Автор Тема: Самоосигуряване при разходи?  (Прочетена 8476 пъти)

alf

• потребител
Самоосигуряване при разходи?
« -: 26 Април 2011, 20:27 »
Здравейте,
интересувам се, ако фирмата има само разходи (покупка на продукти с фактура, без да има продажби), нужно ли е собственикът да се самоосигурява?
(Доколкото знам, има спор дали дейността на фирмата започва с първия разход или с първия приход)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: Самоосигуряване при разходи?
« Отговор #1 -: 26 Април 2011, 20:33 »
Цитат
Доколкото знам, има спор дали дейността на фирмата започва с първия разход или с първия приход

както при всеки спор - въпрос на доказателства.

alf

• потребител
« Отговор #2 -: 26 Април 2011, 20:49 »
Въпросът е какво мислят в НОИ :)
А и това ако мога така да ги нарека са "активни" разходи, т.е. не ми е дошла сметката за тока, а съм пазарувал, т.е. това е някаква дейност.
Не знам дали съм прав в разсъжденията си :)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 26 Април 2011, 20:55 »
НОИ разбира се, че ще мислят в посока "внасяне"
Ако успеете да ги убедите, че не са прави - печелите.

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #4 -: 26 Април 2011, 21:13 »
Слава богу, НОИ не проверяват току-така счетоводството на лицата и доколко своевременно е подаването на ОКД5. Въпросът винаги е бил по-скоро теоретичен.

Алф, термина "продукти" някак не ми се вързва с покупка, във връзка с дейността на фирмата.
А и това ако мога така да ги нарека са "активни" разходи, т.е. не ми е дошла сметката за тока, а съм пазарувал, т.е. това е някаква дейност.
Не знам дали съм прав в разсъжденията си :)

И аз не знам дали си прав. Не схващам какво точно искаш да кажеш.

alf

• потребител
« Отговор #5 -: 27 Април 2011, 12:03 »
Алф, термина "продукти" някак не ми се вързва с покупка, във връзка с дейността на фирмата.

Дейността, която извършвам, е зареждане на стока в склада, а продажби още няма :)
Та въпросът ми е, мога ли да отложа самоосигуряването до момента на първата осъществена продажба, или трябва да се осигурявам още при зареждането на стоките?

(Също си мисля, тъй като ще трябва да купя от новите касови апарати с дистанционно следене от НОИ, а търговските обекти, които имат такива според НОИ са само 65, си мисля дали не могат да тръгнат да ме проверяват по тази линия? (Той и самият касов апарат си е разход))

скука

• потребител
« Отговор #6 -: 27 Април 2011, 12:18 »
Здравейте,
интересувам се, ако фирмата има само разходи (покупка на продукти с фактура, без да има продажби), нужно ли е собственикът да се самоосигурява?
(Доколкото знам, има спор дали дейността на фирмата започва с първия разход или с първия приход)

По твойта логика трябва да прекъсваш осигуряването,когато нямаш приходи~)))
Ами ако дойде клиент - ти нямаш КА-ще изпсунеш сделката ли?

alf

• потребител
« Отговор #7 -: 27 Април 2011, 12:39 »
По твойта логика трябва да прекъсваш осигуряването,когато нямаш приходи~)))
Ами ако дойде клиент - ти нямаш КА-ще изпсунеш сделката ли?
Естествено, че ще го прекъсвам.
Става въпрос за онлайн магазин, аз ако нямам нито 1 продажба 2 месеца, естествено че няма да платя 200лв на НАП ей така...
Срокът за подаване за самоосигуряване е 5 дена, така че няма да изпусна сделката :)
Касов апарат, както споменах вече, ще си купя

скука

• потребител
« Отговор #8 -: 27 Април 2011, 12:50 »
Естествено, че ще го прекъсвам.
Става въпрос за онлайн магазин, аз ако нямам нито 1 продажба 2 месеца, естествено че няма да платя 200лв на НАП ей така...
Срокът за подаване за самоосигуряване е 5 дена, така че няма да изпусна сделката :)
Касов апарат, както споменах вече, ще си купя

7 дни е.
Щом е онлайн магазина за какво изобщо ти е КА?По-добре - банка.

