Автор Тема: Самооблагане за самолетни билети  (Прочетена 30658 пъти)

Васко

• Гост
Здравейте,

Разгледах форума набързо, но не видях да сте разисквали тази тема. Извинявам се предварително, ако не съм прав.
Въпроса е следния:

Съгласно чл. 21, ал. 4, т.2: мястото на изпълнение е мястото, където се извършва пътническият транспорт, пропорционално на реализирания пробег.

Съгласно чл. 82, ал.2 Когато доставчикът е данъчно задължено лице, което не е установено на територията на страната и доставката е с място на изпълнение на територията на страната и е облагаема, данъкът е изискуем от получателя по доставката при:
3. доставка на услуги - когато получателят е данъчно задължено лице

Купуваме билети от Wizz Унгария. Резервираме ги и ги плащане онлайн защото е по-евтино, не се занимаваме с никакви агенции, посредници и т.н..
Wizz са ДЗЛ, не са регистрирани на България; за въздушното пространство на България следва да се издава протокол за самоначисляване защото мястото на изпълнение (пропорционално на пробега) е в България и данъка е изискуем от получателя, демек от нас.

Самолетните билети обаче са с нулева ставка и протокола ще е с 0 лв ДДС. Ако не го издам и не го начисля съгласно чл. 180 от Административнонаказателните разпоредби могат да ме глобят с процента от неначисления данък, който е нула. Няма как да ме глобят на друго основание защото не съм изкривил резултата и не съм ощетил фиска. Защо тогава да издавам въпросния протокол? Пропускам ли нещо?

И другия ми въпрос е има ли указание или текс в закона/правилника, който да казва, че фирми, издали протоколи за самоначисляване без да са имали основание неподлежат на санкции?

HashFlare

Ели

• Global Moderator
  • потребител
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: Самооблагане за самолетни билети
« Отговор #1 -: 11 Април 2011, 17:31 »
ето тук сме коментирали

http://gost.bg/index.php?topic=34.0

виж дали ще намериш някои отговори и пак ще коментираме при желание :)

доп. относно последния въпрос :

ППЗДДС
чл.80

Цитат
(6) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2008 г., в сила от 15.04.2008 г.) За погрешно съставени се смятат и издадените протоколи, в които е начислен данък, въпреки че не е следвало да бъде начислен. За анулирането не се издава нов протокол, а в погрешно съставения се посочва основанието за анулиране.

санкция за издадени без нужда протоколи - няма
но има непризнаване на ДК поради неправомерно начисляване
могат да начислят и лихви .... ако решат

Васко

• Гост
« Отговор #2 -: 11 Април 2011, 17:50 »
Общо взето същото....закона е дебилен и няма "правилен" подход към ситуацията. Всеки си решава.

единствено остава коментара какво се случва ако не се издаде изобщо протокол. Както споменах глобата е процент от нула....има ли някаква друга линия, по която могат да ме закачат.

Може ли да ми постнеш и линк към темата за префактуриране на транспорт...пак за самолетни билети ми е мисълта...защото доколкото разбрах нямам право да ги префактурирам ако нямам лиценз...или просто нямам право да е с нулева ставка, а трябва да е с 20% ?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #3 -: 11 Април 2011, 18:03 »
дали ще е нулева ставка ?! ако решат да те глобят заради протокол но със ставка  20%  с какво ще докажеш нулевата ? понякога и ВАС са  буквояди и щом не се покриват условията в закона ... 

естествено смисъла на  данъка не е такъв и пред ЕСъд не би издържала тезата за 20 % , но колко биха стигнали до там

и само  заради този текст  е по-добре "да си вържем гащите " като изхабим гората ...
Цитат
(6) (Нова - ДВ, бр. 4 от 2009 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., в сила от 01.02.2011 г.) Протокол по чл. 117 от закона се издава и в случаите на доставка с място на изпълнение на територията на страната, облагаема с нулева ставка на данъка, както и за доставка с място на изпълнение на територията на страната, за която данък не следва да се начислява.

а в темата за префактуриране няма нищо ново
дори не я довършихме ;-)
 http://gost.bg/index.php?topic=218.0

Васко

• Гост
« Отговор #4 -: 12 Април 2011, 10:54 »
Оказа се, че аз плащам самолетни билети по оста Испания - Русия като превозвач ми е руска авиолиния.

