Автор Тема: ДДС туристически круиз  (Прочетена 12544 пъти)

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
ДДС туристически круиз
« -: 19 Юли 2011, 09:38 »
Пак поех секретарски функции. Веднага ще се сетите чий е казусът, за решението на който се търси помощ.

Кораб с туристи плува по моретата, като спира на различни пристанища в различни страни - в и извън ЕС.
1. Обща туристическа услуга ли продава ТО на туристите в този случай?
2. Какво правим с ДДС-то по протоколите?
3. Ако приемем, че част от услугата е облагаема със ставка 20%, а друга част (тази извън ЕС) с нулева ставка, на каква база да разпределим приходите и разходите, осъществени с тази ОТУ?


Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #2 -: 19 Юли 2011, 09:53 »
Проблемът в казуса с круиза идва от там, че голяма част от разходите не могат да се отнесат към дадена територия.
Ако цената на пътуването от корабната компания е обща...
Освен това морските територии как се отнасят към ЕС?
Много питанки - неконвенционални

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #3 -: 19 Юли 2011, 12:06 »
Чл. 140 въвежда нулева ставка за "доставките на стоките и услугите, от които туристът се възползва пряко, са с място на изпълнение на територията на трети страни и територии."

Съгласно допълнителните разпоредби на закона (§ 1 т.4)

Цитат
4. "Трета територия" или "трета страна" е всяка територия, различна от територията на държавите членки.

т.е открито море е трета територия. Т.е цялата ОТУ е с нулева ставка?
Обаче включва ли се към териториите на страните членки част от морските територии около брега?

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #4 -: 19 Юли 2011, 13:56 »
Айде бе, не ви ли е интересно?
Трябва ли в случая да се мисли върху термините "континентален шелф" и "изключителна икономическа зона"?

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #5 -: 19 Юли 2011, 14:13 »
Тук помагало международното публично право (ако по начало подхождам правилно де - най-вероятно не подхождам правилно):

http://valtcheva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=29


Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #6 -: 19 Юли 2011, 16:42 »
Ели, моля те , моля те, моля те, премести темата в Туризъм, за да не ме изядат.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #7 -: 19 Юли 2011, 17:09 »
мисля, че круиза трябва да се приеме като пътуване, а не спане, т.е транспорт плюс  храна и ... спане :)
но основната доставка е транспорта
и съответно да се гледа пропорционалния пробег ако се търси място



Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #8 -: 19 Юли 2011, 17:28 »
Зятова ли не го местиш :)))

И на мен ми мина през ума това. Но отворих пак ЗТ. При крушза има основно транспорт, но с него има нощувки и храна.
В ЗТ при дефиниране на основните туристически услуги е употртребен израза "акто и транспортни услуги, осъществявани при спазване изискванията на действащото законодателство в областта на транспорта."

Нямам идея има ли някъде в нормативен акт в областта на транспорта регламентиране на транспортни услуги, съчетани с нощувки и храна

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #9 -: 19 Юли 2011, 17:34 »
за храната има  чл.18
но в случая са съпътвстващи услуги защото цената е обявена общо

ПП. за местенето - от жегата е :))) обърках раздела :))

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #10 -: 19 Юли 2011, 17:53 »
Абе този член 18 дали не касае отношенията между фирмата, доставяща храната и туроператора?
Но отношенията между туроператора и туриста да са си пак по специалния ред?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #11 -: 19 Юли 2011, 19:47 »
да бе - така е
тук наистина е смахнато с нулевата ставка

kimba

  • потребител
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #12 -: 05 Август 2011, 23:17 »
Чиста ОТУ услуга си е круиза. Ели, не бъркай международния транспорт по глава трета тук, нашата услуга влиза като една от двете минимум изискуеми основни услуги, за да имаме ОТУ, т.е. както правилно си отбелязала, имаме обща пакетна цена.  А колкото да териториалните води, те не са ничии нали? Всяка една принадлежи на някоя страна, независимо дали е страна от ЕС, или е трета страна, което респективно означава, че и ДДС маржа ще се определя от този факт. За мен най-логично е да се определи прихода и разхода пропоционално на броя дни престой в съответните страни. Звучи ми малко странно, но не можах да се сетя за нищо друго. Между другото преобладаваше основно престоя в страни от ЕС, така че праснах маржа с 20 % ДДС, защото ми писна да се занимавам с олигофренските туристически измишльотини. Е нека ме глобят ако ми докажат черно на бяло, че греша :)))

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #13 -: 05 Август 2011, 23:36 »
така де
не твърдя, че нямаш ОТУ
само че нулевата ставка тук е повече от шантава

Цитат
Чл. 140. (1) Доставката на обща туристическа услуга е облагаема с нулева ставка, ако доставките на стоките и услугите, от които туристът се възползва пряко, са с място на изпълнение на територията на трети страни и територии.

