Автор Тема: Регистрирани лица по чл. 97а от ЗДДС  (Прочетена 28032 пъти)

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Регистрирани лица по чл. 97а от ЗДДС
« -: 23 Октомври 2010, 22:23 »
Регистрацията по  този чл.97а  има няколко особени момента, които заслужават внимание.

1.   Важно е да се знае, че  лице, което  е регистрирано по този член  има всичките задължения за съставяне на протоколи по чл.117  включително при ВОП.
Освен това, ако едно лице, регистрирано по чл.97а, реши да  прави  ВОП и сумата на данъчната основа надвиши 20000 лв за  календарната година,  ще бъде длъжно да се регистрира и по чл.99. 
Същото се отнася и за останалите чл. 96, 97, 98 при достигане на оборотите или изпълняване на условията на тези членове .

2.     При подаването на дневници и СД  дневник покупки може да не се подава , т.е подава се нулев, но в дневника за продажби трябва да влязат всички издадени  дан.документи  независимо дали  доставките са предоставени с място в страната или извън нея. 
В дневника за продажби не е предвидено специално място  за отразяване на доставките в страната , за които лицето с  регистрация по чл.97а  не начислява данък. Това налага отразяването на фактурите  за доставки в страната да  влязат в съответната колона  с пълната сума, а ДДС да се  попълни с 0.00. При проверка на файла  програмата ще даде грешка, но тя не е фатална  и може да се продължи подаването. 

MoRdoc

• потребител
  • Scio me nihil scire
Re: Регистрирани лица по чл. 97а от ЗДДС
« Отговор #1 -: 11 Ноември 2010, 09:33 »
Наскоро ми писа един индивид, че по този въпрос питал бая счетоводни къщя и никой не искал (или неможел) да му отговори.
Домързя мe да му отговаям спрямо фактическата му обстановка, та го поканих на среща. Съответно среща не последва, а и виждам, че Ели освен че е отговорила по въпроса му е дала и допълнителни съвети. Въпросният индивид, ако все още не е намерил отговор на въпроса си вече ще е улеснен в търсенето, със съучастието на бай му Гугъл.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #2 -: 01 Февруари 2011, 09:58 »
има промяна  в  ППЗДДС

§ 32. В чл. 113 се правят следните изменения
и допълнения:
1. В ал. 2 се създава изречение второ:
„Регистрираните
лица на основание чл. 97а,
99 и чл. 100, ал. 2 от закона отразяват в днев-
ника за продажбите единствено документите,
издадени във връзка с извършените доставки
на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на
изпълнение на територията на друга държава
членка, както и получените доставки на услуги,
за които данъкът е изискуем от получателя
по чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона и извършените
вътреобщностни
придобивания с място на из-
пълнение на територията на страната.“

с този текст вече, регнатите по чл.97а могат да отразяват само фактурите по чл.21 ал.2  с място на изпълнение друга държава членка и извършените ВОП

Ф.В.Езерский

• потребител
  • دخل اسم المستخدم وكلمة المرور الخاصة
« Отговор #3 -: 02 Февруари 2011, 22:43 »
Излезе ли вече правилника? :-)))
А иначе просто текста следва практиката :-)

Омега

• Гост
« Отговор #4 -: 03 Февруари 2011, 08:55 »
Промяната в чл.113 важи ли за двевниците за м.01?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 03 Февруари 2011, 09:45 »
Излезе ли вече правилника? :-)))
А иначе просто текста следва практиката :-)

Излезе. ДВ бр. 10 от 1.02.2011.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 03 Февруари 2011, 10:36 »
Промяната в чл.113 важи ли за двевниците за м.01?

Правилника влиза в сила от 01.02 както  никога /до сега все е имал задна сила /
Ако не се отразят в дневниците останалите фактури извън задължителните, няма санкция
Ако се отразят - пак не е проблем , въпреки, че в правилника пише  "единствено "
Санкция се налага при недостатъчна информация
При излишната - нищо

zombaio

• потребител
« Отговор #7 -: 20 Септември 2011, 10:46 »
Всичко до тук е ОК! Обаче имам по-особено питане. Имам двама клиента, които подлежат на регистрация по чл.97а, но отказват да го направят. Клиент номер 1 не желае да се регистрира, тъй като щял да има "само" три фактури за уеб-дизайн към лице от Англия. Вярно сумите не са колосални, но все пак. Още повече въпросният клиент 1 е издал вече една фактура, без дори да се консултира с мен. Клиент 2 пък е малко по-особен случай. Системно пуска фактури за превод и легализация на документи на разни гърци. Отказва да се регистрира, защото "имал семейни приятели-данъчен и гл.счетоводител на електроразпределително дружество" и му казали, че няма проблеми.

