Автор Тема: Хотелиерство  (Прочетена 11860 пъти)

zombaio

• потребител
Хотелиерство
« -: 31 Октомври 2011, 09:04 »
  Здравейте!
От скоро ще се наложи да започна работа върху един хотел, ситуиран в София. Тъй като, зная, че това си е специфичен бизнес, а единствено се сещам за ДДС=9% и туристическия данък, моля, да ми синтезирате повечето особености и ако е възможно да ме насочите към определени нормативни актове (като гледам ще ми е нужно да споделите нещо различно от ЗДДС, ППЗДДС и ЗМДТ).
   Предвартелно благодаря!

П.С. И понеже помня, че се обещаваха торти (то не, че като се обещава се дава, ама...) и аз обещавам торта! ;)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Хотелиерство
« Отговор #1 -: 31 Октомври 2011, 09:16 »
от счетоводна гледна точка няма нищо особено
естествено Закона за туризма трябва да се прочете

работата с ТО става с договори като там се определят условията при отстъпките, неустойките и сроковете

нужен е специален инструктаж на хората издаващи фактури относно 9% и 20 % ДДС
ако в хотела има внедрена добра програма, ще е лесно
ако няма  - да се помисли добре, че с тия ваучери, ПОС и плащане за резервации ще стане каша   

zombaio

• потребител
« Отговор #2 -: 31 Октомври 2011, 10:56 »
Благодаря за отговора! Кажи къде да изпратя тортата :)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 31 Октомври 2011, 11:05 »
не бързай с тортата :))

като се запознаеш с обстановката, сигурно ще изникнат един куп въпроси
ако е чисто нов хотел и няма стиковане на персонала, ще има доста работа
с дневниците за настаняване, отчетите за МВР и разните други институции, които ще се изсипят на проверки

и за персонала трябва график на работа и сумарно работно време     

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 31 Октомври 2011, 11:09 »
а ако има и ресторант в хотела може тортата да нарастне :))

zombaio

• потребител
« Отговор #5 -: 31 Октомври 2011, 12:16 »
Нещата седят така...хотелът си е работещ, счетоводството се води от две стари и досадни баби, нямащи желание за четене и промяна. Преди да започна да им водя счетоводството, управлението на хотела иска да направя проверка на работата на бабите (която ще е леко абстрактна). Да, хотела има ресторант...има и спа център, и фитнес, и басейн, и бар. Хубавото в случая, е че освен ресторанта другите дейности са отдадени под наем на други юридически лица. Така, например, лоби бара, кафенето и спа центъра са отдадени под наем на различни фирми. Което ме навежда на мисълта, как да третирам приходите от наем според ЗДДС. Те хубаво си начисляват 9% за нощувките, ама наемите....нещо ми стана мъгла изведнъж. Айде пак да помогнете!

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 31 Октомври 2011, 14:25 »
настаняване  9%

наемите 20%
храната без да е включена в някакъв пакет за настаняване - 20%

gera_r

• потребител
  • Животът не е фабрика за мечти.
« Отговор #7 -: 31 Октомври 2011, 14:46 »
... а тортата е без моркови!

Тоя ресторант колко "човека"/предимно счетоводители/ побира?
Къде се намира?

zombaio

• потребител
« Отговор #8 -: 31 Октомври 2011, 16:04 »
Имат хубава бисквитена торта и гараж. В момента на заключването на сделката ще ви поканя за моя сметка :)

gera_r

• потребител
« Отговор #9 -: 31 Октомври 2011, 20:30 »
Имат хубава бисквитена торта и гараж.

Тортата - чудесно! За мен две парчета, благодаря.
Ама гаража - защо???
Който пие, идва с такси :))

zombaio

• потребител
« Отговор #10 -: 01 Ноември 2011, 08:50 »
:DD Простете невежеството ми и стискайки палци, тръпнете в очакване :D

Поздрави и още веднъж благодаря!

