Автор Тема: ВОД употребяван автомобил  (Прочетена 9523 пъти)

mila

  • потребител
ВОД употребяван автомобил
« -: 29 Март 2011, 09:38 »
Имам товарен автомобил закупен 2007 г. използван за дейността на фирмата ни. Сега искаме да го продадем. Купувача е от ЕС. Издаваме фактура с 0 % ДДС. Правим и договор за покупко-продажба, в който е хубаво да се упомене че автомобила ще бъде използван /транспортиран/ за сметка на купувача до страната от ЕС. Друго пропускам ли?
А в края на годината не правя корекция на ДДС по чл.79 нали?

HashFlare

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #1 -: 29 Март 2011, 09:43 »
Цитат
Купувача е от ЕС

само това не е достатъчно

регнат или не ?

mila

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #2 -: 29 Март 2011, 09:44 »
Да има регистрация

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #3 -: 29 Март 2011, 09:54 »
снабди се с документ от тях, че МПС е напуснало БГ
подава се и ВИЕС

mila

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #4 -: 29 Март 2011, 09:56 »
Благодаря Ели! Не ми идва на идея какъв трябва да е този документ за това мислех в договора за покупко продажба да опиша че ще бъде транспортиран до ЕС ?
Не правя корекция на ДК нали?

Abby

  • потребител
  • Don't drink and fly ;)
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #5 -: 29 Март 2011, 11:08 »
Не правиш корекция защото доставката ти е облагаема, макар и с нулева ставка.
Съгласно ППЗДДС, ако транспортът не е за ваша сметка сте длъжни да имате потвърждение от получателя, че стоката е получена в страна-членка. Само с договора няма да се разминеш.

mila

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #6 -: 29 Март 2011, 11:35 »
Да това го прочетох за потвърждението в ППЗДДС, но понеже не знам как би могло да стане за това мислех да се опише в договора.
Това потвърждение как ще го получа при положение че те идват тук, правим договор, пускам фактура, плащат, взимат си автомобила ... И после нека ги чакам да ми потвърдят? Това може ли да стане предварително?

Ели

  • Global Moderator
  • потребител
  • *****
  • *Mислите... стават...неща * (´• ̮•)
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #7 -: 29 Март 2011, 11:48 »
за съжаление закона не го интересува как ще се снабдиш с документа

предварително със по-късна дата би било решение
в противен случай трябва да се довериш на случайния клиент, че като пристигне там, ще ти изпрати такова, което граничи с неразумна лудост ...

Флора

  • Гост
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #8 -: 29 Март 2011, 11:53 »
Представям си случайният клиент как си оставя  на гараж в БГ ...

небесна

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #9 -: 22 Януари 2014, 15:55 »
използвам темата, за да питам по подобен казус

фирмата купува кола от Италия  - от фирма с регистрация по ДДС, за момента първоначалните сведения са, че няма да е по режим на маржа, т.е. за нас ще си е стандартен ВОП? колата я завеждаме като стока, тъй като след известно отстраняване на козметични дефекти тук, предстои да бъде продадена на фирма в Германия - също регистрирана по ДДС - за нас това ще бъде ВОД

протоколът по ВОП-а отива в дневник продажби в месеца на покупката, а в дневник покупки - в месеца на продажбата на колата в Германия, нали така? ако синхронизираме всичко да се случи в един и същ календарен месец, практически никакво ДДС не се дължи и внася/нито приспада?


ако обаче колата дойде от Италия с фактура по маржа, последващата й продажба към Германия какво ще бъде - ВОД или доставка по чл.143/марж, тъй като доколкото виждам съгл.144 мястото на изпълнение на доставката е тук и не зависи от това какъв е купувачът?

клио

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #10 -: 22 Януари 2014, 17:13 »
протоколът по ВОП-а отива в дневник продажби в месеца на покупката, а в дневник покупки - в месеца на продажбата на колата в Германия,

няма такова изискване, т.е. стандартен ВОП/ВОД

другото така, само износа специален /чл. 146/

небесна

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #11 -: 22 Януари 2014, 17:52 »
много мерси, Клио! :) явно по отношение на данъчния кредит съм останала в 2011-та... сега това с дневника за покупки важи само за доставки по чл.143, ал.3

схванах, значи колите секънд хенд са си като всяка друга стока по отношение на ВОД, само ако е износ към трета страна, може да е маржа, но ще си отчислим 0% ДДС

ако пък от Италия колата дойде с фактура на маржа - какво правим, нямаме ВОП? декларираме само ВОД-а?

клио

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #12 -: 23 Януари 2014, 10:03 »
ако ще прилагаш маржа чл. 144 и си пишеш в ф-рата, че е на маржа т.е. за германеца не е ВОП

чл. 151 ти дава право на избор, т.е. да е по общия ред, тогава си издаваш ф-ра за ВОД
като се погрижиш за доказването му, иначе ще ти се търси ДДС на маржа :)

небесна

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #13 -: 23 Януари 2014, 10:59 »
светна ми вече :) значи при положение, че покупната цена от Италия е твърдо договорена, абсолютно е без значение дали фактурата от там ще дойде на маржа (тогава не правим протокол и не декларираме ВОП), или ще си е по общия ред (тогава декларираме ВОП) и взаимоанулираме ДДС-то в двата дневника

последващо правим категорично ВОД към Германия, за да не се набутваме с отчисляване на мижаво ДДС от маржа в другия вариант

задължена съм ти, Клио! :)

клио

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #14 -: 23 Януари 2014, 11:33 »
Небесна, май не си ме разбрала съвсем :)

не е без значение как ще я фактурират италианците
ако я фактурират като ВОД за теб задължително е ВОП
и последващ ВОД евентуално

ако я фактурират на маржа /за тях си е леко набутване с малко италианско ДДС/
няма да подадат виес и ти няма нужда да си самоначисляваш ДДС дори да осъществиш последващ ВОД,
защото си избрала доставката да е по общия ред

вярно,че ако го направиш никой няма да те бие :)

небесна

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #15 -: 23 Януари 2014, 11:44 »
точно същото мислех, че съм казала и аз в предишния пост, но може би не съм се изразила ясно :)

клио

  • потребител
Re: ВОД употребяван автомобил
« Отговор #16 -: 23 Януари 2014, 11:46 »
ok :)