Та това е конюктурата :) А въпросите са ми:

1. Какви биха могли да бъдат последствията за клиентите ми? Ако имате подобен опит ще ми бъде от полза(въпреки, че се надявам да нямате)!

2. Какви биха могли да бъдат последиците за мен? Зная, че достоверността на отчетите едва ли ще се изкриви, но ми е интересно дали съставянето и подписването на отчетите им от мен няма да ми донесе негативна репутация.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #8 -: 20 Септември 2011, 11:14 »
1. Какви биха могли да бъдат последствията за клиентите ми?

Чл. 178 от ЗДДС - глоба от 500 до 5000 лв. за неподаване на заявление за регистрация. Чл. 179 за неподаване на ВИЕС не съм сигурна дали ще ги касае, тъй като се отнася за "регистрирано по този закон лице". Там глобата е от 500 до 10 000 лв.

Това важи ако клиентите на твоите клиенти са регистрирани по ДДС в техните си страни и са посочили валиден данъчен номер. Ако не са и можете да го докажете - тогава услугите са по чл. 21 (1), няма задължение за регистрация по чл. 97а и въпросният оборот се трупа за регистрация по общия ред на чл. 96. Съгласно регламент 2011/282/ЕС чл. 18 т. 2 в тоя случай доставичкът може да приеме, че получателят на услугата не е ДЗЛ.

За теб лично, като съставител на отчети и един вид "данъчен консултант" не виждам проблем - ти си им казал какво са длъжни да направят, не можеш обаче насила да ги накараш да го направят :))

клио

• потребител
« Отговор #9 -: 20 Септември 2011, 11:34 »
няма да ми донесе негативна репутация

а за това гаранция няма никъде!:)
зависи колко са големи устите на клиентите и как ще представят нещата пред трети лица....

а иначе чети Абби:)

zombaio

• потребител
« Отговор #10 -: 20 Септември 2011, 11:55 »
Хиляди благодарности!

небесна

• потребител
« Отговор #11 -: 20 Септември 2011, 13:10 »
абе аз не бих лежала на кълката на чл.18 ал.2 - как се доказва, че някой не е направил нещо - в случая не си е дал ддс-номера? - с някаква усърдна кореспондеция ДАЙ - НЯМА ДА ТИ ДАМ? :))

а между другото, защо се предполага, че всички ДЗЛ от ЕС трябва да са регистрирани по ДДС? [тва сигурно е тъп въпрос, ама в момента не мога да си отговоря]

зомбайо най-добре някакси писмено да уведоми клиентите за последиците от нерегистрацията и да има потвърждение от тях, че са прочели и повече да не ги мисли....аз по-скоро бих се отказала от такъв клиент, който не приема да си изпълни задължението, ама знам ли.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #12 -: 20 Септември 2011, 13:49 »
а между другото, защо се предполага, че всички ДЗЛ от ЕС трябва да са регистрирани по ДДС? [тва сигурно е тъп въпрос, ама в момента не мога да си отговоря]

Не се предполага, много си е хубав текстът в регламента - "доставчикът на услуги може да счита" :)) Ако иска да си спести разправии, приема го за ДНЗЛ и му плющи ДДС, щом оня не ще да предостави инфо. А ако реши да не счита, да ходи по трудния път да се обяснява при една проверка :))

небесна

• потребител
« Отговор #13 -: 20 Септември 2011, 14:54 »
мисълта ми е, че клиентът може да предостави друг данъчен номер, ако имат като при нас ЕИК, и без да е регистриран по ДДС и това не го прави по-малко ДЗЛ отколкото ако е регистриран?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #14 -: 20 Септември 2011, 16:19 »
Принципно не го прави, но е по-трудно за доказване, още повече че като получател на услуги в качеството си на ДЗЛ трябва да е регнат. Поне това е идеята в директивата, кой какво е възприел в законодателството си е друг въпрос.
На практика, ако нямаш валиден ДДС номер на получателя данъчните ще те скъсат от доказване или по-вероятно направо ще ти отпукат акта без много да му мислят, а ти ходи после се жали в съда.

