Автор Тема: ЗОПБ  (Прочетена 8743 пъти)

ala-bala

• потребител
ЗОПБ
« -: 20 Април 2011, 12:22 »
Ограничава ли  ме Законът да пусна 8 касови бележки на обща стойност над 15 хил. лв. по 8 отделни транспрота в един ден? Дефакто това са си 8 отделни договора, всеки на стойност много под 15 хил. лв.
Или като се казва над 15 хил, просто министърът е искал да не влизат на ден в касата повече от тези пари?

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ЗОПБ
« Отговор #1 -: 20 Април 2011, 12:26 »
по 8 договора се счита, че плащането е за 8 доставки, а не за една

ala-bala

• потребител
« Отговор #2 -: 20 Април 2011, 12:29 »
Благодаря ти Ели и моето мнение същото, ама клиента се опъва, че и одиторката им се включила с думите "ами не е редно"...

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 20 Април 2011, 12:41 »
трябвало е да се договорите за начина на плащане
ако в договорите пише за плащането и по двата начина /брой или банка/  - те могат да избират

ala-bala

• потребител
« Отговор #4 -: 20 Април 2011, 13:23 »
Те винаги плащат в брой, но после се усетили за ЗОПБ...ще им сторнирам единият касов бон да мирясат, че е по-лесно от колкото да ги убеждавам в правотата си. :)

небесна

• потребител
« Отговор #5 -: 20 Април 2011, 14:50 »
и аз имах вече такива случаи, и смятам [даже го писах някъде в другите теми за зопб-а], че хич не е хубаво в един ден да имаш плащане над 15000 лв, ако ще да е по сто договора
пак по повод на транспорти, отделните фактури са по 4000 лв примерно, обаче в един ден платени 5 такива, от един клиент, и като нищо може да се счете за "плащане над 15000"

то проблемът е за клиента де, ама все пак...

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #6 -: 20 Април 2011, 14:56 »
ама чакай сега

днес  една спедиция ми пуска 3 заявки - обща сума 14 000
правим 3 договора щото за всеки транспорт си има различни условия

извършваме курсовете и ни плащат
същия ден по-късно същата спедиция ни дава още една поръчка за 2000
и искаш да ми кажеш, че вече сме сгазили лука като сме получили парите по предните 3 заявки ?

ще кажа само, че презастраховката е хубаво нещо, но не и когато вреди на бизнеса :)))))

небесна

• потребител
« Отговор #7 -: 20 Април 2011, 14:58 »
ами виж как е написано
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:

1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;

и чак в т.2 ти говорят за някакви неща, свързани с частично плащане по някакви договори

според мен ако получиш една касова бележка за 16000, която касае 4 фактури, си е едно плащане, точно по същия начин както ако са 4 бележки по 4000 лв., в един ден.. в смисъл не според мен, а така звучи от закона

Барми

• потребител
  • Животът е прекалено важен, за да говорим сериозно
« Отговор #8 -: 20 Април 2011, 14:58 »
ще кажа само, че презастраховката е хубаво нещо, но не и когато вреди на бизнеса :)))))

Принципно съм съгласна. Само не виждам какво му вреди на бизнеса плащане по банков път на десетки хиляди левове. Освен ако не са му запорирани банковите сметки де.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #9 -: 20 Април 2011, 15:09 »
ми вреди му
с чакане и такси за теглене
дори и евентуално неплащане ...

ако четем буквално само първата част 

Цитат
Чл. 3. (1) Плащанията на територията на страната се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка, когато са:

1. на стойност, равна на или надвишаваща 15 000 лв.;

ще излезе, че е забранено да  похарча 15 бона в брой независимо, че ще плащам на различни доставчици
та мисля, че смисъла му не е баш този 

небесна

• потребител
« Отговор #10 -: 20 Април 2011, 15:14 »
проблемът е, че няма точна постановка какво аджеба е *плащане* - еднократен акт ли, многократен ли е, в рамките на колко време и тн...

ако ти дойде клиент да плати 20000 лв по няколко фактури, реално нали можеш да му пуснеш само една касова бележка? нищо не те задължава да са няколко по отделните фактури... и ето заради това си мисля, че като нищо биха могли да озвереят и да гледат и дневни платени обороти от един клиент, независимо за какво е плащал

тониЛ

• потребител
  • Чушката люта, пак люта и ти си, Тонке ле, кат нея!
« Отговор #11 -: 20 Април 2011, 15:15 »
и аз имах вече такива случаи, и смятам [даже го писах някъде в другите теми за зопб-а], че хич не е хубаво в един ден да имаш плащане над 15000 лв, ако ще да е по сто договорапак по повод на транспорти, отделните фактури са по 4000 лв примерно, обаче в един ден платени 5 такива, от един клиент, и като нищо може да се счете за "плащане над 15000"

то проблемът е за клиента де, ама все пак...

