Автор Тема: ВОД - основание за неначисляване  (Прочетена 11433 пъти)

Mia

• потребител
Здравейте,

въпросът ми е свързан с основанието за неначисляване в търговската фактура. Освен 53/1 по нашето законодателство, какво още посочвате (член от директива, текст, че данъкът се дължи от получателя...)

HashFlare

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: ВОД - основание за неначисляване
« Отговор #1 -: 25 Юли 2011, 10:56 »
В българската фактура пиша основанието по нашия ЗДДС.

Във фактурата за тях пиша само "вътреобщностна доставка" на съответния език:
intra community delivery
innergemeinschaftliche Lieferung

на друг език не знам :))

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #2 -: 25 Юли 2011, 11:37 »
аз и в българската и в англ.вариант си пиша чл. от ЗДДС и че ДДС  се дължи от получателя

Mia

• потребител
« Отговор #3 -: 26 Юли 2011, 15:48 »
Благодаря ви!

Аз също посочвам тези и допълнително Art. 197,  Directive 2006/112/EC.  Но въпросната директива е променяна доста пъти:),  както и самия 197 и  се замислих доколко е актуално основанието, а и необходимо:)

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #4 -: 26 Юли 2011, 15:55 »
Абе пиши "вътреобщностна доставка" - на всички е ясно какво е.
А за необходимостта - не знам, при мен има смисъл. Аз имам едни и същи клиенти, за които правя и ВОД и ишлеме, което е услуга по 21 (2). По основанието във фактурата могат да раберат аз как съм го декларирала във ВИЕС-а. Не че ако се разминат колоните е болка за умиране, ама все пак :))

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 29 Септември 2015, 11:32 »
привет :) някаква идея какво основание мога да напиша във фактура за доставка на стоки от БГ компания към друга ЕС-компания, но доставката няма да е ВОД, тъй като стоките са от трета страна и ще пътуват директно към четвърта страна (пак извън ЕС) - т.е. при мен сделката е с място на изпълнение извън България и е по чл.69, ал.2  ЗДДС  - няма да начислявам, но все пак ми се вижда добре да пиша някакво основание на база Директивата?

небесна

• потребител
« Отговор #6 -: 29 Септември 2015, 19:02 »
звучи ли смислено да напиша в инвойса

Place of supply : третата страна

и като основание, че няма ДДС
Art.86/3 Bulgarian VAT Law; Outside the territorial scope of Directive 2006/112/EU

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 29 Септември 2015, 22:43 »
не разбрах особено от къде и накъде ходи тая стока, но ако получателят няма задължение за обратно начисляване най-вероятно не бих си правила труда да пиша каквото и да било

ако все пак решиш да пишеш, според мен delivery е по-добре от supply

небесна

• потребител
« Отговор #8 -: 30 Септември 2015, 09:40 »
ами и аз така мислех първоначално, но после видях в английския текст на директивата, че се използва фразата place of supply
в общи линии ситуацията е, че стоката се движи между две азиатски държави, като първоначално я купуваме ние, и я продаваме на друга ес-фирма, в цената е включен и транспортът между двете азиатски държави

мястото на доставка по нашата сделка за продажба е в първата азиатска държава, откъдето и тръгва стоката към втората азиатска

и понеже подозирам, че ес-контрагентът ни не е много в час, ми се искаше да му напиша във фактурата основание за липсата на ДДС, тъй като към него имаме и ВОД, който пък е с 0%, и да съм що-годе спокойна, че ще декларират правилно двете сделки... да не вземат да пуснат VIES и по азиатската доставка

небесна

• потребител
« Отговор #9 -: 13 Ноември 2015, 18:10 »
привет :) със сделката в по-горните постове се оправих, обаче сега се увъртях в една друга, която почва да ми се вижда невъзможна и да се допитам все пак