А този текст, според мен, не бива да се схваща като ограничителен. Напротив, той по-скоро улеснява живота и пази интереса на доставчика. Поне такова е моето разбиране на изразите "освен ако не разполага с информация за противното" и "може да счита".

небесна

• потребител
« Отговор #15 -: 20 Септември 2011, 17:39 »
още повече че като получател на услуги в качеството си на ДЗЛ трябва да е регнат. Поне това е идеята в директивата, кой какво е възприел в законодателството си е друг въпрос.

явно това ми се е губело, мерси Аби :)

ами тогава наистина задължителната регистрация по чл.97а ал.2 съвсем лесно би могла да бъде избегната с непосочването във фактурите на VAT-номер на получателя?

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #16 -: 20 Септември 2011, 18:15 »
Амииии, пълно щастие няма (както е добре известно :))
Ако не го посочиш, доставката е облагаема тук и ти трупа оборот за регистрация по чл. 96. Минавайки на чл. 21 (2) и регистрация по чл. 97а този оборот не ти влиза в задължителния за обща регистрация :))

А регнеш ли се веднъж по чл. 96 ще трябва да им пукаш ДДС, ако не им посочваш данъчния номер :))

nenka

• Гост
« Отговор #17 -: 29 Октомври 2013, 17:37 »
Регистрацията по  този чл.97а  има няколко особени момента, които заслужават внимание.

1.   Важно е да се знае, че  лице, което  е регистрирано по този член  има всичките задължения за съставяне на протоколи по чл.117  включително при ВОП.Освен това, ако едно лице, регистрирано по чл.97а, реши да  прави  ВОП и сумата на данъчната основа надвиши 20000 лв за  календарната година,  ще бъде длъжно да се регистрира и по чл.99. 

Ели, живо ме интересува подчертаното, тъй като съм регната по 97а и ще извършвам ВОП. Аз съм останала с впечатление, че регистрацията по този режим се отнася само до определените доставки, подчертаното означава ли, че трябва да си самоначислявам с протокол при условие, че си има задължителна разпоредба за  регистрация при ВОП? Благодаря предварително

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #18 -: 29 Октомври 2013, 19:46 »
там е работата, че законът така както е написан не разграничава регистрациите в тази част

ето ги членовете

ЗДДС
Цитат
Чл. 117. (1) Протокол се издава задължително:
1. (изм. - ДВ, бр. 108 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) в случаите по чл. 82, ал. 2, 3, 4 и 5 и чл. 84 - от регистрираното лице - получател по доставката;
тук не се прави разграничение за вида регистрация

нито пък тук

ППЗДДС

Цитат
Чл. 113. (1) Регистрираните лица водят задължително отчетните регистри по чл. 124, ал. 1 от закона: дневник за покупките и дневник за продажбите, съдържащи информацията за всички издадени и получени данъчни документи и отчети, които следва да бъдат издадени съгласно изискванията на закона или този правилник.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г.) Регистрираните лица следва да изготвят регистъра по ал. 1 "Дневник за продажбите" по образец - приложение № 10, независимо от вида и формата на водене на счетоводството. Регистрираните лица на основание чл. 97а, 99 и чл. 100, ал. 2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка, както и получените доставки на услуги, за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2, т. 3 от закона и извършените вътреобщностни придобивания с място на изпълнение на територията на страната.

логично би било при регистрация по чл.97а да се самоначислява данък само за услуги, но навремето когато писах по темата, не открих нищо, което да потвърди такава логика. Или пък мисля по-фискално от законодателя ...

nenka

• Гост
« Отговор #19 -: 29 Октомври 2013, 20:26 »
А тази разпоредба в чл. 97а:
"(5) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1, 2 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор."

не подсказва ли, че законодателят е имал предвид, че ДЗЛ е длъжно да издава документи и извършва действия по ЗДДС свързани само с доставките по чл. 97а. Ако като регистриран по чл. 97а имаш задължение да начисляваш с протокол при ВОП защо тогава ще вмъкват такъв текст? ?