази Мара е измислила, никой законодател, дори и в делириум тременс, не би могъл да сътвори:

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1802.msg5866;topicseen#new

Сигурна ли си, че това е бележка на Мара? Те всички изглеждат горе-долу така. Не че е толкова важно де дали става дума за една и съща Мара. Все си е Мара.

Хъм, значи и според автора на образеца на бележката годишната данъчна основа по чл. 25, ал. (тази, за доходи по трудови правоотношения) съвпада не само по размер, но и по смисъл с общата годишна данъчна основа по чл. 17 в случаите, когато лицето няма други доходи. За което и всъщност спорихме.


OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #43 -: 30 Декември 2011, 11:44 »
когато лицето няма други доходи. За което и всъщност спорихме.

А ти сигурна ли си, че няма? Всеки един с доходи от трудово правоотношение?

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #44 -: 30 Декември 2011, 11:46 »
(Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл. 17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

(2) (Доп. - ДВ, бр. 31 от 2011 г., в сила от 01.01.2011 г.) Размерът на данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец, както и за доходите от стопанска дейност по чл. 29а се определя, като годишната данъчна основа по чл. 28, ал. 2 се умножи по данъчна ставка 15 на сто.
(8) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Данъкът по ал. 1 и 2 след приспаданията по ал. 3 - 5 се закръглява към всеки пълен лев.

А на ред 13 какво по-точно закръгляваш?
Получва се нещо като с таблицата в ЗБДОО 2011, ама на кой ли му пука за некви си стинки?

Флора

  • Гост
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #45 -: 30 Декември 2011, 11:51 »
Не за първи път пишат служебни бележки и сметки за изплатени суми - т.е.процедурите по точките, неотговарящи на закона.

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #46 -: 30 Декември 2011, 12:30 »
Аз нещо не разбирам от тези редове на служебната бележка.
Цитат
11   Дължим годишен данък - 10 % от ред 10                                                                                     
12   Авансово удържан данък по реда на чл. 42 от ЗДДФЛ                               
12.1   в т.ч. от други работодатели
13   Разлика между ред 11 и ред 12 (сумата се закръгля към всеки пълен лев)
14   Сума по ред 13, удържана от лицето до 31 януари на следващата година       
15   Сума по ред 13, възстановена на лицето до 31 януари на следващата година 
16   Внесен годишен данък за доходите от трудови правоотношения (ред 12 + ред 14 – ред 15)

Да приемем, че по посочените редове имаме сумите както следва:
ред 11 -  780,50 лв
ред 12     781,30 лв
ред 13  -  нула

Ред 14 ---- ясно, че ще е нула

Но какво ще имаме на ред 15? Не ред 13, а ред 15 е важният ред. Той участва във формулата на ред 16.

"Сума по ред 13, възстановена на лицето". Тук няма задължение да е в пълни левове :) Хихи

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #47 -: 30 Декември 2011, 12:42 »
Барми бе, като е закръглено на р.13 кво му мислиш как ще е на р.15? Ми същото - кръгло

небесна

  • потребител
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #48 -: 30 Декември 2011, 12:43 »
след като ред 13 е нула, то и ред 15 ще е нула
демек трябва да декларираме само авансовия данък и тотално се обезсмисля цялата галимация с годишното изравнение при работодател

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #49 -: 30 Декември 2011, 12:44 »
Освен това се чудя за тази т. 2 на ал. на чл. 25, която е в заглавието на първата служебна бележка. За разлика от алинея 1, според която тази служебна бележка се издава при поискване от страна на работника, по ал. 2 служебната бележка се издава задължително.

Какво казва т. 4.

Цитат
Работодателят издава и предоставя на работника/служителя служебна бележка по образец за придобития през годината облагаем доход и за удържания през годината данък, когато:
4. удържането/възстановяването по чл. 49, ал. 5 и 6 не е извършено до 31 януари на следващата година.

Излиза, че прилагането на ал. 5 и 6 от чл. 49 е едва ли не по желание.

небесна

  • потребител
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #50 -: 30 Декември 2011, 12:49 »
и аз мислех по същия въпрос
то бива тъпотия.....

