Автор Тема: За колко деца да се искат "детски"  (Прочетена 7579 пъти)

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
На едни клиенти ще издам удостоверения за детски. Обаче ми забиха въпрос, на който отговорих с неувереност.
Периодът в удостоверенията ще е май 2010 - април 2011 г. Значи първия месец, за който ще искаме помощта, е месец май 2011. Семейството има две деца, едно от които е абитуриент тези дни. Като попълват заявлението, трябва да си пишат и двете деца и да делят дохода на 4 човека, независимо, че помощи за 2 деца ще взимат само 1 месец?
ОК ли е така?

клио

• потребител
Re: За колко деца да се искат "детски"
« Отговор #1 -: 11 Май 2011, 15:58 »
така

Барми

• потребител
« Отговор #2 -: 11 Май 2011, 16:02 »
Мерси. То практически няма значение, ама да спазим протокола.
И още нещо. Като издавате тез служебни бележки, как посочвате дохода по месеци - на база начислен или изплатен. Щото много спорове с половинката имаме по въпроса. В закона за тези "детски" ни хвърлят към ЗДДФЛ-то с обяснението що е то доход и кой е моментът, в който може да се говори, че има доход.
Ама програмата ми го прави на база "начислени". И хич не ми се играе за глупости да правя удостоверенията ръчно.
Вие как го правите?

клио

• потребител
« Отговор #3 -: 11 Май 2011, 16:06 »
Семейството" включва съпрузите, ненавършилите пълнолетие деца, както и навършилите пълнолетие, ако продължават да учат, до завършване на средното им образование, но не по-късно от навършване на 20-годишна възраст (родени, припознати, осиновени, доведени, заварени, с изключение на сключилите брак).

и още

. (предишна т. 3 - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г.) месечни помощи за дете до завършване на средно образование, но не повече от 20-годишна възраст;

т.е. и за 18 годишните има детски:)

Барми

• потребител
« Отговор #4 -: 11 Май 2011, 16:14 »
Малко е странно дали ще третират голямото дете като дете, което продължава да учи, ако майката отнесе документите на деня след бала....
Както и да е. А за помесечното разпределение на дохода?

клио

• потребител
« Отговор #5 -: 11 Май 2011, 16:23 »
ако има детски за порасналото дете то все още е член на семейството...
така,че и за помесечното разпределение на дохода важи

да се редактирам ама и аз сега заради тебе се ограмотявам:))

пфуу то имало и правилник който "казва" друго:((

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) При определяне на средномесечния доход на член от семейството се взема предвид броят на членовете му към датата, на която е подадена молба-декларацията.

Флора

• Гост
« Отговор #6 -: 11 Май 2011, 16:28 »
Барми
изплатеното - "удостоверение за брутните месечни доходи на семейството за последните 12 календарни месеца" . Ако не са получавали заплати - нямат доходи, нали така.

Т.е. ако цялата 2010 не си получавал заплата ще вземеш детски,
като я получиш накуп в 2011
през 2012 няма да вземаш.

Барми

• потребител
« Отговор #7 -: 11 Май 2011, 16:29 »
За помесечното разпределение не ме разбра. Деклараторът не трябва да дели общия семеен доход на броя на лицата. Така че няма защо да се чудя какво да правя.  Не питам това във втория си пост.
В него питам как издавате служебните бележки за детски на служителите на фирмите. Нали е за 12 месеца? В месец януари, примерно, кой доход пишете - от януарската ведомост или от ведомостта от предходната година (примерно декември), по която плащането е през януари.
За мачтата съм с тези обяснения :(

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 11 Май 2011, 16:31 »
Флора ме разбра. Ама това значи да ги правя ръчно тез бележки бе!!!! (както съм ги правила досега)
При вас как е? Програмите ли ви са по-умни от моята или не си жалите труда?
Аз смятам да почна да си го жаля. Ще ме бият ли?
Смекчаващо вината обстоятелство ли ще е, че в тази специално фирма заплатите се изплащат до 2-ро число на следващия месец съвсем редовно?

клио

• потребител
« Отговор #9 -: 11 Май 2011, 16:31 »
Чл. 3. (1) (Изм. - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) В молба-декларацията за получаване на семейни помощи по чл. 7 , 8 и 10а от Закона за семейни помощи за деца (ЗСПД) лицата декларират брутните доходи на семейството, получени за последните 12 календарни месеца, предхождащи месеца, през който е подадена молба-декларацията.

