Автор Тема: Възстановяване на ДДС от ЕС  (Прочетена 2310 пъти)

Motorhead

  • Гост
Възстановяване на ДДС от ЕС
« -: 16 Октомври 2011, 16:35 »
Здравейте. Имаме закупена стока от ЕС /от преди месец/, не сме регистрирани по ЗДДС и съответно сме платили ДДС-то. Предстои ни регистрация по ЗДДС. Има ли възможност да си ползваме това ДДС след регистрацията - подобно на случая, ако стоката беше от внос или от БГ доставчик (за което доколкото разбрах в 7 дневен срок се подава опис на наличните активи)? Извинявам се предварително, ако въпроса ми прозвучи глупаво :)


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Възстановяване на ДДС от ЕС
« Отговор #1 -: 16 Октомври 2011, 17:37 »
би могло, макар че в директивата не се споменава "налични активи" , нито в нашата Наредба Н-9
може би всяка държава си има свои правила за проверка ...
но не пречи да опитате да го възстановите по процедурата с електронни декларации

тук са директивите и регламентите свързани с това

ДИРЕКТИВА 2008/9/ЕО НА СЪВЕТА
от 12 февруари 2008 година и свързаните с нея

http://gost.bg/index.php?topic=349.0

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Възстановяване на ДДС от ЕС
« Отговор #2 -: 16 Октомври 2011, 17:57 »
Струва ми се, че питането е за стока по ВОП под прага по чл. 99. По тая причина е начислено ДДС там, а тук няма задължение за самоначисляване по ВОП.

В тоя случай мисля, че няма право на възстановяване. Поне така тълкувам чл. 4 от директива 2008/9

Цитат
Член 4
Настоящата директива не се прилага по отношение на:
а) ...
б) суми ДДС, фактурирани по отношение на доставки на стоки, чиято доставка е или може да бъде освободена съгласно член 138 или член 146, параграф 1, буква б) от Директива 2006/112/ЕО.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Възстановяване на ДДС от ЕС
« Отговор #3 -: 16 Октомври 2011, 18:14 »
ми не знам :(
 чл.139  изключва една камара от 138, но с тия препратки не ми е рови

огледално погледнато , странно е, че в Наредба Н9 е цитирана Глава 7 на закона, където са и членовете за налични активи
но как се връзва едно такова възстановяване с изискванията за описа и дневниците ... малко шантаво става


Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Възстановяване на ДДС от ЕС
« Отговор #4 -: 16 Октомври 2011, 20:49 »
ми не знам :(
 чл.139  изключва една камара от 138, но с тия препратки не ми е рови

ако наистина става въпрос за ВОП под прага, чл. 139 го изключва от освобождаването - това е текстът за малките предприятия (там това е процедурата за праговете за регистрация). Ама това за целите на 112-та директива. Дали и директивата за възстановяванията ги има предвид тия, не ми се рови. Логиката ми казва, че не би трябвало да има възстановяване, ама може и да не съм права.

Не пречи да се опита, ако откажат - откажат.