Автор Тема: Годишното изравняване на данъка  (Прочетена 59039 пъти)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #20 -: 22 Декември 2011, 20:17 »

Ако сме внесли авансово по-малко, ще доудържим до пълния лев

а не, Барми, нищо няма да "доудържаш" - закръгляваш на пълния лев - значи удържан данък по ТПО (ех, нело, нело) 12,99, дължим данък, закръглен по твоята логика - 12,00, връщаш 0,99. И ако случайно издаваш такава бележка на напуснал служител, го гониш до гроб да му върнеш стинките

небесна

• потребител
« Отговор #21 -: 22 Декември 2011, 22:12 »
Аз пък този текст не го виждам. Защо пък общата годишна данъчна основа да се определя по годишна декларация?

Тук няма текст за декларация. Какво изпускам аз, което вие виждате?

Барми, аз го тълкувам така, защото:
Цитат
Чл. 48. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) (1) Размерът на данъка върху общата годишна данъчна основа се определя, като общата годишна данъчна основа по чл. 17 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.
(8) (Нова - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Данъкът по ал. 1 и 2 след приспаданията по ал. 3 - 5 се закръглява към всеки пълен лев.

т.е. важи само за общата годишна
след това имаш чл.49, който ни задължава да преизчисляваме - но той е само за годишната основа по труд.правоотношения, а не е за ОБЩАТА

и след това имаш
Цитат
Чл. 50. (1) (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Местните физически лица подават годишна данъчна декларация по образец за:

1. придобитите през годината доходи, подлежащи на облагане с данък върху общата годишна данъчна основа и с данък върху годишната данъчна основа по чл. 28;

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #22 -: 22 Декември 2011, 22:35 »
Почнах да ви схващам логиката. Искате да кажете, че дори когато доходите от трудови правоотношения са единствени доходи на лицето, то работодателят не изчислява обща годишна данъчна основа по чл. 17, а изчислява само част от нея, равна на 100% от нея?

Шашава работа.Идеята на законодателя не беше лоша. Целеше се да се облекчат данъкоплатците. Но пътят към ада е осеян с добри намерения.

Аз пледирам за маловажност по "казуса" и се надявам, че до 31 януари все някак ще придобия по-голяма увереност по въпроса. А и както и точно да го направя, няма да има фатални последици. Но ми е интересно, ако целта наистина е била данъкоплатците да не се занимават с довнасяне на стотинки, така ли трябваше да се редактира чл. 48? По-скоро не.
Въпросът е каква би трябвало да бъде редакцията?
И още един въпрос (модифициран въпроса на Ели): Ако се окаже, че лице има доходи от наем сума, кратна на сто и възложителят му е удържал авансово данък без стотинки и в същото време има удържан данък по ТПО 249,60 лв, то по данъчна декларация ще се окаже, че е надвнесъл 0,60 ст. НАП би трябвало да върне тези 60 стотинки. Не че масово хората ще тръгнат да си ги търсят. Но няма текст в ЗДДФЛ, който да освободи НАП от задължението да ги върне.
И няма текст, който да накара данъкоплатците да махнат с ръка и да кажат "Майната им на тези стотинки".
А доколкото схващам идеята беше да се облекчат страните по данъчното производство да се занимават със стотинки.

Барми

• потребител
« Отговор #23 -: 23 Декември 2011, 00:15 »
Измислих как би трябвало да се редактира чл. 48. Горе долу де. В края на сегашните алинеи 1, 2 и 3 вместо точка трябваше да има запетая и да следва фразата: "закръглен към всеки пълен лев" или някакви нейни модификации. Тогава алинея 8 щеше да е излишна.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #24 -: 23 Декември 2011, 04:55 »
Наблюденията ми от миналогодишното приключване заедно с преизчислението, ГДД-тата, наемиете и разните му други основания за плащане и доплащане на този данък са, че се стигаше до някакви смехории в рамките на 2, 3 до максимум 4 стотинки за довнасяне/възстановяване. За възсатновяване не съм се замисляла въобще, за внасянето - давах право на избор на ДЗЛ-то. Писането на платежни за крупната сума 0,02 беше бонус. До такива шеметни суми от порядъка на 0,60 не съм стигала. Но пък да попитам - ако някой има за довнасяне данък от доход от наем (примерно) 23,60 и внесен данък от работодател 249,60, защо да му се опрощава 1,20, а на другия без наема - само 0,60?