Малко се обърках, но случая би следвало да е същия...макар и извън ЕС, руската авиокомпания е ДЗЛ, не е установено в България или Испания и трябва да се самоначисли попорционално за пробега във въздушното пространство на ЕС... шаш....

Трябва ли да имам фактура на името на бг фирмата...при положение, че липсата на таква не ме освобождава от задължението да начисля...имам ел билетите и резервацията...

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #5 -: 12 Април 2011, 10:57 »
пропорционално  това пътуване ще е извън страната / с уговорката, че билета е купен директно от превозвача според мен  /
и в тоя случай не се издава протокол

такъв се издава само ако мястото е в страната

Васко

• Гост
« Отговор #6 -: 12 Април 2011, 11:05 »
Да, извинявам се....чл. 86, ал 3

(3) Не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.

Билетите са купени директно от руския аерофлот.

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #7 -: 12 Април 2011, 12:42 »
...и трябва да се самоначисли попорционално за пробега във въздушното пространство на ЕС... шаш....

Не е така за пропорционалния пробег. Той те интересува само за да определиш мястото на облагане на цялата доставка. Ако по-голямата част от пробега не е в БГ, то цялата доставка не е облагаема в БГ, независимо, че някаква част от пробега може да е тук. Не можеш да делиш доставката на частично облагаема тук и частично някъде другаде.

Вече след това прилагаш 86 (3) или съответно 82 (2) при облагаема доставка в БГ, но винаги за цялата доставка.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #8 -: 12 Април 2011, 13:10 »
Аби,  логично би било да е така, но пропорционално може да се тълкува и иначе

пропорционално на пробега аз го разбирам баш като пропорции - тук 1/10 - там 9/10
не пише да се взима преобладаващата част от пробега - пише си пропорционално

Abby

• потребител
  • Don't drink and fly ;)
« Отговор #9 -: 12 Април 2011, 13:33 »
Всъщност исках да кажа на Васко, че не може да се дели доставката на частично облагаема тук, там и на още 5-6 места, ако пробегът е през няколко държави.

А относно пропорционалното и аз не знам как се тълкува. Според мен, ако имаш примерно пробег общо 1000 км, 200 от тях в БГ, останалите 800 в още 8 или 9 държави и във всяка от тях пробегът е по-малко от 200 км, тогава МИ е в БГ. Това чисто теоретично, въобще не ми се мисли как ще да се приложи на практика.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #10 -: 12 Април 2011, 13:41 »
ако приемем, че ще определяме преобладаващото се получават доста странни неща  :

по картата и по въздуха горе долу става
Скопие - София - мястото  в Македония
Скопие - Варна  -  мястото  в страната

а пък със сигурност ще има дестинации където разстоянието е 50 на 50
тогава ще стане съвсем шантаво

едва ли точно това са имали предвид
и дали изобщо някой е знаел какво залага в директивата ...

Васко

• потребител
« Отговор #11 -: 12 Април 2011, 13:42 »
и аз така разбирам пропорционално. Още повече че никъде го няма разтълкуван този велик термин.

Дори на един семинар някаква данъчна се изтъпанчи (и те взеха да ходят по частни семинари) и да обяснява, че точно това се имало предвид.

В моя случай ако тръгнат да издребняват могат да ми намерят все пак въздушен коридор над България (от Мадрид към Москва) ама не смятам да задълбавам толкова....

Казусът като цял е много крив...

П.С. ме я деля на облагаема тук и там....по-скоро изхождам от идеята, че ако има място на изпълнение на територията на България ще самообложа цялата сума.

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #12 -: 12 Април 2011, 13:51 »
открих какво мисли НАП ;-)

