Автор Тема: Облага ли се?  (Прочетена 4000 пъти)

kalas1

  • Гост
Облага ли се?
« -: 19 Септември 2011, 15:27 »
Здравейте,
Продавам нежилищен имот купен на зелено,с продадено право на строеж от 2006 година, има акт 16 от средата на 2008 година. Сега го продавам и се чудя, кога съм го придобил-2006 или 2008? И ще се облага ли дохода ми или не?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #1 -: 19 Септември 2011, 16:06 »
правото на строеж още не е имот - само право е
с акт 16 вече има  сграда,  затова според мен  придобивате 2008г. и продажбата е облагаема

тониЛ

  • потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
Re: Облага ли се?
« Отговор #2 -: 19 Септември 2011, 16:41 »
В кой месец на 2008-ма година сте получили Разрешението за ползване и в кой месец тази година е продаден?
Необлагаем е ако между датата на придобиване и датата на продажбата му са изминали повече от три години.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #3 -: 19 Септември 2011, 17:00 »
нежилищен е

тониЛ

  • потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
Re: Облага ли се?
« Отговор #4 -: 19 Септември 2011, 17:02 »
Пардон! Не съм обърнала внимание, че е нежилищен.

kalas1

  • Гост
Re: Облага ли се?
« Отговор #5 -: 28 Септември 2011, 12:35 »
мерси

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #6 -: 19 Октомври 2017, 18:49 »
Да питам - продажба на три жилищни имота с един акт. Придобити преди повече от 5 години.
Ще има ли облагане?
Четох леко странно нещо (хронология на продажби все едно се опитват да докарат):
 „Следва да се обърне внимание, че, ако в един нотариален акт са прехвърлени повече от два недвижими имота, то приходите само от първите два описани имота ще бъдат освободени от облагане и то само ако е изпълнено и условието да са изтекли пет години от деня на придобиването им.“
Което ме подсеща, че съм чела и че ако са два - необлагаеми, ако са повече - всичко се облага?!?
Може ли да се приложат и двете букви на чл. 13, ал. 1, т. 1?
За търговска дейност смятам не може да се претендира (не че е невъзможно, но все пак) ...

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #7 -: 24 Октомври 2017, 09:49 »
Според мен "до два недвижими имота" означава, че продажбите трябва да са максимум два. Ако са три, вече не попадат в чл.13 ал.1 т.1 и са облагаеми.
Ако са искали да освободят продажбата на  два имота от облагане, щяха да напишат - два имота с последователна поредност на продажбите, а такова нещо няма. От твоите три кой точно ще освободиш и кой ще обложиш? 

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #8 -: 24 Октомври 2017, 11:12 »
Ох, Ели, мерси за вкллючването. И аз чета закона в черния му вариант ...  въпросът е в "ДО"-то ...
Ако беше "два недвижими" - третият се облага.
Но до два - значи, ако са повече се облагат.

Кой поред да обложа - да, няма как да определя, освен хронология. Затова и цитирах странния коментар, че третият по ред описан в акта ще е облагаем.
Може ли буква а и буква да се ползват едновременно???


Това може ли да е така:
Приложeние на чл.13, ал.1, т.1, букви "а" и "б" от ЗДДФЛ
Според изложената фактическа обстановка през месец април 2012 г. сте продали недвижим имот- апартамент, придобит от Вас и съпруга Ви през 1998 г. Предстои Ви продажба на апартамент и гараж, придобити от Вас и съпруга Ви през 2001 г.

Интересувате се облагаем ли е полученият доход от продажбата на двата апартамента и гаража през 2012 г..

Съгласно чл.13, ал.1, т.1, буква "а" от Закона за данъците върху доходите на физически лица /ЗДДФЛ/ не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на един недвижим жилищен имот, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от три години;

На основание чл. 13, ал. 1, т. 1, буква "б" от ЗДДФЛ не са облагаеми доходите, придобити през данъчната година от продажба или замяна на до два недвижими имота, както и селскостопански и горски имоти независимо от броя им, ако между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната са изминали повече от 5 години.