(2) Когато само част от доставките на стоките и услугите по ал. 1, от които туристът се възползва пряко, са с място на изпълнение на територията на трети страни и територии, облагаема с нулева ставка е само съответстващата им част от доставката на общата туристическа услуга.

ако услугата, от която се възползва пряко туристът е нощувка - къде е мястото ? по-логично е да е транспорт, за да ползваш принципа на пропорционалност, както си написала

и Кимба,  тоя казус го мислих толко отдавна, че вече го забравих 

kimba

  • потребител
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #14 -: 05 Август 2011, 23:51 »
Хич не е шантава Ели, абсолютно логична е, но не в това е проблема обаче. Проблемът е че, няма как да се определи пропорционално прихода и разхода. Ако бяха самолетни билети от тук до там - да, може да се направи. Ако беше хотел еди къде си и еди къде си - ок, и това може да се направи. Ама как да му таковам таковата да го направя за пътуване, за което не се знае къде е началото и къде е края, и каква сума е калкулирана на всеки един етап. Тенкс Барми за секретарските функции, имаш един сладолед за спестените ми нерви и време :)))

kimba

  • потребител
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #15 -: 05 Август 2011, 23:53 »
И Ели ... може и да си го мислила отдавна, ама данъчното ми събитие е през юли ... познай как ми пуши главата в момента над протоколчето за ДДС-маржа :)))

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #16 -: 05 Август 2011, 23:56 »
ти къде беше юли бе ?  прасна си 20%,  а ние тук да се потим с казуса ти  :)))

kimba

  • потребител
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #17 -: 06 Август 2011, 00:19 »
Ей, защо ме нервиш бе :))) Ами аз сега правя протоколите :))) Май единственото хубаво нещо в туризма е, че мога да правя протоколите за съответното данъчно събитие, когато ми е кеф, в рамките на периода до 14-то число на следващия месец. Само да не си помислите, че не спазвам 15-дневния срок ... няма такова нещо, ама даже хич :)))

Барми

  • потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #18 -: 06 Август 2011, 10:21 »
Заради спестяването на неприятностите бих направила маржа и приложила ДДС ставака 20%. Но иначе спането е на кораба - значи във водите на моретата (извън територията на страните от ЕС), пътуването е по море, храненето е в морето. Какво се заплаща като услуга, осъществена на сушата? Дотук никави основания за 20%-во ДДС. Какви разходни ф-ри имаш, доказващи услуги, извършени на суша - демек на територията на ЕС?

И аз забравих вече какво беше. 19.07! Да знаеш колко много ми се щеше да те окача на мачтата 1-2 седмици след тази дата, че не се обаждаш. После.... забравих казуса.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ДДС туристически круиз
« Отговор #19 -: 31 Май 2012, 09:50 »
попаднах на някакво писмо от 2008
не отговаря на въпроса за ставката, но поне става ясно какво е и от къде идва "круиз"


Цитат
2 .Относно продажбата на круизни пакети:
Понятието „круизен пътник” и „екскурзия на круизен пътинк” са използвани в Наредба № 919 от 8 декември 2000 г. за събиране на статистическа информация за дейността на пристанищните оператори и собствениците на пристанища и пристанищни съоръжения в Република България. Съгласно същата "круизен пътник" е лице, превозвано на кораб за круизи с туристическо-развлекателна цел, което слиза в съответното пристанище с цел туризъм и развлечения за ограничено време, и продължава плаването със същия кораб. В това определение не се включват пътниците за еднодневни екскурзии. „Екскурзия на круизен пътник" е „кратко посещение на круизния пътник на туристически забележителности, разположени в близост до посещаваните от кораба за круизи пристанища”. От посочените определения може да се направи извода, че круиза представлява  извършване на основни туристически услуги и допълнителни туристически услуги по смисъла на Закона за туризма – параграф 1, т. 12 и 13 от допълнителните разпоредби на Закона за туризма..
Ако действате в условията на пряко представителство и продавате обща туристическа услуга по смисъла на Закона за туризма от името и за сметка на друго лице, тогава за посредническата услуга, която вие извършвате няма да се прилагат специфичните разпоредби на глава Шестнадесета, а ще се прилагат общите разпоредби на закона. За място на изпълнение ще се прилага правилата на чл.21 от ЗДДС. Облагаема с нулева ставка е доставката на услуги, предоставяни от агенти, брокери и други посредници, действащи от името и за сметка на друго лице, когато са свързани с доставките посочени в глава трета от ЗДДС. Съгласно чл. 38, ал. 1 от ППЗДДС за доказване на доставките по чл. 36, ал.1 от ЗДДС трябва да разполагате с документите удостоверяващи, че услугите са оказани във връзка с доставки, за които са налице обстоятелствата по глава трета от закона „Облагаеми доставки с нулева ставка на данъка”.