Автор Тема: Годишното изравняване на данъка  (Прочетена 51256 пъти)

небесна

• потребител
Годишното изравняване на данъка
« -: 14 Декември 2011, 14:41 »
... по ЗДДФЛ
обичайно си го правя във ведомостта за декември месец
обаче нали щели да приемат промяна, че закръглянето ще се прави при пълен лев? не мога да намеря сега законопроекта, и се чудя дали и работодателят трябва да прилага това закръгляне при годишното изравняване за 2011?

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: Годишното изравняване на данъка
« Отговор #1 -: 14 Декември 2011, 14:48 »
Според мен не го мисли предварително. Нека изчакаме ДВ.
А съгласно програмата на НС знае ли някой кога ще се гласуват на второ четене тези закони? При последната ми проверка в сайта на НС ги нямаше в седмичната програма

Флора

• Гост
« Отговор #2 -: 14 Декември 2011, 14:53 »
Преди години имаше такова закръгление.
Според мен ще касае само ГДД.
Смятам да си закръглям на стинки.
Ще проверя и софтуера на какво мнение :))) Дали ще му правят ъпдейт:-)

небесна

• потребител
« Отговор #3 -: 14 Декември 2011, 15:42 »
мда, май така ще е - само по ГДД
открих законопроекта,
Цитат
Чл. 48
(8) Данъкът по ал. 1 и 2 след приспаданията по ал. 3 - 5 се
закръглява към всеки пълен лев.”.

чл.48 е за общата годишна данъчна основа, а изравняването от работодател е по чл.49
ще си го изчислявам със стотинките :) Барми, нямам време да го чакам ДВ-то, при положение, че имам всички нужни данни вече да си правя табличките (не съм с ТРЗ-софтуер, нали ме знаете...все питам, и все не се навивам да си взема)

и то това закръгляване ще касае само крайният данък за внасяне/за възстановяване, ако се получи такъв

BOGANA73

• потребител
« Отговор #4 -: 20 Декември 2011, 23:48 »
При положение, че ще правиш изравняване през 2011 г, не виждам защо питаш, относно прилагане на норма за 2012 г.
Ако ще го правиш през м.01, тогава ще е новата редакция на текста.

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 20 Декември 2011, 23:49 »
само че тази нова норма ще важи за доходи от 2011г ;)

както и да е, изясни се, че ще се прилага само по ГДД

BOGANA73

• потребител
« Отговор #6 -: 20 Декември 2011, 23:52 »
ЗДДФЛ се интересува кога е придобит дохода, а не за коя година се отнася.

Ако през 2012 г. изплащаш доход за труд , положен през 2009 г, данъка как ще го изчислиш. Данъчната норма в редакция от коя година ще ти е?

BOGANA73

• потребител
« Отговор #7 -: 20 Декември 2011, 23:53 »
ЗДДФЛ се интересува кога е придобит дохода, а не за коя година се отнася.

Ако през 2012 г. изплащаш доход за труд , положен през 2009 г, данъка как ще го изчислиш. Данъчната норма в редакция от коя година ще ти е?

Дори да е само за ГДД ще е за доходите, получени през 2012 г., те. за ГДД за 2012 г, която ще се подава през 2013 г.

BOGANA73

• потребител
« Отговор #8 -: 20 Декември 2011, 23:58 »
Ако е през 2011 изравняването и получаването на дохода, няма да се закръгля до пълен лев, а ако е през 2012 г. ще се закръгли.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #9 -: 21 Декември 2011, 07:56 »
BOGANA73, има едни параграфи  в ЗДДФЛ
закръклението ще важи и за 2011

BOGANA73

• потребител
« Отговор #10 -: 21 Декември 2011, 22:43 »
Ако има преходни норми съм съгласна.
Това щях да уточня още вчера.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #11 -: 22 Декември 2011, 01:25 »
и то това закръгляване ще касае само крайният данък за внасяне/за възстановяване, ако се получи такъв

само данъка за ефекивно плащане според мен, поне това беше в проекта и в мотивите

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #12 -: 22 Декември 2011, 17:31 »
Какво да правим Мара?

