Автор Тема: ДДС туристически круиз  (Прочетена 12545 пъти)

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #20 -: 31 Май 2012, 10:20 »
Само да добавя, че края е заблуждаващ, т.е. написаното е вярно за редакцията на закона към 2008 г., но вече не е:

Цитат
За място на изпълнение ще се прилага правилата на чл.21 от ЗДДС. Облагаема с нулева ставка е доставката на услуги, предоставяни от агенти, брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, когато са свързани с доставките посочени в глава трета от ЗДДС.
чл. 36 ЗДДС

В старата редакция на чл. 21 мястото на изпълнение на услугите беше при доставчика (не разглеждам изключенията), така някои услуги с български доставчик попадаха в нулевата ставка на глава трета и съответно и за свързаното с тях посредничество чл. 36 беше приложим.

С редакцията на чл. 21 от 01.01.2010 г. някои услуги с български доставчик вече са облагаеми при получателя и за тях вече не може да се приложи глава трета, т.к. са облагаеми по закона на получателя. Съответно за свързаното с тях посредничество не се прилага и чл. 36.

HashFlare

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #21 -: 31 Май 2012, 10:50 »
освен това мисля, че има значение агентът на кого е представител: дали на туроператора, или на корабната компания.
Как мислите

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #22 -: 31 Май 2012, 11:00 »
не ви разбирам от туризма, но ако е по общия ред има значение кой е получател на посредническата услуга, защото по неговия закон е облагането

Барми

• потребител
« Отговор #23 -: 31 Май 2012, 11:04 »
не ви разбирам от туризма...

Хихи, то кой ли разбира, но още не съм сигурна, че изобщо говорим за туризъм.

Получател е български туроператор, доставчик е "вносен" корабопритежател.
Посредник е български турагент, който има сключен договор с корабопритежателя.

Посредникът трябва да фактурира на доставчика комисионна за продадените на туроператора билети за круиза.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #24 -: 31 Май 2012, 11:11 »
доколкото схващам имаш две доставки:
1. продажба на билети за круиз
2. посредническа услуга по въпросната продажба на билети

не ги смесвай, а дай получател и доставчик по всяка поотделно

ако те интересува само втората, явно доставчик е БГ-турагент и получател чуждия корабопритежател, или?

Барми

• потребител
« Отговор #25 -: 31 Май 2012, 11:53 »
Именно втората ме интересува. Приемам, че съм турагентът, който е сключил договор за посредническа услуга с корабопритежателя.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #26 -: 31 Май 2012, 11:59 »
значи чуждото ДЗЛ (корабопритежателят) е получател и щом е по общия ред на чл. 21 (2) услугата си е с МИ там

Барми

• потребител
« Отговор #27 -: 31 Май 2012, 12:06 »
Мен ме влече към 21 / 4 / 2

Цитат
2. мястото, където се извършва пътническият транспорт, пропорционално на реализирания пробег

Барми

• потребител
« Отговор #28 -: 31 Май 2012, 12:24 »
Щото пък нали корабопритежателят (да речем от страна членка) като издаде ф-ра на нашия туроператор, не би трябвало да начислява ддс - той предлага пътнически транспорт извън всякакви територии на общността, върху които би следвало да начислява ддс. и ако приложим ал. 2, то трябва едни виеси, то той трябва протоколи да прави, абе не си е работа.

На всичкото отгоре въпреки договора между нас, той не иска да издава фактури на туроператора. А туроператорът контактува с нас по отношение на тази сделка - мазало..... поне в моята глава