Съгласно чл.14, ал.1 ЗДДФЛ облагането на придобитите през данъчната година доходи с данък се извършва върху обща годишна данъчна основа. Данъчната година е календарната година /чл.15 ЗДДФЛ/.

Следователно за получения от Вас доход от продажба на единия апартамент е изпълнено условието на чл.13, ал.1, т.1, буква "a" от ЗДДФЛ, а за дохода от продажба на другия апартамент и гаража е налице условието на чл.13, ал.1, т.1, буква"б" от с.з.

На основание чл.12, ал.1 от ЗДДФЛ облагаеми по този закон са доходите от всички източници, придобити от данъчно задълженото лице през данъчната година, с изключение на доходите, които са необлагаеми по силата на закон.

Съгласно чл.52, ал.1, т.3 от ЗДДФЛ /предишен текст на т. 2, ДВ, бр.99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г./ не са задължени да подават годишна данъчна декларация лицата, които са получили само необлагаеми доходи. / оттук - http://www.bgstuff.net/zakoni-i-normativni-aktove/danyci/9328-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%BE%D0%B6e%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D1%87%D0%BB-13-%D0%B7%D0%B4%D0%B4%D1%84%D0%BB

Нали поне за ДДС да не се притеснявам?



Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #9 -: 25 Октомври 2017, 19:15 »

Може ли буква а и буква б да се ползват едновременно???



Според мен може да се приложат едновременно, но дали прилагайки буква а) за един имот, той ще се изключи от бройката на буква б) ?
За мен по-скоро не, но щом НАП казва, че може - значи може! 

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #10 -: 26 Октомври 2017, 09:00 »
Така ще приложа. Двете букви.
Май за над три ап. вече напъват за търг.д-ст.

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: Облага ли се?
« Отговор #11 -: 26 Октомври 2017, 10:09 »
абе имам някакъв бегъл спомен, че можеше и двете едновременно, но не съм сигурна
Фло, защо не пуснеш едно търсене във "Въпроси и отговори" на сайта на НАП?
мисля, че имаше нещо по подобен казус, но нямам време да го търся

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #12 -: 26 Октомври 2017, 11:37 »
Аби, в разяснението, което копирах, е описано точно така, по едната и другата точка да се ползва необлагаемост.
Ще си дам мнението така, пък да си допроверяват, ако искат допълнително. Казала съм, че казусът е засукан :-)
Единствено, ако някой ден някой вземе да реши, че е дейност - изчезва правото на необлагане на всичко.

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #13 -: 13 Март 2018, 16:40 »
Пак аз.

Право на строеж - има вече апартаменти/ замяна.
Фирмата коя ст/ст посочва в справката по чл. 73 - без ддс (по издадената фактура)...?
Респ. лицето попълва тази ст.ст в ГДД чл. 50.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #14 -: 14 Март 2018, 08:05 »
ако ФЛ е регистрирано по ДДС и е издало фактура за правото на строеж, доходът му е сумата без данъка.
Фирмата посочва в справката по чл.73 сумата без ДДС, а лицето в ГДД  същата сума.

ДДС-то си е на държавата, уви :D

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #15 -: 14 Март 2018, 10:49 »
Лицето не е регистрирано по ддс.
Аз си разсъждавам, че стойността на сделката е сумата без ддс ...

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Облага ли се?
« Отговор #16 -: 14 Март 2018, 14:45 »
за ФЛ, което не е регистрирано по ДДС, доходът ще е цялата сума /според мен/

Флора

  • потребител
Re: Облага ли се?
« Отговор #17 -: 15 Март 2018, 10:08 »
Благодаря, Ели!!!
Така ще се действа. А и няма значение за облагането в ГДД чл. 50.
И никой няма да откаже ДОД върху ДДС :). Ако се налага.