Автор Тема: Пак същото но от друг ъгъл  (Прочетена 4265 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
Пак същото но от друг ъгъл
« -: 18 Ноември 2010, 10:09 »
Ако ще се спазва общият ред на облагане по ДДС и на командирования или госта, който е настанен чрез туроператор в хотел не се признава качеството му на турист, за чий дявол ще ти трябва лиценз за туроператор? Фирма някаква си поръчва резервация за делегация от евентуални търговски партньори. Или за командировка на много важен човек от фирмата с много важна мисия. Иска фактура на името на фирмата. Това освобождава ли туроператорът от задълженията, които има по ЗТ? Да не му даде ваучер или ако хотелът направи гаф с резервацията, пристигне височайшият в хотела и няма места или мястото не е такова, каквото е поискал? Ще му обяснявате, че не е турист ли? И ще си измиите ръцете, че понеже не осъществявате ОТУ, нямате никаква отговорност?
Когато фирмата се обръща към туроператор за резервацията, тя го прави най-вече заради отговорността, която фирмата има към туриста и/или която отговорност иска да бъде поета от туроператора. Че то ако е за едната резервация, говорете директно с хотела. Или с коя да е друга фирма без лиценз, която разполага със свободно време и желание да направи резервацията на вашите гости вместо вас. За какво ви е туроператор? Който е платил хиляди левове за лиценз, снабдил се е с баш специалисти, направил е застраховки и е готов да поеме отговорността за приятното и безпроблемно нощуване на вашия гост и да изпълни всичките му капризи.
Че то е по-лесно човек, който ще се занимава с туризъм като ТО да направи две фирми. Едната да работи само за всепризнати туристи с лиценз. Другата изобщо да не сключва договор с хотели, със застрахователи и да вика на фирмите, искащи резервации: Глейте си работата. И вече ако фирмите, които командироват служители или посрещат гости гледат на тях като на туристи, да забравят за данъчния кредит. Ако не гледат на тях като на туристи с права, да се обръщат директно към хотела, който ще им начисли 20 % ДДС (още месец-два, после ще видим) или към друга, регната по ДДС фирма. Обърнал ли си се към туроператор в качеството му на такъв, забрави, че този който заминава, не е турист.
Или поне като се обадиш на туроператор, му обяснявай в качестовто му на какъв го търсиш.

plankov

• потребител
  • За един свят с мнооого варени моркови :P
Re: Пак същото но от друг ъгъл
« Отговор #1 -: 18 Ноември 2010, 10:24 »
не го схванах и не знам ква е болката

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #2 -: 18 Ноември 2010, 10:25 »
Барми, турист или не, качеството му на "човек" няма как да не му се призане. Макар, че при някои индивиди е твърде съмнително въобще съществуването му, ама и те имали некви права. Та тези права се гарантират с лиценза, а не туристическите.

Барми

• потребител
« Отговор #3 -: 18 Ноември 2010, 10:28 »
За да схванеш, прочети другата тема за туризма. Болката е, че не можем да се разберем, когато има издадена фактура от туроператор към фирма за нощувка на определен човек, който е независимо в какви отношения с тази фирма, трябва ли или не трябва (може ли или не може) да се приложи специалния ред за облагане на ОТУ. Ако получател на фактурата е фирма, игнорира ли това фактът, че услугата се ползва от конкретен човек в качеството му на турист.

Барми

• потребител
« Отговор #4 -: 18 Ноември 2010, 10:32 »
Барми, турист или не, качеството му на "човек" няма как да не му се призане.
Това е друга бира. Интересува ни качеството на турист. То е ясно, че шимпанзе от цирка, настанено в двойна стая с дресьора, няма качеството на турист.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #5 -: 18 Ноември 2010, 10:47 »
Прав си, Барми!
каквото и да пишеш по форумите, аз пак ще те обичам:))))))

Барми

• потребител
« Отговор #6 -: 18 Ноември 2010, 10:55 »
Това е много добре! Ще го имам предвид преди окончателното решение за мачтата :))))))

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #7 -: 18 Ноември 2010, 14:31 »
Уважавам правото на избор!
акули-мачта:)

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 18 Ноември 2010, 15:26 »
Хихи, имаш право на избор, но имаш и задължение да ме уведомиш предварително за  избора си, а не като вече си окачена на върха на мачтата - докарахме го до мнението на ММ :))))

А особено настоятелно ще те помоля да ме уведомиш много настойчиво за избора си да виснеш на мачтата преди да съм те хрвърлила на акулите. Подозирам, че те може да са по-гладни, отколкото аз бърз плувец :)

Барми

• потребител
« Отговор #9 -: 18 Ноември 2010, 21:24 »
Още един ъгъл.
Български туроператор прави резервация в европейска страна на командирован служител като ползва услугите на чужд туроператор. И кво, викате по общия ред. Аз ще получа инвойс с място на изпълнение къде? Там. И ще правя VIES. Леле! На онзи свят ще му се извие :)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #10 -: 18 Ноември 2010, 21:37 »
Барми, VIES-а не хапе бе!

Барми

• потребител
« Отговор #11 -: 18 Ноември 2010, 21:46 »
Мен определено няма да ме ухапе :)
Когато трябва да го подам.
А представи си, че и в Европа законът е същият, както тук ме убеждавате че е, и аз препродам ОТУ на чужд оператор и не му начисля ДДС на основание това, че е ОТУ и той ще прави марж. Ама той вземе, че я продаде на клиент с командировка. И ме тури във ВИЕС-а. А? А аз и идея няма да си имам