Барми

• потребител
« Отговор #9 -: 27 Април 2011, 13:00 »
Щом е онлайн магазина за какво изобщо ти е КА?По-добре - банка.

Щото ако разчиташ само на банкови плащания, никога няма да пратиш стока на клиент, който не ти е платил предварително. И губиш сегмента на недоверчивите клиенти, които предпочитат да платят, когато стоката пристигне. А пристигне ли при тях, и дадат ли те парите, трябва да им се връчи касов бон

скука

• потребител
« Отговор #10 -: 27 Април 2011, 13:12 »
Щото ако разчиташ само на банкови плащания, никога няма да пратиш стока на клиент, който не ти е платил предварително. И губиш сегмента на недоверчивите клиенти, които предпочитат да платят, когато стоката пристигне. А пристигне ли при тях, и дадат ли те парите, трябва да им се връчи касов бон
Имах предвид модерното сега "колективно пазаруване"

Барми

• потребител
« Отговор #11 -: 27 Април 2011, 13:14 »
Изоставам от тази мода. И се надявах, че ще разкажеш за нея онзи ден, ама ти така и не дойде, въпреки че до последно ти пазехме мястото. Сега ще трябва пак да се събираме :)

скука

• потребител
« Отговор #12 -: 27 Април 2011, 13:28 »
Изоставам от тази мода. И се надявах, че ще разкажеш за нея онзи ден, ама ти така и не дойде, въпреки че до последно ти пазехме мястото. Сега ще трябва пак да се събираме :)

Ми...налага се~)))

alf

• потребител
« Отговор #13 -: 27 Април 2011, 13:36 »
И какво е това "колективно пазаруване"??

alf

• потребител
« Отговор #14 -: 27 Април 2011, 17:28 »
Така, да се върнем на основния въпрос:

Дейността, която извършвам, е зареждане на стока в склада, а продажби още няма :)
Та въпросът ми е, мога ли да отложа самоосигуряването до момента на първата осъществена продажба, или трябва да се осигурявам още при зареждането на стоките?

Ще помоля само за смислени коментари по темата!!

Флора

• Гост
« Отговор #15 -: 27 Април 2011, 17:33 »
alf, ти зареждаш стоката, ти поддържаш сайта, ти полагаш труд - било то и невъзмезден до момента;)

При самоосигуряването не питат дали имаш доходи, от които да си внесеш осигуровките, а дали работиш нещо.
Така че - дължиш вече осигуровки.

Барми

• потребител
« Отговор #16 -: 27 Април 2011, 17:36 »
Можеш да го отложиш. Но се подготви с писма и коментари, които свързват началото на дейността с наличие на приходи от нея.
Не е много смислено това, което пиша. Но след като няма дефиниция на "дейност", хиляди в твоето положение се възползват от вратичката и започват самоосигуряване при същинската дейност - продажбите.
Не съм чула за наказателно начисляване на осигуровки за този "преходен" период.
За сметка на това съм чула за отказ на НОИ да изплати обезщетение на ЕТ, който се е самоосигурявал, без да има приходи. Което пак нищо не значи.

Барми

• потребител
« Отговор #17 -: 27 Април 2011, 17:37 »
Флора, за пореден път :))))). Не е като да съм го искала. Писали сме едновременно :)))

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #18 -: 27 Април 2011, 18:50 »
За сметка на това съм чула за отказ на НОИ да изплати обезщетение на ЕТ, който се е самоосигурявал, без да има приходи. Което пак нищо не значи.

Значи, че институциите в България за пореден път са "всяка коза за свой крак", а пешкира както винаги пере ДЗЛ-то. Защото в КСО не пише, че СОЛ-овете трябва да получават възнаграждение за да им възникне задължение за осигуряване, а само да извършват дейност (за разлика от гражданските договори на не-СОЛ).

alf

• потребител
« Отговор #19 -: 28 Април 2011, 10:31 »
Но се подготви с писма и коментари, които свързват началото на дейността с наличие на приходи от нея.
Какви са тези писма и коментари, аз ли трябва да ги правя, или от НАП ще ми ги пращат?