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #51 -: 30 Декември 2011, 13:34 »
Минава ми следният размисъл:
Ако лицето не поиска служебна бележка, това значи, че няма други доходи за деклариране и съответно доходите му от трудови правоотношения са единствените доходи, които има, и следователно, работодателят, определяйки годишната основа за доходи по чл. 25, определя и общата годишна данъчна основа по чл. 17 и следователно трябва да закръгля разликата до пълен лев - съгласно чл. 48 ал. 8
Ако лицето поиска служебна бележка, това би трябвало да значи, че има и други доходи и не работодателят ще определи общата годишна данъчна основа и тогава стигаме до т. 4 на алинея 2 и не правим никакво преизчисление до пълен лев (поне по логиката на закона, както я разбираме ние). И понеже това няма как да стане с този образец на служебна бележка (освен ако ред 14 или 15 не се попълни със стотинки) просто не правим никакво преизчисление. Хихи.
А ако все пак ни е шубе да не го правим, няма как да не се съобразим с образеца и закръгляме до пълен лев. От което, в крайна сметка никой не губи. Нито работодателя (на него му е все тая), нито лицето, защото ако с ГДД се окаже, че трябва да се закръгли по друг начин, ще се сумира и ще се закръгли както трябва на обща годишна основа.


OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #52 -: 30 Декември 2011, 13:42 »
да закръгля разликата до пълен лев - съгласно чл. 48 ал. 8

Е дееееееее

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #53 -: 30 Декември 2011, 13:44 »
Е кво Е дееее

Защо почерняш "разликата"?
В чл. 48 ал. 8 не става ли дума именно за разликата т.е окончателния размер в стотинки след приспадане на авансово внесения в стотинки?

OpaSna TikVa

  • потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #54 -: 30 Декември 2011, 13:50 »
ми не, не става дума за никаква разлика

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #55 -: 30 Декември 2011, 13:54 »
Както и не става дума за настаняване :))))

Цитат
(8) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Данъкът по ал. 1 и 2 след приспаданията по ал. 3 - 5 се закръглява към всеки пълен лев.


небесна

  • потребител
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #56 -: 30 Декември 2011, 13:55 »
според мен тая бележка ще трябва да я променят, тотално противозаконна е и ни хвърля в нарушение, ако трябва да я попълваме
идеята на това изменение беше да не се пишат отделни платежни от страна на данъкоплатците и от страна на НАП за внасяне/възстановяване на суми, по-малки от лев, и изобщо тези суми да не се администрират

което изобщо не е в правомощията на един работодател, който така или иначе внася данък за повече служители

на всичкото отгоре, ако я изпълним тази бележка, лицето ще декларира само внесения авансов данък, който също ще бъде със стотинки, и отново по ГДД ще трябва да се закръглява разликата

или трябва да има по всички отделни данъчни основи закръгляване, или по никоя, а само за общата по ГДД

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #57 -: 30 Декември 2011, 14:11 »
За мен пък донякъде е ОК, защото създава равенство между тези, които имат доходи само от ТПО и тези, които имат (и) други доходи. Гледам пак АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИте РАЗПОРЕДБИ и откривам, че в чл 84 на глоба подлежи не работодател, който неправилно определи данъка за довнасяне (възстановяване), а който не определи годишния размер на данъка. А никъде не се казва, че годишният размер на данъка се закръгля до пълен лев.

Я споко.
Още повече че сега изрично ни го написаха:

Цитат
Чл. 81а. (Нов - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) (1) Лице - платец на доход, което, като е задължено, не издаде и не предостави на лицето, придобило дохода, образците по чл. 45, ал. 1, 2, 4 и 7, се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер до 250 лв., освен ако лицето не подлежи на по-тежко наказание. За нарушения, извършени за повече от едно физическо лице, глобата или имуществената санкция се налага поотделно за всяко физическо лице.

небесна

  • потребител
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #58 -: 30 Декември 2011, 14:28 »
ако искаха да създават такова равенство, просто можеха да напишат същата алинея и в чл.49, без нея работодателят няма право да закръглява нищо

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #59 -: 30 Декември 2011, 14:37 »
.....без нея работодателят няма право да закръглява нищо.....

..... освен, когато е ясно, че дефакто той определя ОБЩАТА ГОДИШНА ДАНЪЧНА ОСНОВА

А това е ясно в случаите, когато не му искат бележка.


според мен тая бележка ще трябва да я променят, тотално противозаконна е и ни хвърля в нарушение, ако трябва да я попълваме


Да започнат с промяна на закона. Съгласна съм с това, което предлагаш

просто можеха да напишат същата алинея и в чл.49, без нея работодателят няма право да закръглява нищо

Или в чл. 49 ал. 1 да допълнят, че работодателят изчислява, преизчислява и не знам си какво при условие, че лицето има доходи само от ТПО.