сделката беше замислена като тристранна операция - фирма А (България) продава на фирма Б-посредник (Австрия) стока, която се транспортира директно до фирма В-придобиващ (Италия); дотук ми е ясно, че за нас си е ВОД, посредникът не се самооблага и не начислява ДДС и си декларира каквото трябва, а придобиващият В си оформя ВОП и се самооблага

обаче сега от придобиващия ни питат дали не може стоката да се закара не в неговата държава В, а в четвърта ЕС-държава - държава Г, понеже ще я изнасят извън Европейския съюз и това пристанище в Г им е по-удобно - т.е. ще си оформят износа от митница Г.... и тука вече изключвам изобщо каква би била такава сделка, при която ние продаваме на един, пък физическият получател на стоката е друг, обаче му я доставяме на четвърта ЕС-територия.... може би за нас ще си е ВОД към Б, който спира да бъде посредник и е получател по ВОП в страна Г; от там Б (бившия посредник) продава стоката на В, но това няма как да е ВОД, защото се извършва на територията на Г, а и Б няма ДДС-регистрация там? малко е объркано, дано разберете, но чудя се дали нещо генерално не пропускам в трактовката  :(

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #10 -: 13 Ноември 2015, 19:02 »
Права си - няма тристранна операция. Законът изисква изрично три държави и в точно в тези три държави да има по една регистрирана фирма.

Придобиващият би трябвало да пита посредника си дали може доставката да  промени  някои параметри
За БГ фирмата няма значение - трябва й само валиден ВАТ и потвърждение, че стоката отива някъде в ЕС

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 13 Ноември 2015, 19:10 »
благодаря ти много!

в случая посредникът е наша дъщерна фирма, така че дали ще питат него или нас е все едно, защото ние координираме сделката :)
значи права съм да смятам, че такава сделка е невъзможна между трите фирми, всяка от които има ДДС-регистрация само в собствената си държава - или по-точно, възможна е при положение, че евентуално придобиващият си направи ДДС-регистрация в четвъртата държава и ни даде тамошен VAT-номер, под който придобива, нали?

и един страничен въпрос, по който получавам противоречива информация и се колебая на кого да вярвам - за да се направи физически износ към трета страна от друга ЕС-държава, необходима ли е някаква регистрация в тази друга държава, или става само с пълномощно към митнически агент? от една спедиция ни казват, че може само с пълномощно, а от друга - че ще им трябва VAT-номер от съоветната държава на износа

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #12 -: 13 Ноември 2015, 19:51 »
Да, ако придобиващия си направи регистрация в Г, тогава няма да има проблем за тристранната операция

Колкото до другия въпрос, предполагам, че зависи от праговете за регистрация в различните държави. При тези с нулев праг, вероятно ще трябва  да се регистрират преди да направят износ.

skv industries ltd

• потребител
« Отговор #13 -: 02 Декември 2015, 01:24 »
"сделката беше замислена като тристранна операция - фирма А (България) продава на фирма Б-посредник (Австрия) стока, която се транспортира директно до фирма В-придобиващ (Италия); дотук ми е ясно, че за нас си е ВОД, посредникът не се самооблага и не начислява ДДС и си декларира каквото трябва, а придобиващият В си оформя ВОП и се самооблага"
Здравейте, във връзка с горецитирания ваш случай, искам помощ по подобен

фирма А (АВСТРИЯ) продава стока на фирма Б (България) - посредник , като фактурата е с уговорено място на доставка - склад в Италия , от където фирма Б (бг.фирмата посредник), товари за нейна сметка и доставя стоката  на фирма В- ПРИДОБИВАЩ (ИТАЛИЯ),която си оформя ВОП и се самооблага.

АВСТРИЯ ДЕКЛАРИРА ВОД, А ПОСРЕДНИКА как декларира сделката
Имаме ли тристранна или .....
........................
 Проблема от Нап идва че търсят документ който да доказва тръгването на стоката от Австрия, но посредника разполага само с
1- австрийска фактура с посочено място на доставка DAP ITALY
2- CMR от изпращача с място на доставка Италия и място на товарене от посоченото по фактура място в Италия.
Благодаря предварително