Автор Тема: ОСИГУРЯВАНЕ И ДОХОДИ ОТ ТРЕТИ СТРАНИ  (Прочетена 8534 пъти)

bistra7

• потребител
Имам притеснения относно задължение за осигуряване на ФЛ ,когато има доходи от Канада например.
ФЛ, което не е СОЛ , просто си е ФЛ.
1. има доходи по трудов договор - осигурителен доход примерно 500 лв /мес
2. основните му доходи са от Канада ,като си работи от тук и примерно 4 дена в месеца пътува до там.
Проверила съм уж всичко , консултирала съм се със светила по темата - не би трябвало да имам притеснения относно това ,за дохода от чужбина дали следва да се начисляват осигуровки.
Ама все пак си ме гложди - та моля за вашето компетентно мнение.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
Re: ОСИГУРЯВАНЕ И ДОХОДИ ОТ ТРЕТИ СТРАНИ
« Отговор #1 -: 21 Април 2011, 16:33 »
Само да питам - работи си тук по трудовия договор, а 4 дни в месеца (примерно) работи в Канада?

bistra7

• потребител
« Отговор #2 -: 27 Април 2011, 08:40 »
Трудовия договор е проформа в общи линии - да текат осигуровки.Но това няма значение в същност в случая.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #3 -: 27 Април 2011, 09:22 »
Ами не знам дали има значение - не познавам канадското законодателство и в частност трудово-осигурителното им. Не знам също тези 4 дни месечно като екскурзия или като командировка ги оформяте. Не ми е много ясно дали за тази си независима икономическа дейност дали все пак не би следвало да се регистрира като свободна професия - т.е. в рамките на трудовото си правоотношение ли ги извършва или за собствена сметка.

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #4 -: 27 Април 2011, 09:43 »
Стара тръпка ми е разграничаването на наемането от самонаемането.

Бистра, според мен за това лице има два варианта (независимо от това какво е канадското законодателство): или канадските възложители да се регистрират в България като осигурители и лицето да се счита наето, или то да се регистрира като самонаето по начин, по който сам си избере - било като някакъв вид търговец, било като свободна професия.

Малко оф топик, ама не съвсем:

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Искаш ли да започнеш свой бизнес в Белгия, тогава може да е добре да станеш самостоятелно заето
лице. В тази брошура можеш да прочетеш повече относно твоите права и задължения. Но внимавай
добре тогава когато някой ти направи предложение в което разпознаваш определени неща, които са
описани по-горе в глава ' Привиден самостоятелен статут'. Възможно е след това да е много трудно да
се поправи тази ситуация. Дори и когато ти е достатъчно ясно, че не си самостоятелно заето лице, е
възможно да е трудно да се докаже пред съда.
Винаги е по-добре да се избегне самостоятелният статут, когато в действителност работиш като наето
лице!

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #5 -: 27 Април 2011, 09:56 »
А всъщност при какви условия работи за канадците е по-интересно. Може да работи по трудов договор (макар да е малко вероятно), а може и като free-lancer. Във втория случай предвидливият възложител включва една клауза в договора, че данъците и осигуровките в страната на изпълнителя са си негово задължение.

Тогава няма мърдане от СОЛа и свободната професия :))

небесна

• потребител
« Отговор #6 -: 27 Април 2011, 10:26 »

Тогава няма мърдане от СОЛа и свободната професия :))

и аз смятам така
то добре, че е канадски възложител, че иначе нямаше мърдане и от ДДС-то...
наскоро подметнах на едни фрийленсъри за задължителната регистрация, и щяха да ме изядат :D все едно аз измислям законите

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 27 Април 2011, 10:32 »
Абе, има резон в това, което е писал Барми:

канадските възложители да се регистрират в България като осигурители и лицето да се счита наето

Ако не е вменено изрично като задължение на изпълнителя сам да си поема данъците и осигуровките, канадците май са прецакани. Друг е въпросът дали, кога и как ще ги хванат да удържат и плащат наши данъци и осигуровки.

Барми

• потребител
« Отговор #8 -: 27 Април 2011, 10:35 »
Резон има, ама кой го прави на практика? Пак трябва да погледна условията за регистриране като осигурител. Но си мисля, че преди това трябваще да има регистриран клон. Кой ще ти се занимава с такива неща