цитирам само част и прилагам писмото

Цитат
1.1 място на изпълнение на доставката
Мястото на изпълнение при доставката на услуга по пътнически транспорт се определя по правилото на чл. 21, ал. 4, т. 2 от ЗДДС, т.е. това е мястото, където се извършва пътническия транспорт, пропорционално на реализирания пробег.
От разпоредбата на чл. 21, ал. 4, т. 2 от ЗДДС следва, че при конкретните практически казуси: транспорт на пътници от София до Атина, като доставчик на услугата е гръцка авиокомпания или от София до Барселона, като доставчик на услугата е унгарска авиокомпания, мястото на изпълнение при доставката на услугата трябва да се определи пропорционално на реализираният полет. Това означава, че услугата по превоз на пътници, включваща изминатото разстояние през българското въздушно пространство/ за доставчика - унгарско, съответно гръцко данъчнозадължено лице, е доставка с място на изпълнение на територията на страната съгласно чл. 21, ал. 4, т. 2, облагаема на основание чл. 12, ал. 1 от ЗДДС. Услугата по въздушен превоз на пътници, през въздушните пространства над териториите на другите държави представляват доставки, с място на изпълнение на територията на съответната държава, през чието въздушно пространство се извършва полетът. В тези случаи една по съществото си доставка в данъчноправен аспект се разглежда като няколко отделни доставки, подчинени на данъчното третиране на държавата, където е мястото на изпълнение на доставката - част от общата доставка.
В този смисъл полетите, в рамките на единната доставка на услуга по пътнически транспорт, в аспект на ЗДДС са налице две, съответно няколко доставки:
-   за полета България - Гърция - доставка с място на изпълнение на територията на страната - за полетите през въздушното пространство на България и доставка с място на изпълнение извън страната - за полета през въздушното пространство на Гърция,
-за полета България - Испания - доставка с място на изпълнение на територията на страната - за полета през въздушното пространство на България и няколко доставки с място на изпълнение извън страната - за полета през въздушните пространства на държавите, над територията на които се извършва полетът до Испания.

небесна

• потребител
« Отговор #13 -: 12 Април 2011, 14:04 »
еми супер и сега какво?? да искаме за всеки билет официална информация от РВД какви са точно километрите на наша въздушна територия, за да си определим облагаемата част от доставката? а общата дължина на полета да я изискваме от стюардесите на борда?

Ели

• Global Moderator
  • потребител
« Отговор #14 -: 12 Април 2011, 14:07 »
ми нещо такова

ама как да ти отговорят по друг начин, като закона точно това казва и според мен
друг е въпросът, че тия дето са го писали не са били изобщо наясно какво пишат ...

Васко

• потребител
« Отговор #15 -: 12 Април 2011, 14:14 »
То ако тези дето са го писали не са в час какво остава за обикновените данъчни...за момента никога не ми се е случвало като спорим за ДДСто на хотели при командировка на чуждестранни членове на съвета на директорите на дадено АД в България да ме питат " абе тия хора как дойдоха до тук, дайте да видим какво сте направили със самолетните билети".

Въпроса за момента е принципен, да видим какво и как трябва да се направи за да сме изрядни.

Едва ли скоро ще се случи някой данъчен да те погне за самолетни билети и тяхното ДДС третиране...

небесна

• потребител
« Отговор #16 -: 12 Април 2011, 14:16 »
значи примерно ако билет струва 1000 лв, от които някакси приемаме, че 100 км са в България, а 1400 - извън, 6,7% от билета е облагаем с нулева ставка, а 93,3 е с МИ извън България... в случай на чуждестранен доставчик трябва сами да си изчислим пропорциите, за да видим за каква сума да правим протокол

обаче ако билета ни го продава наш доставчик - агенция за билети например, би трябвало те да опишат това в техния протокол за продажба, нали?  аз обаче такова нещо не съм виждала - да има дан.основа по глава III и същевременно и основания за неначисляване

някакъв вариант за избягване на такива главоболия по протоколи по чуждестранни билети си мисля, че е при командировка служителят да си купи сам билета - на негово си име, а фирмата да му възстанови (даже предварително) сумата, за да не се обременява тя с документ, издаден към нея

Флора

• Гост
« Отговор #17 -: 12 Април 2011, 14:22 »

обаче ако билета ни го продава наш доставчик - агенция за билети например, би трябвало те да опишат това в техния протокол за продажба, нали?  аз обаче такова нещо не съм виждала - да има дан.основа по глава III и същевременно и основания за неначисляване

Смятах да посоча точно това - когато купуваме от БГ агенция/ авиокомпания самолет за чужбина - всичко си е с неначислен ддс. И никакви пропорции. Дайте да ги оставим на манекенките :-)

Васко

• потребител
« Отговор #18 -: 12 Април 2011, 14:30 »
някакъв вариант за избягване на такива главоболия по протоколи по чуждестранни билети си мисля, че е при командировка служителят да си купи сам билета - на негово си име, а фирмата да му възстанови (даже предварително) сумата, за да не се обременява тя с документ, издаден към нея

и да не се признае за разход по ЗКПО....

небесна

• потребител
« Отговор #19 -: 12 Април 2011, 14:46 »
... защото ?