(2) (Нова - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) В молба-декларацията за получаване на еднократна помощ при бременност лицата декларират брутните доходи на семейството за последните 12 календарни месеца, предхождащи периода от 45 дни преди определения термин за раждане.

(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 93 от 2004 г., изм. - ДВ, бр. 41 от 2010 г.) Брутните доходи се изчисляват по реда за определяне на облагаемия доход по Закона за данъците върху доходите на физическите лица.

(4) (Предишна ал. 3 - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) Доходите се декларират за месеца, през който са получени, независимо за кой период се отнасят.

(5) (Предишна ал. 4 - ДВ, бр. 93 от 2004 г.) При определяне на средномесечния доход на член от семейството се взема предвид броят на членовете му към датата, на която е подадена молба-декларацията.

като си помисля, че това всъщност ми е любимата част която ми се иска да нататрузя на главите на тези от "социланите" дето искат да се пише "брутен" доход по бележките за детски и най-вече за СОЛ-овете осигурителния......
а в правилника си се мъдри друго

Флора

• Гост
« Отговор #10 -: 11 Май 2011, 16:33 »
Флора ме разбра. Ама това значи да ги правя ръчно тез бележки бе!!!!

Специално пуснах програмата си (умна е ;)))
ето й антетката

Изплатено Брутен    Временна   Майчинство   Помощи     ОБЩО    Начислено
        през           облагаем  неработо-                                                             за
       месец          доход по  способност                                                         месец(и)
                             ЗДДФЛ

Гърмян заек съм, затва те разбрах ;)))

zaveqna

• потребител
« Отговор #11 -: 11 Май 2011, 16:33 »
Не си жалим труда ;)

Флора

• Гост
« Отговор #12 -: 11 Май 2011, 16:34 »
Барми, ал. 4 от цитата на клио.

Барми

• потребител
« Отговор #13 -: 11 Май 2011, 16:35 »
Значи ще беся Мара и ще продължавам с ръкоделието. Да му се и не видяло

Хора, текстът ми е ясен. Обаче ви питам за практиката ви. При условие, че програмата ми претендира, че го прави това нещо автоматично, си мислех дали да не мина на принципа: "Така го прави програмата" и да вдигна рамене. И щях да го направя, ако някой си беше признал че и той ползва същия принцип. Ама не си признавате бе! Отричате!
Добре де..... Ще се стегна. Ще изпия едно кафе и влизам в ексела

клио

• потребител
« Отговор #14 -: 11 Май 2011, 16:36 »
Флора ме разбра. Ама това значи да ги правя ръчно тез бележки бе!!!!

ти си си ги прави "ръчно" щом те кефи....
обаче аз ги "вадя" от ТРЗ програмата
именно защото каките от социалните не ми изобщо приемат
ръчните бележки тъй като си правят справка с персоналния регистър и връщат хората и това е
отказала съм се да се разправям с тях:((
да живеят ромите... те нямат доходи:((

Флора

• Гост
« Отговор #15 -: 11 Май 2011, 16:37 »
Значи ще беся Мара и ще продължавам с ръкоделието. Да му се и не видяло
Нещо й се посъбра май на Мара ...:)))

Барми

• потребител
« Отговор #16 -: 11 Май 2011, 16:40 »
ти си си ги прави "ръчно" щом те кефи....
обаче аз ги "вадя" от ТРЗ програмата
именно защото каките от социалните не ми изобщо приемат
ръчните бележки тъй като си правят справка с персоналния регистър и връщат хората и това е

Кло? Да хвърля ръкоделието значи? Уф бе, ще ме уморите!

клио

• потребител
« Отговор #17 -: 11 Май 2011, 16:44 »
мдаа и те карат да си прибавиш и болничните от НОИ като доход.....чудно:))

обаче най- ме е яд за СОЛ-овете
защо им искат бележки не ми го побира акъла:((

Барми

• потребител
« Отговор #18 -: 11 Май 2011, 16:48 »
За кои СОЛове? ЕТ-тата на загуба :))))
Иначе за съдружниците и свободните професии има логика. Само не и помесечна и не тяхната логика на авансово избран осигурителен доход.

А някой някога да е скрил дивидентите?

zorka

• потребител
  • С времето се разкрива всяка истина.
« Отговор #19 -: 11 Май 2011, 16:54 »
Барми, сега влизам - но си признавам....  Правя ги от ТРЗ програмата. :)
И при мен като при  клио... /не ми се разправя със социалните.../ Поне аз се отказах. :((