bistra7

• потребител
« Отговор #9 -: 28 Април 2011, 16:43 »
Естествено става въпрос за "граждански договор" - в общи линии канадците си работят цивилизовано - намерили са хората специалист инженер , който да прави някакви си проучвания и му казват - плащаме ти толкова - седиш в къщи и сметаш и пишеш , като си готов веднъж месечно идваш тука - разглеждаме проекта , приемаме го и си бегаш дома. А пък с данъци ,осигуровки - каквото там си и мате у вас - ти си се оправяш, изобщо не ни интересува. Имаме си договор ,получаваш си кинтите по банка и това - не ти искаме фактури ,сметки или каквито и да било там боклуци - у нас договора и плащането си ни е разход,не се занимаваме у нас с глупости.
И човека си бачка и си получава парите , ама иска да е у ред с нашите простотии.
Изобщо не мисля ,че ТРЯБВА да се регистрира като СОЛ или свободна професия - че защо? Кой норматив "повелява" такова задължение?Работи си човека по ГД. Въпроса е ,че възложителя по този договор няма задължение да су занимава с нашите осигуровки .
Всъщност въпроса беше - наличието на доход основание ли е за възникване на задължение за осигуряване от лицето или важен критерии е произхода на дохода.
Доста уважаван от мене консултант от НОИ ме увери ,че няма никакво основание за осигуряване на това основание - доход от трета страна. Не че ми е ясно ако е ЕС кво става , ама осигуровките не са ми силната страна.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #10 -: 28 Април 2011, 16:49 »
Абе чак толкова ли не ти е страна?

По ГД също има осигуровки при определни условия - в твоя случай са на лице - трудов договор.

И нещо от регистър булстат:
Чл. 3. (1) В регистър БУЛСТАТ се вписват:

9. физическите лица, упражняващи свободна професия или занаятчийска дейност;

Е ако ме убедиш, че това постоянно проучване не е упражняване на свободна професия и/или независима икономическа дейност, ще стана инспектор в НОИ.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
« Отговор #11 -: 28 Април 2011, 16:51 »
Цитат
Въпроса е ,че възложителя по този договор няма задължение да су занимава с нашите осигуровки .

няма ама има
когато жизнените интереси на лицето са у нас, важи нашето законодателство
има регламенти - много дълги и объркващи , но ...

канадците трябва да се регнат като осигурител у нас
и за да не го правят те, е добре лицето да се регне като СОЛ за да спести главоболия на тия дето му плащат

нямам идея как могат да ги издирят и принудят, но може и да има начин

ако бяха от ЕС - регламента ще ги принуди

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #12 -: 28 Април 2011, 16:51 »
а и това:

Цитат
Трудовия договор е проформа в общи линии - да текат осигуровки

е против принципите ми и личните ми убеждения, но това естествено не е мотив.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #13 -: 28 Април 2011, 16:57 »
И конкретно на въпроса ти:

Цитат
Всъщност въпроса беше - наличието на доход основание ли е за възникване на задължение за осигуряване от лицето или важен критерии е произхода на дохода.

Ми не - за доходите от наем и преотстъпване на авторски права например не се дължат осигурителни вноски.
Но за доходи от труд - е ше ме прощаваш, че и да и се караш.

Само да добавя и дивидентите към примера с "неосигурителните" доходи.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #14 -: 28 Април 2011, 18:48 »
Права си, Опасна, с едно "но", обаче ;)

При човека на Бистра е налице още едно условие, което при дивидента и наема го няма - човекът полага труд и за този си труд получава възнаграждение. Ей тия две условия в кумулация според КСО са си абсолютно основание за осигуряване и не знам тоя мастит спец от НОИ това как го е пропуснал.

И според мен си трябва да се регне като свободна професия, щом канадците са му казали да се оправя сам с осигуровките - същата баница като застрахователните фирми. Изплащат целия доход на агента и въобще не се интересуват дали се е регнал и дали е СОЛ. Той да се оправя, ако не е внасял.

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #15 -: 28 Април 2011, 18:51 »
Цитат
Изплащат целия доход на агента и въобще не се интересуват дали се е регнал и дали е СОЛ. Той да се оправя, ако не е внасял.

Да ти върна "но-то";)
Карат ги да подписват декларации, че са СОЛ.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #16 -: 28 Април 2011, 18:55 »
Аха, от сорта на: "...щом ще бачкаш за нас, подпиши тука ей тая купчинка..." ;)

И после като доде време за данъчната декларация, ако е с едно отворено око, почва да пита по форумите - абе тия що не са ми удържали данък и осигуровки по гражданския договор ;)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #17 -: 28 Април 2011, 19:59 »
По-тъпото е, че въпреки подписаната декларация, им удържат данък.

Барми

• потребител
« Отговор #18 -: 28 Април 2011, 20:06 »
Още по-тъпото е, че им удържат и осигуровки.
Но, както казва перушана в зеления форум, въпрос на задълбочена мисъл :)

OpaSna TikVa

• потребител
  • Мои са!
« Отговор #19 -: 28 Април 2011, 20:25 »
Още по-тъпото е, че им удържат и осигуровки.

О, да! О, БАН!