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 19 Април 2012, 19:35 »
ако може да повдигна темата, че ми засилиха въпрос

при покупка на станция (деликатно наречена "ваканционен имот" от продавача), която предполагам, че си е категоризирана и тн, новият собственик - новичка фирма за целта, трябва ли да вади наново всички лицензи, категории и всякакви други сертификации, които, само предполагам, съществуват в изобилие, или те следват самият хотел/станция? изобщо има ли разлика между хотел и почивна станция?
възможно ли е след като си купиш такова нещо, да го преотдадеш под наем на друга фирма - която да го управлява и стопанисва, а собственикът на сградата само да фактурира наем и да не отговаря за нищо друго, свързано с цялата бумащина по туризма? в смисъл има ли законови ограничения някакви, иначе кандидат за стопанисването уж са си намерили?

gera_r

• потребител
« Отговор #12 -: 20 Април 2012, 10:12 »
Не, че съм компетентна в хотелиерството, ама лицензите май са "поименни" - демек на фирмата, а не на обекта.
А категоризацията е на обекта, ама пък досието е фирмено. Та сигурно пак ще трябва държавната администрация да вземе нЕкой лев.

За отдаването под наем - нямам идея точно в хотелския бизнес как стоят нещата.

Дано някой по-учен от мен ти даде ценна информация :)
---------------

Какво стана с тортата?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #13 -: 20 Април 2012, 10:46 »
Знам за един хотел който е отдаден под наем де факто, обаче дали и де юре е оформено така и как точно са направени документите не знам и нямам възможност да питам.

Иначе за обща култура ти качвам една статия, като цяло работата ми се струва голяма хамалогия.

небесна

• потребител
« Отговор #14 -: 20 Април 2012, 15:59 »
мерси! :) цяла сутрин чело коте мишки (демек успях само Наредбата за категоризацията) и поне си изясних [може и на някой друг да му влезе в работа някога :)],  че въпросното удостоверение за категория се издава с данни, които включват
 - Собственик на обекта
 - Лице, което извършва хотелиерство (всъщност това лице е Заявителят, който доказва с разни документи наличие на персонал и тн)

и сред документите за категоризацията има:
 - Документ за собственост
 - Договор за наем

ако настъпи промяна в Лицето, което извършва хотелиерство в обекта - се представят почти същите документи, като при начална категоризация; ако промяната е само в собствеността на обекта - само новият нотариален акт се подава и се преиздава началната категоризация; такса - 150 камъка

така че не виждам никакъв проблем, юридически или данъчен, сградата да се даде под наем на някой, който разбира от такъв тип дейности

иначе не посмях да отворя ЗТ, за да видя как точно седят нещата с лицензите по него :))

Флора

• Гост
« Отговор #15 -: 20 Април 2012, 16:26 »
небесна, замисли ме и мен... Имаш къща в комплекс. Сключваш договор с фирма да я Управлява (отдава за нощувки). Трябват ли такива лицензи...!?

небесна

• потребител
« Отговор #16 -: 20 Април 2012, 17:47 »
за самата дейност хотелиерство (фирмата, която управлява и осигурява нощувките) не се изисква лиценз - просто трябва да си търговец и да не си в несъстоятелност, и да те впишат в Националния туристически регистър
за собственика на къщата - също няма лиценз

поне на бърз прочит :)

Флора

• Гост
« Отговор #17 -: 20 Април 2012, 17:59 »
О, мерси! Надявах се Управляващия имота да го отнася така или иначе, а ние просто да си даваме имота под наем:) Ще питам кой къде е регнат/ лицензиран (за всеки случай).

небесна

• потребител
« Отговор #18 -: 20 Април 2012, 18:02 »
еми значи, Флора, моят вариант е същият като твоят - само собственост върху обекта, и очевидно не трябва да се притеснявам, щом при вас работи схемата и не са ти хрумвали данъчни проблеми :)

Флора

• Гост
« Отговор #19 -: 20 Април 2012, 18:13 »
тц :( сега ще започват при нас... проекто-договор имам.
Та не мога да дам съвети.
Сега нали станаха модерни фирмите за управление на имоти (под всякаква форма и от всякакъв ранг).