ТРЗ-програмата е Ранком. На сайта им има следното съобщение:

Актуализирано е преизчислението на годишният данък на пълен лев ,във връзка с промените в ДВ бр.99 от 2011 в ЗДДФЛ

Е аз съм "Не, благодаря" на това точно закръгление. Не му е мястото точно там, но явно и Мара чете неподходящи форуми. Ясно, че няма да актуализирам софта до края на януари.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #13 -: 22 Декември 2011, 18:34 »
добре де - дайте да видим кво ще се случи, ако някой, който има само ТД си подаде ГДД
по ГДД ще излезе, че НАП му дължи некви стотинки

НАП няма да има основание да му откаже подаването, особено ако декларира и заеми някакви

съвсем резонно е и  работодателят да изравни данъка до пълен лев иначе се получава неравнопоставеност
/90 стотинки са си почти един хляб /

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #14 -: 22 Декември 2011, 19:48 »
въобще не е резонно
и Стил на М-Софт не са чели неподходящи форуми
ако ще си защитаваш ранкома и мара

Барми

• потребител
« Отговор #15 -: 22 Декември 2011, 19:55 »
Така като гледам стурктурата на ЗДДФЛ, чл. 48 ал. 8, който съгласно преходните разпоредби се прилага и за облагане на доходи, придобити през 2011, не изключва по никакъв начин закръгляването към пълен лев на данъка за доходи от трудови правоотношения, чийто годишен размер се определя от работодателя (това към Флора, чийто пост прочетох преди няколко дни, но си оставих за преценка след публикуването на промените).

Ал. 8 на чл. 48 визира ал. 1 на чл. 48, а ал. 1 на чл. 48 препраща към чл. 17, А чл. 17 "регулира" и доходите по чл. 25, който е "нашият" член.

Така че хубаво данъкът трябва да се преизчисли на пълен лев и от работодателя. А после? Ако авансово са внесени няколко стотинки повече, връщаме ли ги?
Ако сме внесли авансово по-малко, ще доудържим до пълния лев

небесна

• потребител
« Отговор #16 -: 22 Декември 2011, 20:03 »
бе аз ли не чета правилно ЗДДФЛ? закръгляване има само по общата годишна данъчна основа - а тя се определя по годишна декларация, работодателят няма как да знае какви още основи ще добавяш
иначе би трябвало всяка отделна данъчна основа да се закръгля, ако смятате, че тази по трудови договори може сама по себе си да се закръгли

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #17 -: 22 Декември 2011, 20:04 »
бе аз ли не чета правилно ЗДДФЛ? закръгляване има само по общата годишна данъчна основа - а тя се определя по годишна декларация, работодателят няма как да знае какви още основи ще добавяш
иначе би трябвало всяка отделна данъчна основа да се закръгля, ако смятате, че тази по трудови договори може сама по себе си да се закръгли

Явно и аз го чета като тебе.
Но въобще не ми се спори с Мара - не ми е капацитет.

Барми

• потребител
« Отговор #18 -: 22 Декември 2011, 20:13 »
...закръгляване има само по общата годишна данъчна основа - а тя се определя по годишна декларация,

Аз пък този текст не го виждам. Защо пък общата годишна данъчна основа да се определя по годишна декларация?

Цитат
Чл. 17. (Изм. - ДВ, бр. 113 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Общата годишна данъчна основа е сумата от годишните данъчни основи по чл. 25, 30, 32, 34 и 36, намалена с предвидените в този закон данъчни облекчения.

Тук няма текст за декларация. Какво изпускам аз, което вие виждате?

bonou2

• Гост
« Отговор #19 -: 22 Декември 2011, 20:14 »
"Уважаеми клиенти, във връзка с годишното приключване, предлагаме услугата "Преизчисление на ДДФЛ за 2011 година". Цената на услугата е 50 евроцента на служител, но не по-малко от 60 евро за 1 база данни. Върху посочените цени следва да се начисли ДДС.
Инструкция за Преизчисление на ДДФЛ за 2011 можете да изтеглите от тук.
.................... не носи отговорност за преизчисления, които не са извършени от консултанти на компанията."

да ви се "похваля" от "моята програма"...невероятно е последното изречение :(((

от 3 -актуализации назад НЕ съм качвала ...само глупотевици :(