Автор Тема: Авансово плащане - ОТНОВО  (Прочетена 3777 пъти)

Hrisi73

  • потребител
Авансово плащане - ОТНОВО
« -: 20 Април 2011, 12:05 »
Колеги,отново се обръщам към вас с подобен въпрос...
Издавам фактура за авансово плащане ,в която подробно описвам за какво е аванса-за каква стока,транспорт и т.н. Реалната фактура,която сега трябва да издам е на по-малка стойност(отделните позиции излязоха на по-ниска стойност) и клиентът иска веднага да му възстановим разликата.Примерно:ако авансовата е за 100,реалната е за 90 лв.
В момента не мога да се ориентирам как да го оформя документално.
1.Издала съм фактура за аванса
2.Да издам кредитно - но на каква стойност и да издавам ли реална фактура?
Благодаря много предварително 


Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #1 -: 20 Април 2011, 12:09 »
кредитното =  на сумата за връщане 10
за реалната фактура - не пречи да се издаде такава като се приспадне аванса  90-90
но за нея се разберете с клиента си 

Hrisi73

  • потребител
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #2 -: 20 Април 2011, 12:13 »
Но нали не може да има фактура в дн.продажби на нулева стойност? Или пак да издам протокол по чл.79 ал. 8,но позициите са на друга стойност от проформата и се добавя още една услуга.

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #3 -: 20 Април 2011, 12:24 »
кой казва, че не може ?

правилникът  казва, че може да не се издава когато ....
то и авансова за ВОД може да не се издава, но се издава, нали ? :)
 

Hrisi73

  • потребител
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #4 -: 20 Април 2011, 13:53 »
Ели,още един въпрос..
А за този въпросен протокол по чл.79 не мога да го издам,така ли?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #5 -: 20 Април 2011, 14:04 »
визираш ППЗДДС и чл.79 / 8 , нали ?

проткола можеш да си го издадеш дори да издадеш фактура
той ще удостоверява предаването на стоката / пекинг лист или приемно предав. пр-л - според нуждите на фирмата /

Hrisi73

  • потребител
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #6 -: 20 Април 2011, 14:19 »
Да,благодаря много!

Hrisi73

  • потребител
Re: Авансово плащане - ОТНОВО
« Отговор #7 -: 20 Април 2011, 14:54 »
Последно,Ели-какво означава "но за нея се разберете с клиента си"?