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #25 -: 23 Декември 2011, 05:23 »

Аз пледирам за маловажност по "казуса" и се надявам, че до 31 януари все някак ще придобия по-голяма увереност по въпроса. А и както и точно да го направя, няма да има фатални последици. Но ми е интересно, ако целта наистина е била данъкоплатците да не се занимават с довнасяне на стотинки, така ли трябваше да се редактира чл. 48? По-скоро не.

По въпроса за "маловажност" - вчера ми се обажда клиент, получил "повиквателна" от АДВ-то за 19,04 ДДС от 2006. Лихвите в двоен, че дори и в троен размер на мизерната сума. Не ги гледам, защото си имам платежно за сумата. Един час ровене, снимане и подготовка на доказателствен материал - мое време. Два-три часа време на ДЗЛ-то да си ходи, виси и доказва внасянето на данъка, дето му го търсят заедно с лихвите. Не съм сигурна, че само с толкова ще се размине. Та в едно предприятие с 200 души персонал и средно 0,50 лв закръглен данък към цял лев си отиваме към една сума, която с лихвите ще докара доста разправии. Спорът е за принципа, а не за конкретните 0,60 лв, които дори с лихвите след 4,5 год бихме могли да поемем. И фатални последици може да докара Мара и сродните й, а не точно аз, Барми или който и да е счетоводител. Е за това питах какво да правим с Мара - може да си траем (споровете с нея не са ми хоби) и да си правим кой каквото реши, можем и да спорим с нея - като аз лично не залагам на успех в спора.

Барми

• потребител
« Отговор #26 -: 23 Декември 2011, 08:42 »
...Е за това питах какво да правим с Мара - може да си траем (споровете с нея не са ми хоби) и да си правим кой каквото реши, можем и да спорим с нея - като аз лично не залагам на успех в спора.

Бих спорила с всеки. Във форуми споря, без винаги да да съм много сигурна дали съм права (както е в случая) с надеждата да ме разубедят. Официални спорове водя само когато съм сигурна, че съм права. Дай още малко време на всички заинтересовани да осмислят нещата, защото явно има място за спор. И ако се окаже, че трябва да проведем абордаж, ще го проведем. Независимо от резултата.
Без да съм много сигурна, мисля, че все пак Мара дава опции за ръчни корекции на автоматични преизчисления.

Колкото до маловажността и ДДС-то от 19,04 лв, нещата са несравними. Там сте декларирали неговия размер и плащането се е  потурчило. Засега не ви оспорват дали точно сте определили размера, подлежащ на деклариране.
Естествено, че не бива да се лежи на кълката, че при обща данъчна ревизия едва ли ще тръгнат да проверяват парвилното преизчисление на годишния данък човек по човек. Но и без да лежим на тази кълка, едва ли ще го направят :)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #27 -: 23 Декември 2011, 08:53 »
бе аз всъщност не съм опонент на Аби, Небесна и Опасната - закръглеглението си е по ГДД.
Само коментирам, че е тъпо хем да улесняваш хората само с ТД да не подават ГДД и в същото време да ги прецакваш с некви стотинки.
Пак не са го измислили

то заслужават ся всеки с ТД да си ги поиска тия стотинки !

Барми

• потребител
« Отговор #28 -: 23 Декември 2011, 09:15 »
бе аз всъщност не съм опонент на Аби, Небесна и Опасната - закръглеглението си е по ГДД.

Да, така пишат в своите публикации дори афа: http://www.afa.bg/bg/news-1-88.html
Цитат
Въведено е изискването за закръгляване на данъка в годишната данъчна декларация към всеки пълен лев.
и Делойт:
http://www.afa.bg/bg/news-1-88.html
Цитат
Данъкът по годишната данъчна декларация ще се закръглява към всеки пълен лев.

Обаче това не е казано в прав текст в закона. Което естествено не е значи, че не е вярно.