Не бива по пет ф-ри с пет договора  за по 3 бона например да издадеш една касова бележка за 15 хил.
Трябва да са минимум две. Едната за 12 да речем, а другата за 3.
А най-добрре е всяка фактура да си е приддружена със съответния си бон.
Ако в рамките на деня се случи шеста доставка /с шести самостоятелен договор/ и е под 15 ще се придружи с шести касов бон.

Флора

• Гост
« Отговор #12 -: 20 Април 2011, 16:11 »
Принципно съм съгласна. Само не виждам какво му вреди на бизнеса плащане по банков път на десетки хиляди левове. Освен ако не са му запорирани банковите сметки де.

Присъединявам се.
Това всеки ден някой се мота с 15 хил в брой...

Чакане (по-малко от 24 часа) ? Такси - за какво?

Та за такива суми не разбирам защо продължават в брой...

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #13 -: 20 Април 2011, 16:16 »
ама не ме разбирайте буквално

нали спорът не е дали е нормално, а дали е законно

дори и 1 ден да е чакането, пак е чакане
ако в тоя ден ти изтича падеж за кредит или друго задължение и  забавянето му ти носи наказателни лихви и неустойки, едва ли ще приемате така нещата, както сега - хипотетично

Флора

• Гост
« Отговор #14 -: 20 Април 2011, 16:19 »
ама не ме разбирайте буквално
ако в тоя ден ти изтича падеж за кредит или друго задължение и  забавянето му ти носи наказателни лихви и неустойки, едва ли ще приемате така нещата, както сега - хипотетично

Не те приемаме хипотетично.
Но горното ми изглежда хипотетично.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #15 -: 20 Април 2011, 16:24 »
и ненормално ? ;-)

повечето ограничения и тъпотии в бизнеса се налагат от това  презастраховане
ще кажете - добра търговска практика - ок ! Но ако ви се случи да направите нещо извън обичайното, просто щото се е случило, това не ви прави автоматично нарушители на хиляди норми и нормички

не ми харесва  НАП да  привиква с някаква такава практика на презастраховане и всяко нещо извън  тази практика да се приема като нарушение без да се търси основание в закона

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #16 -: 20 Април 2011, 16:30 »
нали помните ДДС сметките ? :))
и кво се случи ? намаля източването на ДДС ? айде бе ...

а сега като говорим за мерките в  ЗОПБ - една от тях е да се намалят фиктивните сделки
е баш фиктивните винаги са изрядни от към документи
като нямат 100 хил. ще намерят 10 хил и ще ги врътнат 10 пъти за един ден
и сделката пак ще е фиктивна но бетонирана с банкови бордера

Флора

• Гост
« Отговор #17 -: 20 Април 2011, 16:31 »
В цялата история на този едностраничен закон не ми харесва неяснотата на тълкуване кога би превишило определения лимит. Ежемесечно плащам по 1500 лв по ДУ и да искат да е по банка защото хипотетично си умножават по някакви измислени срокове - не ми харесва.
Но и ми е странно всеки ден да идват клиенти и да плащат по 15 хил по 4 фактури.
Значи първите три не е платил, но идва деня за вноската по кредита и продавачът притиска клиента да се яви в брой с цялата сума?

Както и да е, всеки си има практика.

Сашко

• потребител
« Отговор #18 -: 20 Април 2011, 19:02 »
Е, хайде сега, не знаете какво е плащане.
Едни пари сменят собствеността си.

Така, че плащане (ако щете и на 15000 фактури по 1 лев) с един касов бон не става.
Теоретично, 4 плащания по различни фактури в един ден са си 4 плащания. Лошото е, че НАПърите не са много добре с теорията.

небесна

• потребител
« Отговор #19 -: 20 Април 2011, 22:38 »
Теоретично, 4 плащания по различни фактури в един ден са си 4 плащания. Лошото е, че НАПърите не са много добре с теорията.

именно
и ти например как би постъпил? :) ще си доказваш теориите в съда, обжалвайки 50% от загубените плащания