Автор Тема: Служебна дерегистрация по ДДС  (Прочетена 7404 пъти)

ataklena

  • потребител
Служебна дерегистрация по ДДС
« -: 07 Ноември 2011, 18:52 »
Здравейте
съжалявам ако повтарям тема, но имах малко време да изчета написаното досега и нищо не намерих.
Проблемът ми е следния:
Получихме съобщение за служебна дерегистрация по ДДС на ЕТ за неплащане на данъка. Изчетох постановката на ЗДДС и ППЗДДС по въпроса, но тъй като това ми се случва за първи път бих искала да чуя какви точно са последиците от това, от някой който има практически опит.
Интересуваме какво ще стане, ако 5-6 месеца след дерегистрацията отново достигнем 50000 лв?
Ще направят ли ревизия на фирмата?
От прочетеното разбрах, че трябва сами да си начислим ДДСто  на не амортизираните активи и материалите но дали е така?
Сигурно пропускам нещо.....


ataklena

  • потребител
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #1 -: 07 Ноември 2011, 19:11 »
Много се извинявам, налага се спешно да изляза. Ще се радвам, ако някой минал през това сподели опит, по-късно ще се включа пак!

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #2 -: 07 Ноември 2011, 19:46 »
последния данъчен период е до датата на дерегистрация включително

в този период трябва да начислите с протокол данъка на всички налични активи, за които е ползван ДК  /пълен или частичен/  чл. 111

дан. основа  ще бъде пазарната цена - чл.27 ал.3

при дерегистрация по чл.176, ако в същия данъчен период успеете да се регистрирате отново по ДДС, тогава няма да начислявате това ДДС горе  - чл.111 ал.2 т.5  /тук дан.период май беше пълен .. /

Ако останете дерегистрирани и след няколко месеца се изпълнят условията за задължителна регистрация, трябва да подадете заявление за регистрация
Ревизия могат да направят и сега и после ...

ataklena

  • потребител
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #3 -: 08 Ноември 2011, 08:59 »
Благодаря Ви за отговора Ели.

Нико

  • Гост
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #4 -: 21 Юли 2015, 12:07 »


при дерегистрация по чл.176, ако в същия данъчен период успеете да се регистрирате отново по ДДС, тогава няма да начислявате това ДДС горе  - чл.111 ал.2 т.5  /тук дан.период май беше пълен .. /


Тоест последен период да речем е месец март и за да се избегне начисляването по член 111,1-ви период на нова ддс регистрация пак трябва да е март?Има ли проблем с доброволна регистрация по член 100,ал.1 да е заявлението за последвалата регистрация?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #5 -: 22 Юли 2015, 06:39 »
Ако нямате нужните обороти за задължителна, ще трябва да е доброволна по чл.100, но ако оборотите са над 50 хил., трябва да е по чл.96

Нико

  • Гост
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #6 -: 11 Август 2015, 16:27 »
Моля за помощ - как се процедира с подаването на приложение 9 от правилника по ддс във връзка с член 111 от зддс?Не се пишат никъде фактури/стойности в дневниците,а само се подава онлайн приложението,попълнено?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #7 -: 12 Август 2015, 08:41 »
чл.77 ППЗДДС
(4) (Изм. - ДВ, бр. 16 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) Заедно със справка-декларацията за последния данъчен период лицето подава протокол-опис за начисляване на данък по чл. 111 от закона по образец - приложение № 9.
(5) (Нова - ДВ, бр. 16 от 2007 г., в сила от 01.01.2007 г.) Протокол-описът по ал. 4 се включва в дневника за продажбите за последния данъчен период и в резултата за последния данъчен период, деклариран със справка-декларацията за този данъчен период.


не се пишат номера на фактури в приложението

Golden Axe

  • Гост
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #8 -: 12 Август 2015, 23:08 »
Относно...право на приспадане на данъчен кредит за налични активи и получени услуги преди датата на регистрация...Когато се подава приложение номер 2 от правилника във връзка с член 74 от ЗДДС, описват ли се фактурите в дневниците за покупки и ако ДА в случай на да речем 100 единици стока по дадена фактура и към датата на регистрация са продадени вече 50 - т.е са налични 50 - как би се включила тази фактура в описа и евентуално в дневниците по ддс?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Служебна дерегистрация по ДДС
« Отговор #9 -: 13 Август 2015, 07:54 »
В дневника за покупки се описват фактурите една по една.
Ако от една фактура има продадени 50 единици и 50 налични, в колоната за право на данъчен кредит се отразява данъчната основа само на 50-те налични активи, а в колоната без право на ДК се отразява сумата на данъчната основа и данъка за останалите 50 единици

В описа тази фактури ще се отрази само със сумата за наличните активи