Ако се приеме че е вярно, значи трябва да се направи извод, че лицата, които имат доходи само от ТПО и към 31  декември имат работодател, който им е изчислил годишната данъчна основа по чл. 25, не определят обща годишна данъчна основа по чл. 17. Което пък не е толкова страшно като допускане.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #29 -: 23 Декември 2011, 09:26 »
Не ги знам кои са тия
Ели ме успокои и сега мога да те чакам да обесиш.......бе там който си е за бесене:))))))

П.П. Барми, двата линка са еднакви

Барми

• потребител
« Отговор #30 -: 23 Декември 2011, 09:30 »
За бесене е законодателят според мен. Защото иска да каже нещо (и май иска да каже това, което вие разбирате и казвате), но не може да го каже както трябва. Същото като при "крадлите" и чл. 53 ал. 4. Много му се ще нещо, но създава бъркотии с изказа.
Най-смешното е, че сега в ролята на "крадлите" са Мара и сие.
И най-готиното е, че ако този път се доверим на Мара и сие бюджетът ще олекне със стотици хиляди левове. Един милион да са работниците, чието преизчисление ще се направи от работодателя, 50 ст да е средният размер на облагата, ето ти ги 500 000 лв. И после кой ще е виновен? Аз, Мара или законодателят :))))))))))))))))))))))))))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #31 -: 23 Декември 2011, 09:35 »
проблемът е, че когато Аз и Мара сме виновни, обикновено си плащаме зверски за грешката
а когато законодателят сбърка - дреме му на него - ще си пише още извънредни и пак ние с Мара ще плащаме

Барми

• потребител
« Отговор #32 -: 23 Декември 2011, 09:46 »
Стига де! Кога са ви проверявали годишното изравняване? Пък са ви и правили проблем за стотинки?
И освен това много държа да се вдига патардия при всяка нескопосана редакция на закон, за да се научат най-накрая да пишат като хората.
Все си мислих, че при явна грешка няма проблем да я коригират моментално. Но не било така. Таблицата за дефиринциране на мин.ос.д-д на СОЛ си стоя в безумния вид цялата 2011. Колко време би им коствало да се съберат на заседание и да я оправят? Много по-малко, отколкото трябва на всеки един да напише подигравателен пост по отношение на нея.
Ама май е въпрос на емоционална (и не само) неинтелигентност на законодателя :)

Барми

• потребител
« Отговор #33 -: 23 Декември 2011, 10:16 »
проблемът е, че когато Аз и Мара сме виновни, обикновено си плащаме зверски за грешката
а когато законодателят сбърка - дреме му на него - ще си пише още извънредни и пак ние с Мара ще плащаме

Всъщност на НАП също и дреме. Не им беше лесно миналата година, когато трябваше да приемат и обработят безбройно много излишни декларации. И именно заради НАП дойде промяната на чл. 52 тази година.

Сега забавният ход за действие ще е: Всеки работник да си подаде ГДД. Хем НАП ще се натовари, хем няма начин и трябва да връща стотинките на хората. Гарантирам, че НАП ще вдигне джабула (дори и да не разберем за това) и едва тогава догодина ще има редакция на текстовете.
А иначе си права, че дори и да не си платим зверски за грешките, ще имаме основание да изпитваме безпокойство :)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #34 -: 23 Декември 2011, 17:09 »
Е това, което тази Мара е измислила, никой законодател, дори и в делириум тременс, не би могъл да сътвори:

http://www.kik-info.com/forum/index.php?topic=1802.msg5866;topicseen#new

небесна

• потребител
« Отговор #35 -: 30 Декември 2011, 11:01 »
опаааааааа
сега разглеждам служебната бележка - новата, от основен работодател и вътре  има на ред 13

Разлика между ред 11 и ред 12 (сумата се закръгля към всеки пълен лев)

егати!

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #36 -: 30 Декември 2011, 11:12 »
егати!

ами Мара да върне актуализацията

небесна

• потребител
« Отговор #37 -: 30 Декември 2011, 11:19 »
баси, сега не знам как да си правя ведомостите за декември - както си е по закон, или както е по служебна бележка :(
че и вчера плащах заплати за декември с включено изравнение на шибаните стотинки

bonou2

• Гост
« Отговор #38 -: 30 Декември 2011, 11:22 »
баси, сега не знам как да си правя ведомостите за декември - както си е по закон, или както е по служебна бележка :(
че и вчера плащах заплати за декември с включено изравнение на шибаните стотинки

И аз така...стинки ще:)

Флора

• Гост
« Отговор #39 -: 30 Декември 2011, 11:33 »
И мазах стинки.
Да си гледат работата.